Yüksek kiraya formül! Avrupa'da da uygulanıyor

Kiralardaki fahiş artışa karşı planlanan formül hayata geçerse kiralamak için ev ve işyeri üretecek şirketlere vergi avantajı sağlanacak. 

Hürriyet 14.09.2021, 11:44
Yüksek kiraya formül! Avrupa'da da uygulanıyor

Şu ana kadar sadece satmak için gayrimenkul üreten TOKİnin yanı sıra belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi ve kiralama yapabilmeleri üzerinde duruluyor.

Son dönemde hızla artan kira fiyatlarına çare olacak yeni bir formül üzerinde duruluyor. Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek şartıyla ev veya işyeri üretecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha düşük olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde etmenin yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da işleyebilecek.

Hürriyetten Nuray Babacanın haberine göre kira artışını frenlemesi beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİnin de faydalanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul üretmesi bekleniyor. TOKİnin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sisteme dahil edilmesi tartışılıyor. AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığında çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin incelendiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, özellikle üniversitelerin yoğun olduğu kentler başta olmak üzere kira fiyatlarında bu yaz yaşanan hızlı artış, AK Partide de gündem konusu oldu. Ekonomi kurmaylarının yaptığı toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak mümkün olmadığı, ancak kiralık konut ve dükkan üretimine ilişkin düzenlemeler yapılabileceği belirtildi. Bu konuda seçim bölgelerinde çok sayıda şikayet alan vekillerin konuyu Ankaraya taşıdığı ifade ediliyor.

ŞİKAYETLER ARTTI

Özellikle, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya gibi illerde fiyatlardaki fahiş değişim üzerine, kiracılar platform kurarak çalışmaya başlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta olmak üzere muhalefet, kira fiyatlarına ilişkin çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Gerçekçi olmayan fahiş fiyat artışlarının önlenmesine için ortaya atılan bazı önerilerin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine ilişkin yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Sadece kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDVlerden muaf tutulabileceği veyi indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale getirilebileceği ifade ediliyor.

ÖNERİLER İNCELENİYOR

Kiradan alınan vergi tutarlarının, bu amaçla hizmet edecek şirketlerden farklı uygulanması, yasal alt yapının değiştirilmesi, beyanneme zorunluluğu gibi uygulamalarda farklılığa gidilmesi için çalışma yapıldığı belirtiliyor. Yasal alt yapının oluşturulması durumunda, satış amaçlı üretim yapan bazı şirketlerin de bu sistemi dönebileceği ifade ediliyor.

Hürriyet
 

Yorumlar (1)
V. Şığıyan 2 hafta önce
İstanbul'da ve bazı şehirlerde enflasyon ve artan inşaat maliyetleri öne sürülerek kiralar şişirilmektedir.

Konu enflasyon ve artan inşaat maliyetleri ile ilgili olsaydı bütün şehirlerde kiraların yüksek oranda artması söz konusu olabilirdi.

Oysa emlak ilan sitelerinde de görüldüğü gibi bazı şehirlerde aynı dairenin kirası bazen birkaç gün içinde artırılmakta ve fiyatlarla oynanmaktadır.

Diğer taraftan emlak komisyoncularının daha önce evine kiracı bulmak için kendileriyle anlaşması olmayan ev sahipleriyle dahi görüşerek "şu an sizin aldığınız kira çok düşük kalıyor, kiracınızı çıkarırsanız evinizi şu kadardan kiraya verebiliriz" vb. ifadelerle mevcut kiracıları evlerinden çıkarttırmaya çalıştıkları, emlakçıların kendi aralarında anlaşarak kira ücretlerini yukarı çektiği gibi iddialar dolaşmaktadır. Hatta emlakçıların ellerindeki kiralık daireleri kasten gizledikleri ve bir nevi kiralık daireleri kara borsaya düşürdükleri dahi iddia edilmektedir.

Emlakçı dairenin fiyatı düşük de olsa yüksek de olsa aynı işi yapıyor olmasına rağmen kira ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek ücret almakta ve bu durum verilen hizmet aynı olmasına rağmen alınan ücrette farklılığa sebep olmaktadır. Durum böyle olunca da kiracı hareketliliğinin fazla olduğu yerlerde daha fazla ücret almak için emlakçıların kiraları şişirerek adeta vurgun yaptıkları görülmektedir.

Bu bakımdan emlakçı komisyon bedellerine bir üst sınır getirilmesi önem arz etmektedir. Şayet bir emlakçı kira ücretinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın mesela maksimum asgari ücretin yarısı kadar komisyon alacak olursa bu durumda kirayı şişirmeye çalışması için bir sebep kalmazdı.
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31