22.12.2020, 23:45

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNDE İNŞAAT VE EMLAK ALANINDA YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ -1-

İstanbul’un değişik beş ilçesinde (Kağıthane-Adalar-Beykoz-Bahçelievler-Tuzla)İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmanın mutluluğunu yaşadım. Birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımızla güzel işler yapmaya çalıştık.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir bütün olarak ele alındığında her bölümün kendine has özelliği,zorluğu vardır. Hazırladığım bu yazımızda, geçmişte ve günümüzde sahada çalışan arkadaşların da katkısıyla “İnşaat ve Emlak” bölümünün sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili duygu ve düşüncelerimizi paylaşmak istedim. 


Okul binaları, pansiyon binaları, lojman binaları vb. diğer yapılar yaşayan varlıklar olduğundan, bir süre sonra bakım-onarım, güçlendirme veya yıkılıp yeniden yapım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yine bir diğer konu ise okul binalarının elektrik, su, atık su ve kanalizasyon tesisatlarında meydana gelen yıpranma, arıza ve yeniden yapım ihtiyacı şeklinde ortaya çıkan bakım-onarım ve yenileme ihtiyacıdır. Öte yandan, bazı binaların ihtiyaç ve fonksiyon yönünden günün ihtiyacına cevap veremez durumda kalması alternatif okul binalarının yapımını gerektirmektedir. Yeni bina yapımı için imar planında okul yeri fonksiyonlu sorunsuz parsellere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Artan çağ nüfusu, yeni okul türlerine duyulan ihtiyaç, ekonomik ömrünü tamamlamış binalar ile ihtiyaç ve fonksiyon yönünden yetersiz kalan binalar, mevcut okul binalarının yanı sıra yeni okul binalarının da yapımını gerektirmekte olduğundan, mevcut yapı stokunun daha da artacağı yadsınamaz bir gerçektir. Gerek yeni bina yapımı gerekse mevcut binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması, binaların bakım-onarımına dair iş ve işlemlerin yürütülmesi kapsamında birçok genel ve yerel kapsamlı sorunlarla karşılaşılmaktadır.
Bu bağlamda; öne çıkan sorunlar ile bunlara ilişkin çözüm önerileri aşağıya çıkarılmıştır.
  
SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 
A) Genel Bazlı Sorunlar ve Çözüm Önerileri
 
1. Mevzuat Sorunu:
 
İstanbul'da önemli sayıda ilçe coğrafi konumu nedeniyle Boğaziçi İmar Kanunu,  korunması gerekli doğal yapısı nedeniyle SİT Kanunu, korunması gerekli kültür ve tabiat varlıkları nedeniyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kanunu, tabiat varlıkları nedeniyle Orman Kanunu ve genel olarak da İmar Kanunu gibi düzenleyici ve kısıtlayıcı imar hükümlerine tabi bulunmaktadır. Bu sebepledir ki sadece İmar Kanununa tabi bir A İlçesinde 5 birim zamanda yapılan inşaat ruhsatlandırma işlemi, boğaz bölgesinde bulunan ilçeler için 15 birim zamanda sonuçlandırılabilmektedir.
 
Çözüm Önerisi:
 
Boğazın her iki yakasında bulunan okullar için mevcut kanun, tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda, bürokratik izin işlemlerinin günümüz teknolojik altyapı imkânları ile desteklenerek, okul ve yardımcı binalar bağlamındaki başvurularda süreç iyileştirmesi yapılıp,İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eli güçlendirilebilir. 
 
2. Teknik Eleman Sorunu:
 
İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde inşaat ve emlak şube müdürlükleri bulunmakta ise de gerek bu birimden sorumlu şube müdürü, gerekse bu birimde görev yapan şef ve memurlar teknik eleman kökenli değildir. Konusu itibarı ile teknik bir dili ve iş görme yöntemi bulunan inşaat emlak alanıyla ilgili bir ihtisası bulunmayan idareci ve memurların bu alanda görevlendirilmeleri işlerin, etkin, verimli, süratli ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. İlçelerin yükünü hafifletmek,iş ve işlemlerin teknik yönden daha hızlı,daha güvenilir olabilmesi için,İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilgili bölümü teknik yönden güçlendirilmesi gerekir.
 
Çözüm Önerisi:
 
Her İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin inşaat ve emlak şubesinden sorumlu şube müdürlerinin,inşaat mühendislerinden atanması mümkün olmadığı kanaatindeyim. Bu açığı en aza indirmek için yukarıda ifade ettiğim gibi,İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilgili bölümü teknik eleman açısından güçlendirilmelidir.(İKMP*bu konuda en iyi örnektir.)
 
 B) Yerel Bazlı Sorunlar ve Çözüm Önerileri
 
 1.

