Mimar Sinan Üniversitesi'nde 80 bin liralık mobbing davası

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanı Prof. Nihal Kafalı, üniversite rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi'nin kendisine mobbing uyguladığını öne sürerek yaptığı suç duyurusunun ardından bir de 80 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Hürriyet 15.05.2021, 01:23
Mimar Sinan Üniversitesi'nde 80 bin liralık mobbing davası

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davaya göre; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, rektör olmadan önce bir disiplin soruşturması geçirdi. Prof. Nihal Kafalı ile üniversitedeki iki dekan da soruşturma komisyonunda görevlendirildi.

Hürriyetten Özge Eğrikarın haberine göre soruşturma sürerken Prof. Dr. Elçi, 2019 Ocakta üniversiteye rektör olarak atandı. Rektör Elçi, üniversitenin yönetim kurulu toplantısında Prof. Kafalı ile 2 dekana yönelik, Siz benim tertemiz mazimi bir soruşturma ile lekelediniz. Siz ahlaksızsınız, lekelisiniz. Siz beni suçlayarak böyle bir rektörle çalışmayı sürdürüyorsunuz. Nasıl içinize sindiriyorsunuz? Benim aldığım kararları kabul edip susacağınıza bir de şerh düşerim diyorsunuz şeklinde konuştu.

SİSTEMATİK MOBBİNGE UĞRADI

Rektör Elçi, Dekan Kafalıya dekanlıktan istifa etmesi konusunda ağır bir baskı kurdu. Dava dilekçesinde, "Rektör Elçi, Prof. Kafalıya dekan olduğu dönemde sistematik olarak mobbing uygulamıştır. Rektör Elçi toplantıda Siz istifa etmedikçe fakülteniz sizin yüzünüzden zarar görüyor ve görecek şeklinde konuşarak Prof. Nihal Kafalıyı açıkça tehdit etmiş ve saldırgan tutumunu sürdürmüştür. Davalının yıldırma politikasına maruz kalan Prof. Kafalı, büyük bir manevi zarara uğradı. Bu nedenle uğradığı zararın bir nebze de olsa giderilmesi için 80 bin liralık manevi tazminatın faiziyle birlikte Rektör Handan İnci Elçiden tahsilini istiyoruz" denildi.

SÖZLERİ KABUL EDİLEMEZ

Rektör Elçi, Prof. Kafalının mobbing iddiasıyla ilgili hakkında yaptığı suç duyurusunun ardından şöyle konuşmuştu: "Bahse konu olay, Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Nihal Kafalının yıllardır kadro talebi yerine getirilmemiş olan Geleneksel Türk Sanatları Bölümüne kadro verilmesine itiraz etmesinden kaynaklanmıştır. İşin üzücü yanı bu bölümün Güzel Sanatlar Fakültesi dekanının kendi idaresindeki bir bölüm olmasıdır. Sözü edilen toplantıda, üniversitemizin en eski bölümlerinden olan Geleneksel Türk Sanatları için kurduğu cümleleri kabul etmek mümkün değildir."

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39