04.03.2021, 20:27

İYİ BİR YÖNETİCİ OLMAK

Eskinin o asık suratlı, mesafeli, keskin kuralları olan yöneticileri artık çok eskilerde kaldı. Y Kuşağının çalışma hayatına girmesiyle yöneticilere olan bakış da beklenti de değişti. İş yerinde hem huzuru yakalamak hem de başarıya ulaşmak için çalışanlar kadar yöneticilerin de kendilerini yenilemesi, çalışanlarla olan iletişimlerine dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için size sekiz ipucu sunuyorum. 

1. İyi bir koç olun.

Bir yönetici her zaman ekibinin arkasında olmalıdır. İlerlemesine ve ortaya çıkan davaların üstesinden gelmesine yardımcı olmalı, aynı zamanda başarı anlarında onu tebrik etmelidir. Çalışanlar, bir yöneticinin her zaman yanında olmasını takdir eder, onlar için zaman ayırır. Sadece yeni çalışanlara değil, aynı zamanda daha uzun süredir kurumda olanlara da yapılan işler hakkında geri bildirim vermek için her zaman kurumda olmalıdır. Her kişinin, gelecekteki görevlerle yüzleşmek için tavsiye ve sorumluluk alması için cesaretlendirilmesi gerekir. Çalışanlar ayrıca kendilerine ulaşmaları için (ulaşılabilir) hedefler veren ve ilerleme eğrilerini onlarla birlikte analiz eden yöneticileri severler.

2. Mikro yönetim yapmayın.

Mikro yönetim (aynı zamanda yöneticiler tarafından yapılan en yaygın hatalardan biridir.)Mikro yönetici, çalışanlarına güvenmek yerine her küçük görevi aşırı derecede denetler.Mikro yönetici de dinlemekte güçlük çeker ve çalışanlar nadiren konuşma hakkına sahiptir. Maalesef bu, kendilerini kontrollü hisseden çalışanları caydırır ve hayal kırıklığına uğratır. Ekibinizi izlemek ve desteklemek arasında iyi bir denge bulmanız ve ekibinizin gelişmesi ve kendi başına inisiyatif alabilmesi için yeterli alan bırakmanız gerekir.Yoksa başınızı işten kaldıramazsınız. 

3. Çalışanların refahını önemseyin.

Bu, şu anda temel bir endişedir. Yöneticiler, işyerindeki yaşam kalitesinin yanı sıra işyerindeki mutlulukla da ilgilenmelidir. Bu büyük bir sorundur. Bir ekip kendini iyi hissetmediğinde veya çalışma koşulları elverişli olmadığında, pozitif bir sinerji yaratmak ve çalışanlardan iyi performans almak zordur . Günümüzde pek çok araştırma, işyerinde zevk ile performans arasındaki bağlantıya işaret ediyor. Kendini iyi hisseden bir çalışan daha az hasta olup,daha az devamsızlık yapıp,daha sadık olacaktır.

4. Üretken ve sonuç odaklı olun.

Yönetici, elbette hedefler belirlemek ve ekibine bunlara ulaşma yolunu vermek için orada olmalıdır. Ama aynı zamanda örnek teşkil etmelidir. Nitekim, bir yönetici olarak,ekibiniz için model misiniz? Onlardan ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına imkan tanıyacaksın. Tutarlı olacaksın. 

5. İyi iletişim kurun.

İletişim anahtardır ve her şeyden önce iyi bir yönetici olmanın temelidir. Tüm kararların doğru şekilde iletildiğinden emin olmalısınız . Ancak tersine, ekibinizin karşılaştığı sorunları kurum içinde çözmelisiniz.

6. Net hedefler verin.

Çalışanların yalnızca yarısı, işlevleri ve yönetici beklentileri hakkında net ve kesin bir fikre sahip olmalı. Çalışanların inisiyatif alması ve iyi performans göstermesi için açık yönergeler tanımlanmalıdır. Aslında, nereye gittiklerini ve kesin hedeflerin ne olduğunu bilirlerse, onlara ulaşmanın yollarını kendileri bulabilirler. Verilen talimatlar net olmadığında veya iyi tanımlanmadığında çok büyük miktarda enerji kaybı olur.

7. Net bir vizyon ve stratejiye sahip olun.

Bu, apaçık görünen ancak her zaman olmayan bir noktadır. İyi bir liderin planı her zaman üç soruyu yanıtlayabilmelidir: nereye gideceğiniz (vizyon budur), oraya nasıl gidilir (strateji budur) ve nasıl uygulanacağı (uygulama budur). Bu üç unsur çok net olmalı ve ekibinize sunulmalıdır. 

Kurumun kısa ve uzun vadeli hedefinin ne olduğunu ve bunu başarmak için seçilen stratejiyi bilmesi gerekiyor.

Böylece onu uygulayabilir. Hedefler net değilse veya sürekli değişiyorsa, çalışanlarınız sürekli bir belirsizlik içinde olduklarını hissedecek ve bu hedeflere tam zamanlı olarak odaklanmalarını engelleyecektir.

8. Nasıl karar verileceğini bilin.

İyi bir yönetici nasıl karar vereceğini bilmeli ve ertelememelidir. Ayaküstü anlık karar vermeyin. Ancak dikkatli olun: aceleyle karar vermek her zaman ideal çözüm değildir. Öfke veya stresin etkisi altında verilen bir karar her zaman en iyisi değildir. Zor durumlarda, duygularınızın kontrolünü yeniden kazanmak ve gerekli mesafeyi almak için kendinize zaman tanımanız gerekir. Bazen konumunuzdan çıkmak ve duruma dışarıdan bakmak yardımcı olabilir. Örneğin, böyle bir durumda bir arkadaşınızın sizden tavsiye istemeye geldiğini hayal edin, ne söylerdiniz? Dahası, ikili çözümler nadiren iyidir, hiçbir şey tamamen beyaz veya tamamen siyah değildir. Daha az sert bir çözüm düşünmek genellikle tercih edilir. Ve unutulmaması gereken bir şey: olası yansımaları önceden tahmin etmek,görmek iyi bir yöneticinin vasfıdır.

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:47
Güneş 06:18
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:50
Yatsı 21:16