Yazar katiline ikinci kez müebbet

'Meleklerle Yaşamak' kitabının yazarı ve yaşam koçu Beki İkala Erikli'yi öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Yargıtay'ın bozma kararının ardından ikinci kez yargılanan Sinem Koç, bir kez daha ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Hürriyet 27.10.2020, 12:53
Yazar katiline ikinci kez müebbet

Hürriyetten Ayşegül Ustanın haberine göre: Meleklerle Yaşamak kitabının yazarı ve yaşam koçu Beki İkala Erikli(48), 15 Kasım 2016da, Melekler Eğitim Danışmanlık ofisinin bulunduğu apartmanın girişinde vurularak öldürüldü. Sinem Koç, 16 Aralık 2016da, annesi Pervin Asmaz tarafından 155e yapılan ihbar üzerine tutuklandı.

Sinem Koçun hakkında İstanbul 10uncu Ağır Ceza Mahkemesine, tasarlayarak kasten öldürme ve Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet etme suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Koç, ilk duruşmada İkalanın yazdığı kitaptan kötü etkilediğini, bu durumdan da kitabın yazarının sorumlu olduğunu düşünmeye başladığını söyledi. İstanbul 10uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Koçu tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

YARGITAY KARARI BOZDU

Koçun avukatının yerel mahkemece verilen hükme itiraz etmesi üzerine dosyayı inceleyen İstanbul BAM 1inci Ceza Dairesi, istinaf başvurusunu oy birliği ile reddetti. Tasarlayarak öldürme suçu yönünden Koçun avukatının İstanbul BAM 1inci Ceza Dairesinin kararını temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtaya gönderildi. Yargıtay 1inci Ceza Dairesi ise Sinem Koç hakkında yerel mahkemece kurulan hükmü, akıl hastası olup olmadığına dair raporla arasındaki çelişki giderilmediği gerekçesi ile bozdu.

Bozma kararının ardından İstanbul 10uncu Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen davada, Adli Tıp Kurumu Başkanlığıdan istenen raporda "Sinem Koçun cezai sorumluluğunun tam olduğu oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.

Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden görülen davanın karar duruşmasında son savunması sorulan tutuklu sanık Sinem Koç, "Çok pişmanım" dedi.

ŞEYTANI ÖLDÜRDÜM

Beki İkalanın ailesinin avukatı Dilek Helvacı, sanığın cezalandırılmasını istediklerini belirterek, "Olaydan 1 gün sonra da şeytanı öldürdüm diye açıklama yapması nedeniyle hakkında takdir indirimi uygulanmamasını talep ediyoruz" diye konuştu. Davayı ikinci kez karara bağlayan mahkeme heyeti Sinem Koçu, Beki İkala Erikliyi kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Pişman olduğuna dair herhangi bir davranış görülmediği gerekçesi ile takdir indirimi uygulamadı.

Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09