Güçlendirilen veya Yıkılıp Yeniden Yapılan Okul Binalarında Kesin Kabul Süresi Sorunu:
 
Güçlendirilen veya yıkılıp yeniden yapılan okul binalarının kesin kabulünde süre iki yıldır. Oysa bu binalarda bazen üçüncü yılda dahi eksik, kusurlu ve hatalı imalat sorunlarıyla karşılaşılmaktadır.Yüzyıllık binalar dimdik ayakta,yakın zamanda resmî ve hayırseverler tarafından yapılan okullar yıkılıp yeniden yapılmakta veya güçlendirilme kapsamına alınmaktadır. 
 
Çözüm Önerisi:

Okul binalarının projeye ve sözleşmeye uygun yapılıp,ikinci yıldan sonra ortaya çıkabilecek eksik, kusurlu ve hatalı imalatlardan kaynaklı sorunların çözümü için, ilgili yüklenici firma en az beş yıl süre ile yaptığı işlerden sorumlu tutulup,yapım aşamasında teknik elemanlarca denetlenmelidir. 
 
2. İSG Yasası Gereği Tespit Edilen Eksikler İçin Gerekli Ödenek Sorunu:
 
İş sağlığı ve güvenliği yasası ve buna bağlı mevzuat kapsamında yapılan incelemelerde, okul ve kurum binalarında birçok eksik tespit edilmekte ve bu eksiklerin giderilmesi talep edilmekte ise de ödeneği bulunmamaktadır.
 
Çözüm Önerisi:
 
İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan denetimler sonucu tespit edilen eksiklerin giderilmesi amacıyla, ilçe milli eğitim müdürlüklerine ödenek gönderilmelidir. Ayrıca, yeni yapılacak okul binalarında uygulanacak tip veya özel projeler, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır.
 
3. Özel Projelerin Hazırlatılabilmesinde Yaşanan Ödenek Sorunu:
 
İmar planında yer alan hüküm gereği veya acil  ihtiyaç nedeniyle özel proje uygulanacak okul yeri fonksiyonlu parseller bulunmaktadır. Ancak özel proje hazırlatılabilmesi için gerekli ödenek bulunmamaktadır.
 
Çözüm Önerisi:
 
Tip proje uygulamasının mümkün olmadığı, ihtiyacı karşılayamadığı veya imar planı hükmü gereği tip proje uygulanamayacak parseller üzerinde yapılacak okul binaları için ihtiyaç duyulacak özel projenin hazırlatılabilmesi için hizmet satın alımına gidilmesi gerektiğinden, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bu kalemde ödenek verilmelidir.
 
 4. Okul Pencere Güvenliği Sorunu:
 
Mevcut veya yeni yapılan birçok okul binasına yerleştirilen pencereler öğrenci can güvenliğini sağlayacak yükseklikte bulunmamaktadır.
 
Çözüm Önerisi:
 
Okul binalarında, ortalama boydaki bir öğrencinin belden yukarısından başlayacak yükseklikte pencere konulmalı ve pencerelerin alt kısmı sabit olmalıdır.Okullarda yapım ve imalat hatası yüzünden yaşanan olaylar araştırılmalı mercek altına alınmalıdır. 
 
5. Okul Koridorlarının Duvar Boyalarında Meydana Gelen Yıpranma Sorunu:
 
Birçok okulda teneffüs zilinin çalması ile öğrenciler koridorlara bir anda çıkmaktadırlar. Çok katlı okullarda eğitim öğretim gören öğrenciler teneffüs anlarında bahçeye çıkmaktan imtina ederek koridorları daha sık kullanmaktadırlar. Bu nedenle, okul koridorlarının duvar boyaları çabuk yıpranmaktadır.
 
Çözüm Önerisi:
 
Mevcut okullar ile özellikle yeni yapılan okulların koridor duvarları 1 metre yüksekliğinde fayans cinsi malzeme ile kaplanmalıdır.
 

devamı bir dahaki yazının konusu olacak. 

Yorumlar (3)
Hacı Keder 1 ay önce
Hocam bu sorunları herkes biliyor çözüm yollarını da herkes biliyor. Ama para yok para. Siz paranın nasıl olabileceğinin çözüm yollarını söylemiş olsaydınız bu yazı anlamlı olurdu. Ancak bu yazı malumun ilanı olmuş. Ha zaten paranın nasıl olacağını bilmiş olsaydınız müsteşar (bakan yardımcısı) olurdunuz. Saygılar.
Eğitimci 1 ay önce
Sorunları ve çözümleri biliyor olmamız bu konuda yazı yazmaya engel değildir. Bu konuları gündemde tutmak ve tekrar tekrar dinlendirmek de anlamlı bence. Neşat Bey iyi bir yönetici olarak yıllarca önemli görevler yerine getirmiş bir müdürümüzdü. Birikimini kamuoyuna sunması çok doğru ve yerinde bir karar. Keşke herkes emekli olduğunda böyle yapsa ve bir ucundan tutmayı hiç bırakmasa. Sonuçta eğitimi geliştirmeye dair her adımı hepimiz desteklemeliyiz. İşi paraya indirgemek ve bunlar gereksiz şeyler izlenimi vermek doğru değil.
Hocam burası Türkiye 2 hafta önce
Adamını bul torpil ile her şeyi yaptırırsın.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:37