'Evim' görünümlü saadet zinciri!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) tasfiye kararı aldığı firmalardan birinin, büyük bir saadet zinciri sisteminin parçası olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet 10.07.2021, 13:23 10.07.2021, 13:25
'Evim' görünümlü saadet zinciri!

13 bini aşkın kişiden aylık yüzde 10 kar payı vaadi ile 600 milyon lira para toplayan SAS Holdingin yöneticisi Sibel Koçan geçen ay sokak ortasında öldürülmüş, eski eşi Süleyman Aydın ise cinayetten 2 saat sonra intihar etmişti. Sisteme para yatıranlar arasındaysa kimler yok ki...

Hürriyetin özel haberine göre: BDDK, geçen hafta, faizsiz ev veya otomobil edindiren 21 firmanın tasfiye sürecine alındığını açıkladı. Listede, Gerçekevim Gayrimenkul Otomotiv AŞ de yer aldı. Kayıtlara göre, 15 milyon lira sermayeli şirket 28 Ekim 2020de kuruldu. Çeşitli illerde 31 şubesi bulunan Gerçek Evimin yönetimine önceki gün 6 kişilik tasfiye memuru atandı.

Atanan memurlar, şirketin varlığına görepara yatıran kişilere ödeme yapacak. Tasfiye sürecine başlanan Gerçek Evim ile ilgili detaylar ise dikkat çekici. Anılan şirket, Hürriyetin iki yıl önce "Kaz gibi yoldular" başlığı ile gündeme getirdiği ve saadet zinciri yöntemi ile işleyen SAS Holdinge bağlı.

13 BİNİ AŞKIN KİŞİ PARA YATIRDI

Para yatıran kişi sayısı 13 bin 105. Bu kişilerden toplanan paranın miktarı ise 600 milyon seviyesinde. Sistemin çığ gibi büyümesi, yüksek kar payı vaat etmesi sayesinde oldu. SAS Holdinge para yatıran kişilere aylık ödenen kar payı yüzde 10 oldu. 100 bin lira yatıran kişi, aylık 10 bin TL ödeme aldı. Benzer yöntemle işleyen sistemlerde olduğu gibi ilk aylarda ödemeler düzenli yapıldı.

Ataşehirdeki soygun ve cinayete 7 tutuklama dahaAtaşehirdeki soygun ve cinayete 7 tutuklama daha

KREDİ ÇEKTİ SİSTEME GİRDİ

Ödemelerin düzenli yapıldığını gören kişi, yatırdığı tutarın daha fazlasını yatırmaya başladı. Amaç daha fazla kazanmaktı. 30 yaşındaki Metin G. bu kişilerden biri. Metin G., İstanbulda bir marketin kasap reyonunda çalışıyor. G., sisteme ilk olarak geçen aralık ayında 45 bin TL yatırdı. Aylık 4.500 lirasını Ocak 2021de almaya başladı. 45 bin liralık ilk yatırımı bankadan kredi çekerek yapan G., ödemelerin düzenli olduğunu görünce nisan ayında 70 bin lira daha kredi çekti. G.nin hayali, toplam 115 bin liralık yatırımı ile aylık 10-11 bin lira kar payı elde etmekti. Haziranda 11 bin liraya yakın bir kar payı alan G.nin planı, işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan intihar sonrası alt üst oldu. G. şimdilerde, aylık 6.500 liralık kredi taksit ödemesini nasıl yapacağını düşünüyor.

SIRA BEKLEDİM

Sisteme para yatıranlara ilişkin ulaşılan bilgiler ise çok çarpıcı. Yüklü miktarda para yatıran ancak adının yazılmasını istemeyen bir kaynak şunları anlattı: "Şirketin Ataşehirdeki merkezine parayı elden götürdüm. Gittiğimde bir saat sıra bekledim. Bildiğiniz kuyruk vardı. Binanın alt katında, bankalarda olduğu gibi 4-5 ayrı vezne vardı. Sırada, benim gibi bekleyen doktor, polis, uzman çavuşlar da vardı. Kimler para yatırmadı ki! Taksi plakasını 1,2 milyon liraya satıp giren var... Yine pazar tezgahlarını 700-800 bin liraya satıp giren oldu. Dükkanını ve otomobilini satıp buraya para yatıran var. Durumu çok iyi olup da tüm varlığını buraya kaptıran ve şimdilerde iş arayan bir sürü kişi var. Kredi çekip giren binlerce kişi var..." Bir dönem, Galatasarayda top koşturan M. K. de sisteme para yatıran isimlerden biri. Avukat Cesim Parlak, bir çok mağdurun kendisine ulaştığını "Yuvası dağılma noktasına gelen çok insan var" sözleri ile anlattı.

MARKETTE REYONCUYDU FERRARI ALDI

DİĞER tüm saadet zincirlerinde olduğu gibi SAS Holdingde de kurucu isimlerin yanı sıra yönetim kademesinde bulunan isimler en çok kazananlar oldu. Ulaşılan bilgilere göre, 7 isim, binlerce kişinin sisteme para yatırmasını sağladı. Bu kişiler "milyonerler grubu" olarak anılıyor. Aylık kazançları 800 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişiyor. Mahmut B., Mehmet İ., Erhan K., Metin A., Abduldakir O., Ökkeş K. ve Nurullah K.den oluşan ekibin, her biri 1 milyon lira değerinde olan lüks otomobillerle çektirdiği fotoğraflar soruşturma dosyasına girdi. Bundan 4 yıl öncesine kadar bir market zincirinde reyon görevlisi olan Mahmut B., geçen ay, üyelerin bulunduğu WhatsApp grubuna, 2 milyon lira değeri olan bir Ferrari California marka araç aldığını yazmıştı.

KOÇANI ÖLDÜRÜP PARAYI ALDILAR

SAS Holding geçen ay, gün ortasında işlenen cinayet ve intihar ile bir kez daha gündeme geldi. Holding yöneticisi Sibel Koçanın arabasındaki 10 milyon lirayı almak isteyen silahli kişiler Koçanı öldürdükten sonra çantadaki 3,5 milyon lira ile kaçtı. Cinayeti duyan Koçanın eski eşi Süleyman Aydın ise Ataşehirde kaldığı binadan atlayarak yaşamına son verdi. Sibel Koçanı adım adım takip eden kişilerin, sisteme para yatıran bir ekip olduğu öğrenildi. Cinayet sonrası yürütülen soruşturmada 8 kişi tutuklanmıştı.

PARA YATIRDIKLARI BİNADA KİMSE YOK

HOLDİNGe para yatıran binlerce kişi ortada kalmış durumda. Cinayetin işlendiği binaya dün gidenler "Cenaze nedeni ile kapalıyız" yazısı ile karşılaştı. Sisteme para yatıran kişilerin önemli bir bölümü İstanbulda bulunurken, farklı illerde yaşayan çok sayıda kişi de var. Yatırımcılar, çeşitli illerde savcılıklara suç duyurularında bulunurken, İstanbulda da kalabalık bir grubun hafta başında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunma hazırlığında olduğu öğrenildi.

Hürriyet

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08