İstanbullulara İndirim Müjdesi!

AK Parti'nin sunduğu indirim teklifleri İBB Meclisinde kabul edildi

Hürriyet 14.05.2019, 08:43 14.05.2019, 08:43
İstanbullulara İndirim Müjdesi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinde birçok konuda indirim teklifleri kabul edilerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Saraçhanedeki binada gerçekleşen meclis toplantısında, AK Parti ve CHP grupları tarafından toplu ulaşım ve su fiyatında indirim teklifleri yapıldı.

AK Parti grubu öncelikle nisan ayındaki toplantıda tartışma konusu yapılan öğrencilerin aylık mavi kart indirimini gündeme getirdi. Bu amaçla, İstanbul genelinde öğrenim gören öğrencileri desteklemek ve toplu taşımayı teşvik etmek amacıyla 85 lira olan öğrenci aylık mavi kart ücretinin 40 liraya düşürülmesi için teklifte bulunuldu.

Ardından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile 15 ile 16 Haziran tarihlerinde yapılacak Yüksek Öğretim Kurumu sınavlar görecek öğrencilerle 14 -20 - 21- 28 Temmuz gerçekleştirilecek Kamu Personeli Sınavlarına gireceklerin de tüm toplu araçlarıyla ücretsiz seyahat etmeleri teklifi yapıldı.

25 ve 26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Açık Öğretim Sınavlarına girecek öğrenci ve görevlilerin de sınav yerlerine ulaşımının ücretsiz sağlamaları önerisinde gündeme getirildi. 1 Haziranda gerçekleşecek Lise Geçiş Sınavına girecek olan öğrencilerle bu sınavda görev alacak kişilerinde ücretsiz toplu ulaşım hizmetlerinden faydalanmaları teklifi yapıldı.

Öğrenci ve sınavlara gireceklerle sınavların yapılacağı gün görevlendirilenlerin toplu ulaşım araçlarından ücretsiz seyahat etmeleri oy birliğiyle kabul edilip ilgili komisyonlara havale edilirken toplu ulaşımı kullanan herkesi ilgilendiren bir başka öneri daha gündeme getirildi.

Öneriyi yine AK Parti grubu yaptı. Ramazan Bayramında halkın yapacağı dost ve mezarlık ziyaretine katkı sağlamak, birlik ve beraberliği pekiştirmek ve toplu taşıma araçlarını özendirmek amacıyla bayram süresince 4 Haziran 2019 saat 06.00dan 6 Haziran 2019 tarihleri arasında saat 24.00e kadar tüm toplu oluşum araçlarından ücretsiz yolculuk yapmaları teklifi de ele alındı.

Ardından su faturalarında hanede yaşayan kişi sayısını esas alan tarife modeline geçilmesi önerisi sunuldu. AK Parti grubu tarafından sunulan teklifte, Hali hazırda uygulanan hane bazlı tarifeden kişinin günlük ihtiyacına göre kademe belirleyen ve birim fiyatında yüzde 40 indirim ön görülüyor.

Sosyal Hizmetler Komisyonunun isminin Sosyal Hizmetler Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Komisyonu olarak değiştirilmesi önerisi yapıldı. Okunan teklif oylanarak oy birliğiyle kabul edilerek gündeme alındı.

Teknoloji ve kumar bağımlılığı konusunda da öneri, meclis gündemine alındı. AK Parti, bu konuda, Sosyal Hizmetler, Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Komisyonu, 3 ay süreyle görevlendirilmesi istendi. Ayrıca Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığının kurulmasını teklif edildi.

CHP İBB Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise 12 yaşından küçük çocukların tüm toplu araçlardan ücretsiz faydalanmaları ve 0-4 yaşındaki çocukların annelerinin ücretsiz yolculuk yapmalarının teklif etti. CHP ayrıca su indirimi yapılmasını da talep eden teklifini Meclis gündemine getirdi.

Yapılan tekliflerin ardından konuşan Faruk Gökkuş, Bu ülke hepimizin. Gidecek başka bir yerimiz yok. Kimse, kimsenin ne yediğine, karışmasın. CHP de bu noktaya geldiyse bu başarı AK Partinindir. Bununla gurur duyuyoruz. Ayrıca sadece CHP Atatürkü sahiplenmekten kurtulsa ve Onun toplumun ortak değeri olduğunu kabul ederse, hiçbir mesele kalmayacak. Bu geleneği başlatan AK Partidir. Toplu ulaşımın ücretsiz olmasını sağlayan AK Parti belediyeciliğidir. diye konuştu.

Tekliflerin sunulması ve yapılan konuşmaların ardından İBB Birinci Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, önerileri oyladı. Tüm indirim önerileri oy birliğiyle kabul edilerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Komisyonlarda görüşülerek Meclise gönderilecek teklifler, 15 Mayıs 13.30da gerçekleşecek toplantıda ele alınacak. AK Partinin gündeme getirdiği tüm indirim tekliflerin kabul edilerek uygulamaya konulacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
banner51
banner49
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23