11.02.2024, 12:49

İLKOKUL ve ORTAOKUL BİR ARADA BULUNAN OKULLARIN SORUNLARI

Kamu kurum ve kuruluşlarını merkezi bir anlayışla idare etmeye çalışmak, kurumları entropik bir girdabın içine sürüklemektedir. Bu durumdan kurtulmanın yolu, yerel kurum ve kuruluşlara daha fazla yetki ve sorumluluk devrini içeren süreçleri barındıran durumsallık anlayışıyla yaklaşmaktan geçer.

Her yerde ve her durumda geçerli en iyi yönetim diye bir şey olmadığı bu kuramın temel noktasıdır. O halde koşullara göre çözümler üretmek en mantıklı olanıdır. Olaya Milli Eğitim kurumları açısından bakarsak bir okul için iyi olan uygulama, başka bir okul için istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Buna örnek olarak verebileceğimiz durum ise bina yetersizliği ve öğrenci azlığı nedeniyle, ilkokul ve ortaokul bir arada bulunan kurumlardır.

Bu tür okulların genel özelliği öğrenci sayılarının az olmadır. Böyle olmasına karşın ilkokul ve ortaokul ayrı müdürlükler olarak oluşturulmuştur. Tek müdür hem ilkokulu hem de ortaokulu idare etmektedir.  İlkokulu ve ortaokulu ayırmayı gerekli kılan bazı durumlar olabilir. Ancak bir arada olan okullarda insan, zaman ve para kaybına neden olan durumlar ile ilgili araştırma yapılarak çözümler üretilebilir. Böyle yapılmadığı için bu tür okulların iş ve işlemleri karmaşıklaşmakta, iş yükü artmakta, gereksiz zaman ve nakit kaybına neden olmaktadır. Örneğin; ilkokul ve ortaokul için öğretmen normu ayrı ayrı ele alındığı için İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branş öğretmenleri bırakın ek ders almayı maaş karşılığı derslerini bile dolduramamaktadır. Hem Bakanlık hem de öğretmen açısından ortada bir kaybın olduğu gerçektir. Bahsi geçen branşlarda öğretmen fazlalığı oluşmasına karşılık ilkokullarda 300 öğrenciye 1, ortaokullarda 150 öğrenciye 1 rehberlik öğretmeni kadrosu verildiğinden, her iki okulun öğrenci sayısı 200 bile olsa rehberlik öğretmeni görevlendirilememekte ve öğrenciler rehberlik hizmetlerinden mahrum kalmaktadırlar.

Kadro hususundaki sıkıntılar ödenek gönderme, taşınır mal ve okul aile birliği işlemleri için de geçerlidir.

Bu tür okullara ödenek gönderilirken, ilkokul ve ortaokul için ayrı ayrı ödenek gönderilmektedir. Her iki okula ayrı ayrı ödenek gönderildiğinden, okulun ihtiyacının üzerinde gelen ödenekler gereksiz veya ihtiyaç dahilinde olmayan işler için harcanmaktadır.  Halbuki bu okullar tek okul olarak sistemde görülse, her okul için ayrı ayrı ihaleye çıkıldığından, hem ödeneklerin harcanması için ihale komisyonun yapacağı işlemler azalacak hem de gereksiz harcamalar yapılmayacaktır.

İlkokul ve ortaokul bir arada buluna okullarda, taşınırların yönetimi konusunda da sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kullanım aşamasında hangi taşınır hangi okulun bilinmemekte, taşınırlar birbirine girmekte ve sayım, devir ve yıl sonu işlemleri zorlaşmaktadır. Yine Okul-Aile Birliği Yönetmeliğine göre ilkokul ve ortaokul için ayrı ayrı okul aile birliği kurulması gerekmektedir. Bu da okul idaresinin iş yükünü arttırmakta ve kontrolünü zorlaştırmaktadır. Hem okul aile birliği genel kurulunu toplamada, yönetim ve denetim organlarını oluşturmada sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumda okul müdürleri okul aile birliğinin tüm iş ve işlemlerini bir okul üzerinden yürütmekte diğer okulunki ise göstermelik olarak mış gibi yapılmaktadır.

İlkokul ve ortaokul bir arda olan okulları gereksiz işlem yükünden kurtaracak düzenlemelerin yapılması, zaten kıt olan ülke kaynaklarının tasarrufu açısından önemlidir.

Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı