Ceren Damar davasında Nazım Hikmet kavgası

Akademisyen Ceren Damar cinayeti davasında sanık avukatı Prof. Dr. Vahit Bıçak, "Sanık Nazım Hikmet ile aynı soyadı taşıyor" demişti.

Hürriyet 12.05.2021, 18:26
Ceren Damar davasında Nazım Hikmet kavgası

Bu sözler üzerine sosyal medyadan "Salak, bir de prof. olacak. Nazım Hikmetin soyadı Randır" yazan İsmail Çolaka 7 bin TL para cezası verildi. Bıçak, istinafa başvurdu.

Hürriyetten Mesut Hasan Benlinin haberine göre; Akademisyen Ceren Damar cinayetine ilişkin davada sanık Hasan İsmail Hikmetin avukatlığını yapan ve savunmalarında tartışmalı ifadeler kullanan Prof. Dr. Vahit Bıçak, duruşmada, "Sanık ülkemizin kıymetli değerlerinden Nazım Hikmet ile aynı soyadı taşıyor" ifadesini kullandı. Vatandaş İsmail Çolak da, sosyal medya hesabı üzerinden Bıçakın açıklamasına ilişkin olarak "salak @vahitbıçak, bir de Prof. olacak Nazım Hikmetin soyadı Hikmet değil, Randır" mesajını paylaştı. Bıçakın şikayeti üzerine Çolak hakkında hakaret suçundan Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

7 BİN TL PARA CEZASI

Mahkeme "Sözkonusu mesaj içeriğindeki salak ifadesinin sövmek suretiyle onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu" gerekçesiyle Çolaka 7 bin 80 TL para cezası verdi. Bıçak kararı yeteriz bularak, istinafa başvurdu. Üst sınırdan ceza verilmesi talebinde bulunan Bıçak, "Hakkımda yürütülen sosyal medya linç kampanyası gerekçe gösterilerek 30 yıldır kadrolu öğretim üyesi statüsünde kamu görevlisi olarak görev yaptığım Polis Akademisinden ilişiğim haksız yere kesilmiştir. Aylık maaşım olan 13 bin TLyi 28 Şubat 2020 tarihinden beri alamıyorum. Maddi zararım 150 bin TL" dedi.

HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ

Çolakın avukatları Cenk Yiğiter ve Senem Doğanoğlu da cevap dilekçesinde, "Müvekkilimizin kullandığı salak ifadesi bir eleştiridir" dedi.

Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38