Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir?

Emekli Albay Talat Aydemir ikinci kez darbeye teşebbüs ettiğinde karargahı yine Kara Harp Okulu'ydu. Öğrencileri kararlıydı. Hükümeti bu kez devireceklerdi. 19 yaşındaki gözü kara teğmen adayı da kendinden emindi. Okula yönelik bir baskın girişimi olursa hep birlikte yaylım ateşi açacaklar, okula kimseyi sokmayacaklardı. O karayağız Teğmen adayı Enver Altaylı idi. Darbe girişimi bastırılınca ordudan ihraç edilen 1459 Harp Okulu öğrencisinden biri oldu. Ondan sonraki hayatı da çok hareketli geçecekti. Neredeyse her netameli işin altından onun ismi çıkacak, yıllar sonra kanlı bir darbe girişimini yapan örgütle bağlantılı olarak tutuklanacaktı.

Hürriyet 22.10.2020, 13:17 22.10.2020, 13:21
Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir?

Hürriyetten Musa Keslerin haberine göre: Özbek Türkü Şakir Han, Sovyet rejiminden kaçarak Türkiyeye sığınmış, Adanaya yerleşmişti. Sonradan Altaylı soyadını aldı. Aynı dönemde Türkistandan kaçan ve Adanaya yerleşen Abdurrahman (Kavuncu) Hocanın kızıyla evlendi. Enver Altaylı, 1944 yılında bu evlilikten doğdu. Rivayete göre baba Şakir Altaylı, Türkistanda Enver Paşanın emrinde çalışmıştı. Oğluna da onun ismini vermişti. Diğer oğullarına ise o İttihat Terakkinin diğer güçlü liderleri Cemal ve Talatın isimlerini verecekti.

RUZİ İLE TANIŞTI, KARİYERİ DEĞİŞTİ

Altaylı 1958 yılında askeri liseye başladı. Harp Okuluna geçtiği dönemde dikkat çeken bir karakterdi. Ailesinin etkisiyle sıkı bir antikomünist idi. Albay Talat Aydemirin darbe girişiminde Harp Okulundaki tesirli öğrencilerdendi. Bu yüzden sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. Harp Okulundan atıldı. Hukuk Fakültesine başladı. Bu süreçte Hergün gazetesine gidip geliyordu. Kendi anlatımına göre CIAnın Türkiye yöneticisi Ruzi Nazar ile de orada tanıştı. Nazar Özbek asıllı olduğunu söyleyince hemen kaynaşmışlardı. Altaylının bundan sonraki kariyeri Ruzi Nazarın dokunuşuyla ilerleyecekti. Bir dernekte çalışırken Nazar onu MİT Müsteşarı Fuat Doğuya tavsiye etmiş, Doğu da Altaylıyı MİTe almıştı. Altaylı Sovyetolog olarak eğitilmişti.

Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir

"CIANIN TÜRK CASUSU"

Altaylı yaklaşık 5 yıl görev yaptığı MİTten 1973te ayrıldı. Önce Almanyada sonra Orta Asyada sivil toplum alanında faaliyet gösterdi. Siyasetçilere de yakındı. Türkeşe, Özala ve Demirele danışmanlık yaptı. Ama ismi hep karışık ve karmaşık olaylarla birlikte anıldı. 2013te CIAnın Türk Casusu: Ruzi Nazar adlı bir kitap yazdı. Nazarı merkeze alarak soğuk savaş dönemini anlattı. Kitap yayınlandığında Ruzi Nazar 96 yaşındaydı ve Antalyada Altaylının komşusuydu. FETÖnün darbe girişiminden sonra Altaylının ismi bir kez daha gündeme geldi. Zaten 90 yıllardan itibaren Gülen okullarının Orta Asyadaki okullarıyla yakından ilgilenmişti. İfadesine göre bunu kendisinden dönemin Başbakanı Turgut Özal istemişti.

FETÖnün ikinci adamı kızını istedi

Bugün FETÖnün ikinci adamı olarak bilinen Mustafa Özcan ile de o dönemlerde tanıştığını söylüyor. Özcan ile o dönem başlayan tanışıklığı hep devam etmiş. Öyle ki aynı davada yargılandığı damadı Metin Can Yılmaz için kızını istemeye gelenler arasında Özcan da vardı. Özcan FETÖ bağlantısı ve yardım iddiasını hep reddetti. Zamana verdiği bir röportajında ise Gülene stratejik bir değer yükleyerek ondan "Orta Asyada Türk jeopolitiğinin içini dolduracak insan" diye bahsediyordu.

Karanlık olayların gölgesi Enver Altaylı kimdir

HABLEMİTOĞLUNA UYARI

Altaylının ilk olarak Hecip Hablemitoğlunun Köstebek adlı kitabı hazırladığı dönemde tehdit edilmesiyle gündeme geldi. Eski milletvekillerinden Halil Şıvgın sonradan savcılığa verdiği ifadesinde Mustafa Özcan ve Altaylının kendisinden Hablemitoğlu ile görüşmeleri için aracılık etmesini istediklerini anlattı. Şıvgın "Aracı olmamı istediler, kabul etmedim. Yapıya ilişkin Köstebek isimli kitabını yazıyordu. Bu kitabı engellemek istiyorlardı" dedi. Kimilerine göre Altaylı, cezaevinde hayatını kaybeden Kaşif Kozinoğlunun MİTten tasfiye edilip hapse atıldığı sürecin de arkasındaki isimdi. MİTteki FETÖ yapılanmasına yardımcı olduğu da bir başka iddia. Zaten MİTte görev yapan bazı FETÖ mensuplarının yurtdışına kaçırılmasına ilişkin bir soruşturmada tutuklandı.

"HALKI SOKAĞA DÖKME" PLANI

Bu soruşturmada FETÖnün üst düzey birçok ismiyle bağlantıları ortaya çıktı. Sıkı bağlantıda olduğu bazı isimlerin de bazı siyasetçilerin en yakınındaki isimler olduğu belirlendi. Hakkındaki iddianameye göre Türkiyede iktidarı devirmek için halkı sokağa dökmek gerektiğine inanıyor ve FETÖ ile iş birliği halinde bu yönde faaliyetler yürütüyordu. Amerikada da 2017nin yaz aylarında bu konuda temaslar yapmış, üst düzey bir FETÖ yöneticisi ile görüşmüştü. Bu görüşmede Halkın sokağa dökülmesi için ekonomik kriz şart, bunun içinde Türkiyeye para akışı kesilmeli gibi ifadeler kullandığı anlatılıyor iddianamede.

ŞİÖDEN DE RAHATSIZ

Altaylı, Türkiyenin Şangay İşbirliği Örgütüne yakınlaşmasından da rahatsız olmuş. Bilgisayarından çıkan İngilizce bir mektupta muhatabını bu konuda uyarıyor ve bu uyarıyı da saygıdeğer büyüklerim dediği Ruzi Nazar ve Duane Clarridge karşı taşıdığı ahlaki sorumluğunun gereği olarak açıklıyor. Amerikan istihbaratının en meşhur isimlerinden olan ve bir dönem Türkiyede de görev yapan Karanlıklar Prensi lakaplı Clarridge Türkiyede ve dünyada birçok örtülü CIA operasyonlarının arkasındaki isim olarak biliniyor.

Altaylının Kavuncu ailesiyle akrabalığı annesiyle başlıyor. Kendi kız kardeşi de dayısının oğlu Orhan Kavuncu ile evli. Prof. Dr. Ümit Özdağın Altaylı üzerinden itham ettiği İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da Orhan Kavuncunun oğlu.

Altaylı halen cezaevinde. Adının etrafındaki olaylara dair tartışmalar ise devam ediyor

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13