'En beğendiğim lider Erdoğan' diyenlerin oranı yüzde 34.5

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Optimar Araştırma tarafından yapılan anketin sonuçlarını paylaştı. Selvi, "En beğendikleri lider sorulduğunda halkımız yüzde 34.5'le Erdoğan'ı ilk sıraya yerleştiriyor. Halkımızın yüzde 5.3'ü 'Türkiye'nin sorunlarını Meral Akşener çözer' demiş. 'Kılıçdaroğlu çözer' diyenlerin oranı ise 3.5" dedi

Hürriyet 16.11.2020, 11:32
'En beğendiğim lider Erdoğan' diyenlerin oranı yüzde 34.5

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Yeni siyaset yeni söylem başlığıyla yayımlanan yazısında sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğanın son dört günde yaptığı konuşmaları inceledim. Son 1 yılda hukuk devleti ve reformlara yapmadığı vurguyu son dört günde yapmış diye başladı.

Selvi, Optimar tarafından yapılan anketin sonuçlarına da yer verdiği yazısına şöyle devam etti:

"Yeni dönemin dinamiklerini anlamak için Erdoğanın 11 Kasımda AK Parti grubunda, 13 Kasımda AK Parti Tekirdağ İl Kongresinde ve 14 Kasımda AK Parti Kars ve Karaman kongrelerinde yaptığı konuşmalara bakmakta yarar var.

Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir gerçeğini siyasete en iyi yansıtan Erdoğan oldu. AK Parti 18 yıllık iktidarını değişime borçlu. Erdoğan, süreklilik içinde değişimi esas aldı.

Bu bir süreç

Bir dönem çare olarak AK Partinin reformcu kimliğini esas alacak şekilde fabrika ayarlarına dönmesi gösterildi. Çözüm sürecinin başlangıcında ise ikinci yeni denildi. Yeni döneme nasıl bir ad verileceğini bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa, bunun bir süreç olduğu.

Paradigma değişikliğine ihtiyaç var

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz sözleri, yeni sürecin parolası gibi. Ayrıca değişimin sadece Lütfi Elvan ve Naci Ağbalın gelişiyle sınırlı olmadığını gösteriyor. Kadrolar, söylem ve politik öncelikler değişiyor. Yeni siyaset, yeni söylemle geliyor. Ancak değişimin etkili olabilmesi için bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var.

Erdoğan, Yeni dönem dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemden ilk olarak AK Parti grubunda söz etmiş ve Hukuk sistemimizin tarafları ile ekonominin kamu ve özel sektördeki tüm temsilcilerinin istişareleriyle ortaya çıkacak ihtiyaçları, yasama olarak sizler, yürütme olarak biz süratle hayata geçirerek, ülkemizi yeni döneme hazırlayacağız demişti.

İş dünyasıyla buluşma

İlk adım bu hafta atılıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, hafta içinde yatırımcılarla bir araya gelecekler. Mülkiyet hakkı, maddi-manevi hakların korunması ilgili aleyhe olan hükümlerin eskiye götürülmemesi gibi, sermayenin talep ettiği hukuki güvenceler ve yatırım iklimi masaya yatırılacak.

İkinci bir buluşma ise 18 Kasımda TOBBun düzenlediği Türkiye Ekonomi Şurasında gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan şuraya ekonomi yönetimiyle birlikte katılıp yerli ve yabancı yatırımcılara yeni mesajlar verecek.

Liderlere güven

Optimar araştırma şirketinin kasım ayı anketinde Türkiyenin sorunlarını hangi parti çözer diye bir bölüm var. 18 yıllık iktidara rağmen halkın yüzde 33.3ü AK Parti çözer diyor. CHP, İYİ Parti, HDP, DEVA, Saadet Partisi ve Gelecek Partisini topladığınızda ise yüzde 32.1 ediyor. Yani muhalefetin tamamı bir AK Parti etmiyor.

Yine En beğendiğiniz lider diye sorulduğunda da halkımız yüzde 34.5le Erdoğanı ilk sıraya yerleştiriyor. Muhalefet liderleriyle Erdoğan arasındaki fark ne kadar? Halkımızın yüzde 5.3ü Türkiyenin sorunlarını Meral Akşener çözer demiş. Kılıçdaroğlu çözer diyenlerin oranı ise 3.5. Erdoğan, Kılıçdaroğlunun 10 katı, Akşenerin 7 katı bir güvene sahip.

Yorumlar (0)
-4°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35