'Kozmik Oda kumpasçısı'nın izi bulundu! ABD'de hoca yapmışlar

Kozmik Oda'da yer alan devlet sırrı niteliğindeki gizli belgeleri kopyalayıp yurt dışına kaçırmakla suçlanan eski TÜBİTAK çalışanı Ünal Tatar'ın izi ABD'de bulundu. Firari Tatar'ın New York Üniversitesi'nin Albany'deki kampusunda doçent olarak 'siber güvenlik' dersi verdiği ortaya çıktı

Hürriyet 14.11.2020, 16:06
'Kozmik Oda kumpasçısı'nın izi bulundu! ABD'de hoca yapmışlar

Aralık 2009da FETÖcü hakim ve savcılar tarafından Ankarada, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığına girilmiş, devlet sırrı niteliğindeki çok gizli belgelere el konulmuştu. Bülent Arınça suikast girişimi iddiası Kozmik Odanın kapısını açmak için adeta anahtar olarak kullanılmıştı. Sıra bu belgelerin kopyalanması ve yurtdışına çıkarılmasındaydı.

Hürriyetten Toygun Atillanın haberine göre Ankara Başsavcılığında Kozmik Oda soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgilinin makam odasında, TÜBİTAK görevlisi 2 bilişim uzmanı Ünal Tatar ile Ebubekir Yalçınkaya vardı. Henüz savcılık tarafından kendilerine bilirkişi görevi verilmemişti, resmi bir sıfatları yoktu. Mustafa Bilgili, Ünal Tatar ve Ebubekir Yalçınkayanın ortak özellikleri FETÖ mensubu olmalarıydı.

O BİLGİLER GÜLENE GİTTİ

Savcı Mustafa Bilgili, özel kasasında muhafaza ettiği, Kozmik Oda aramasında el konulan "çok gizli" belgelerin bulunduğu dijital materyalleri ilk kez gün yüzüne çıkardı. Odadaki TÜBİTAK görevlilerinden Ünal Tatar, "çok gizli" belgeleri 1.5 TBlık harddiske kopyaladı. "Kozmik bilgi ve belgeler" ilk kez o gün kopyalanarak devletin elinden çıktı, ABDdeki örgüt elebaşına gitti.

TÜBİTAKTAN ÇIKARILDI HAVELSANA GİRDİ

7 Şubat MİT krizi, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından devlet içine sızan FETÖ mensupları ayıklanıyordu. Bunlardan biri de kozmik bilgileri kopyalayan TÜBİTAK Siber Güvenlik Enstitüsü Uzmanı Ünal Tatardı. 6 Ocak 2015te TÜBİTAKtaki işine son verildi. Ancak Ünal Tatarın iş bulması zor olmamıştı. Sadece 2 ay sonra TSK Güçlendirme Vakfına bağlı HAVELSANda çalışmaya başladı. Ancak HAVELSANda çalıştığı basına yansıdıktan bir hafta sonra tekrar işten çıkartıldı. Böylesine "mimli bir ismin" HAVELSANa nasıl girdiği tartışılıyordu. Ünal Tatar işten çıkartılır çıkartılmaz 13 Nisan 2015te ABDye gitti.

SİYASİ VE ASKERİ CASUSLUKTAN ARANIYOR

Devlet sırrı niteliğindeki çok gizli kozmik belgeleri kopyalayan ve yurtdışına çıkardığı öne sürülen firari bilişim uzmanı, eski TÜBİTAK görevlisi Ünal Tatarın bugün nerede olduğunun cevabını ise Hürriyet buldu.

Türkiyede siyasi ve askeri casusluk, FETÖ üyeliği suçlamasıyla aranan Ünal Tatar, New York Üniversitesinin Albany kampüsünde doçent olarak görev yapıyor. Tatar iç güvenlik ve siber güvenlik uzmanı olarak akademik kadroda yer alıyor, ders veriyor.

NSA TEŞEKKÜRÜ

FETÖ firarisi Ünal Tatar, ABDde bulunduğu bu süreç içinde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ile de çalıştı. NSAnın Ulusal Siber Güvenlik müfredatında yer alan bir dersi Tatar verdi. 12 haftalık programa katılan kursiyerlerin eğitmeni Ünal Tatardı.

Ağustos 2019da gerçekleştirilen program sonunda NSAnın Ulusal Siber Güvenlik Müfredat Programı direktörü Maureen Turney, Ünal Tatara şu sözlerle teşekkür etti: "Dr. Tatar tarafından geliştirilen müfredat, siber işgücünü güçlendirerek ulusumuzu güvence altına almada önemli bir mesafe kat etti."

BALYOZ VE ODATVDE DE O VARDI

Ünal Tatar, TÜBİTAKta görev aldığı dönemde Balyoz ve Odatv kumpaslarında da, hazırladığı bilirkişi raporlarıyla rol oynadı. BİLGEMde (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) görev aldığı süreçte, Genelkurmay Güvenli İnternet Projesi ve Güvenlik Testi Projesi, Ulusal Güvenlik Bilgi Sistemleri Güvenlik Programı, Genelkurmay Güvenli İnternet testi Projesi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Danışmanlığı Projesi ve Hava Kuvvetleri Danışma Projelerinde yer aldı.

Yorumlar (0)
-3°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35