Konkordatoya iflas kanunu ayarı: Mahkeme batık şirkete komiser atayabilecek

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa ile İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik yapıldı. Yeni kanuna göre konkordato kurumu daha işlevsel hale getirilecek ve iflas tasfiyesi daha hızlı şekilde sonuçlanacak.

Kamu Ajans 11.06.2021, 10:00
Konkordatoya iflas kanunu ayarı: Mahkeme batık şirkete komiser atayabilecek

İcra ve İflas Kanununda yapılan değişiklikle ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edileceği anlaşılan mal ve haklar ile bu mal ve hakları bünyesinde bulunduran işletmelerin, bir bütün olarak satılması imkanı getirildi. Bu halde taşınmazın paraya çevrilmesi hükümleri uygulanacak. Bir bütün olarak satış gerçekleşmezse mal ve haklar ayrı ayrı satılacak.

BORÇLAR KAPSAM DIŞI

Konkordato süreci iflasla sonuçlanırsa kararı veren mahkeme, tasfiyenin basit veya adi tasfiye usulüne göre yapılmasını isteyecek. Gerektiğinde adi tasfiye komiserler tarafından yerine getirilebilecek. Bu halde iflas idaresine ait görev ve yetkiler komiserler tarafından kullanılacak. Kredi kurumları tarafından verilen krediler de dahil olmak üzere, geçici mühlet kararından sonra komiserin izniyle akdedilmiş borçlar, konkordato şartlarına tabi olmayacak. Bu borçlar, temerrüt halinde mühlet sırasında dahi icra takibine konu edilebilecek ve rehinli alacaklardan hemen sonra, diğer bütün alacaklardan önce ödenecek.
TAPU HARCINA ONLİNE SORGU

Emlak Vergisi Kanunundaki değişiklikle de, tapu müdürlükleri, bina ve arazinin devrinde tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak vergi değeri ile Emlak Vergisi borcunu ilgili belediye tarafından sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda sorgulayacak.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
20°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35