Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden görüşmesinden 9 kritik başlık

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile yapacağı 'yeni dönem' görüşmesinde 9 kritik başlık gündeme gelecek.

Hürriyet 11.06.2021, 09:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden görüşmesinden 9 kritik başlık

Yüz yüze gerçekleşecek ilk görüşmede, FETÖ ile mücadelede somut adım ve PKK/YPGye verilen desteğin kesilmesi istenecek. F-35ler ve S-400 meselesi ile Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ ve 100 milyar dolarlık ticaret hedefi ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, pazar günü NATO Liderler Zirvesi için Belçikanın başkenti Brüksele gidecek. Erdoğan, NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla yapacağı ikili görüşmelerde en kritik buluşmasını 14 Haziranda Başkan Biden ile yapacak. Tüm gözlerin çevrileceği görüşmede Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönemin yol haritası etraflıca ele alınacak. Başta iki ülke arasındaki ilişkiler olmak üzere bölgesel meseleler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek.

Hürriyetten Erdinç Çelikkanın haberine göre, iki ülke arasında 9 kritik başlığın gündeme geleceği görüşmede işbirliği imkanlarının geliştirilmesi için atılacak adımlar ve Türkiyenin hassasiyetleri dile getirilecek. Türkiye-ABD ilişkilerinde "yeni dönemin" habercisi sayılan zirve, bu bakımdan milat kabul ediliyor.

KRİTİK KONU YPG VE FETÖ

Erdoğan, FETÖnün ABDdeki varlığı ve Suriyede PKK-YPG terör örgütüne verilen destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önem taşıdığını ABDli mevkidaşına yüz yüze iletecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ve PKK/PYD terör örgütünün Türkiyenin ulusal güvenliğine doğrudan tehdit oluşturan yapılar olduğuna dikkat çekecek. Görüşmede Biden yönetiminin müttefiklik ilişkileri doğrultusunda bu konularda Türkiyeyi tatmin edecek somut adımlar atması talep edilecek.

Erdoğan ile Biden görüşmesinde en kritik konu başlığını, bir süredir gündemden düşmeyen S-400 meselesi oluşturacak.

MASADAKİ BAŞLIKLAR

Brükseldeki görüşmede sık sık vurgulandığı gibi S-400lerin NATOnun güvenlik sistemini tehlikeye atacak bir boyutu olmadığı belirtilecek. Türkiyenin F-35 programından çıkartılmasının ve yaptırımların haksız olduğu, müttefiklik ruhuna uygun olmadığı dile getirilecek.

Erdoğan ile Biden görüşmesinde ayrıca; Suriye meselesi bağlamında İdlibte yaşananlar, mülteci sorunu, Libyadaki gelişmeler, Doğu Akdeniz meselesi, Dağlık Karabağdaki son durum da ana hatlarıyla ele alınacak.

İki liderin görüşmesinde Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefi konusunda atılabilecek adımlar, karşılıklı yatırımlar ve işbirliği olanakları da masada olacak.

LİDERLERLE İKİLİ GÖRÜŞME

Erdoğanın NATO Liderler Zirvesinde, Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis ile de ikili görüşmeler yapması planlanıyor.

BEYAZ SARAY: ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ BİR FIRSAT

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Bidenın ilk yurt dışı programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini söyledi.

Bidenın Washingtondan İngiltereye seyahati sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Psaki, 14 Hazirandaki Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin, "Bu ilişki, yapıcı şekilde çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir ilişki. Bu, Başkan Bidenın ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin önemli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasi için bir fırsat" dedi.

PENTAGON: TÜRKİYE İLE AFGANİSTANI GÖRÜŞÜYORUZ

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerikanın çekilmesinden sonra Afganistanın başkenti Kabildeki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliği için Türkiye ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Kirby, "Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam eden görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Erdoğanın vermesi gereken bir karar ve buna saygı duyuyoruz ama tabii ki bazı ön görüşmelerimiz oldu" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Afganistan ile ilgili ABDlilerle görüşüyoruz. Şartlara bağlı olarak Afganistanda kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasi, mali ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanında kalabiliriz" açıklamasını yapmıştı.

Hürriyet

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35