Kulislerde HSK üyeliği heyecanı

TBMM tarafından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSK) seçilecek yedi üyelik için adaylık başvuruları dün sona ererken, kulisler hareketlendi.

Hürriyet 23.04.2021, 21:08
Kulislerde HSK üyeliği heyecanı

Cumhur ittifakı, HSKya üye seçimi için komisyon ve Genel Kurulda gereken oyu bulabilmek için CHP ile uzlaşma arayacak.

Hürriyetten Gizem Karakış ve Oya Armutçunun haberine göre: Yargıtay ve Danıştay üyeleriyle, akademisyen ve avukatlar arasından HSK üyesi olmak isteyenlerin TBMM Başkanlığına başvuru süresi dün saat 18.00de sona erdi. HSK üye adaylığı için 117 başvurunun yapıldığı öğrenildi.

7 ÜYE İÇİN KRİTİK SEÇİM SÜRECİ: Karma Komisyonda belirlenecek 21 isim arasından 7si TBMM Genel Kurulu tarafından HSK üyeliğine seçilecek. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Bakan Yardımcısı Hasan Yılmazın doğal üyeleri olduğu HSKya 4 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan doğrudan seçecek.

MUHALEFET DESTEĞİ GEREKİYOR: TBMM Karma Komisyonda önce aday belirlemek için seçim yapılacak. Bir adayın seçilebilmesi için ilk turda en az 35, ikinci turda ise en az 31 oy alması gerekiyor. Aksi halde en çok oy alan adaylar arasında kura çekilecek. 52 üyenin yer alacağı Karma Komisyonunda AK Parti ve MHPnin üye sayısı ise 30. Aday belirlemek için muhalefetin desteği gerekiyor. TBMM Genel Kurulunda üye seçiminde de cumhur ittifakının birinci turda seçim için gereken 400, ikinci turda seçim için 360 oyu da yok. İkinci turda gerekli oy sağlanamazsa, en çok oyu alan iki aday arasından kura çekilecek.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05