Siz taziyeleri yatta mı kabul ediyorsunuz?

Sbaah Gazetesi yazarı Mahmut ÖVÜR Kılıçdaroğlu'nun Abdullah GÜL ile gerçekleştirdiği sır ve gizli görüşmenini ayrıntılarını yazmaya devam ediyor.

Hürriyet 12.05.2019, 12:17 12.05.2019, 12:17
Siz taziyeleri yatta mı kabul ediyorsunuz?

nceki gün Ebubekir Tivniklinin Avukatı Serdar Bulut beni arıyor ve telaşla şöyle diyordu:
Ben avukat Serdar Bulut, Ebubekir Tivniklinin avukatı. Bizi arıyormuşsunuz?
Sizi aradığımı kim söyledi?
Bir avukatla konuşmuşsunuz?
İyi de siz nereden biliyorsunuz. Telefonlarımızı mı dinliyorsunuz?
Yok, öyle değil Ebubekir Bey söyledi. Sorularınız varsa onu öğrenelim.
Tamam, soralım o zaman. Yatta kimler vardı ve Kemal Bey neden geldi?
Buna cevap veremem, zaten genel bir açıklama yapacağız.
O zaman niye aradınız?
...
Avukat cevap veremedi ama bahsettiği açıklama önceki akşam geldi;
Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun taziye ziyaret talebi bizlere ulaşmıştır. Araya 31 Mart yerel seçimlerinin yoğunluğunun girmesi nedeniyle taziye ziyareti ancak 2 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti.
Neresinden bakarsanız bakın, zorlama ve uydurma bir gerekçe bu... Madem bu bir taziye ziyaretiydi neden daha ilk gün Kılıçdaroğlu veya siz çıkıp bir açıklama yapmadınız? Niye tam bir hafta sustunuz? O fotoğraflar yayınlanmasaydı bu suskunluk devam mı edecekti? Bence evet, çünkü gizli kapaklı bu görüşmenin fark edilmeyeceğinden emindiler.
Ama çok daha hassas bir nokta var, inanç ve gelenek açısından taziye ziyaretinin adabı. Önce şunu söyleyelim, Abdullah Tivnikli 6 Kasım 2018de vefat etti. İşe bakın, aradan tam 6 ay geçtikten sonra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu taziye ziyareti yapıyor. Neymiş araya 31 Mart seçimleri girmiş... Hani aklımızla alay mı ediyorsunuz? dedikleri şey bu olsa gerek. Ama ne hikmetse, Kılıçdaroğlukasımda bulamadığı vakti, İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin gündemde olduğu, YSKnın tartışıldığı bir dönemde bulabiliyor.
Onu da geçelim ve dini değerlere saygılı olduğunu düşündüğüm EbubekirTivnikliye soralım; Siz, taziyeleri hep yatta mı kabul ediyorsunuz?
Evde veya camide kabul etmenize engel bir durum mu vardı? Kılıçdaroğlukorumalarını neden marinanın dışında bıraktı?
Buraya bir nokta koyup, henüz ayrıntıları netleşmemiş yatın içine girelim. Dikkat ederseniz o görüşmede kimler olduğuna dair ne Tivnikli ne de Kılıçdaroğlu net bir açıklama yaptı. Madem bu bir taziye ziyareti, o yatta kimlerin olduğunu tek tek açıklayın.
Mesela merak ediyorum, Topbaş ailesinden Abdurrahman Topbaş da orada mıydı? Onların orada olmasının son dönemde muhafazakar kesimde ortaya çıkan siyasi ayrışmayla bir ilgisi var mı?
Daha çok siyasi kimlikleriyle bilinen şu iki isim Osman Bostan ve Tarık Çelenk de orada mıydı?
Bu görüşmede Tivniklinin açıkladığı tek isim Gürsel Tekin. Elimde fotoğrafları var. Flu olduğu için yayınlamadım. Aslında Kılıçdaroğlunun siyaseten üzerini çizdiği, 2010 kaset operasyonundan bu yana, kapalı kapılar arkasında dönen bütün işleri önceden bildiğini sık sık söyleyen Tekinin orada olması hayra alamet değil. Acaba muhafazakar kesimle bağ kurarak yeni bir çıkışa mı hazırlanıyor?
Yazdıklarımla ilgili olarak Ebubekir Tivniklinin avukatı Serdar Bulut tazminatdavası açacağını bildirdi. İyi de yaptı. Hukuka güvenmek gerekiyor. Umarım mahkeme o yatta neler olup bittiğinin bütün kamuoyunca öğrenilmesine vesile olur.
Son noktayı 2008de Türk Telekomun özelleştirilmesiyle ilgili bir hatırlatmayla koyalım. Kılıçdaroğlu, o yıl elinde dosyalarla sık sık ekrana çıkıyor, BecerikliAbdullah diye rahmetli Tivnikliyi suçlayarak soruyordu: Şimdi o dünyanınönemli bir yediemini Abdullah Tivnikli mi? Nereden nereye... Kılıçdaroğluna o soruları ne unutturdu da, yoğun siyasi gündeminden 6 aydır fırsat bulamadığı taziye ziyaretini, Ankaradan İstanbula bir saatliğine Kalamışta bir yata gizlice gelip gerçekleştiriyor.
Şimdi bu ziyaret taziye mi, siyasi mi, siz karar verin.

Mahmut ÖVÜR / SABAH

Yorumlar (0)
banner51
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23