Okullar ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim olacak mı? Kaçıncı sınıflar okula gidecek?

Okullar ne zaman açılacak sorusu milyonlarca öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. Uzaktan eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde başladı. Uzaktan eğitimin ardından yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı da aşama aşama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanıyor. Peki, okullar ne zaman açılacak ve yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? İşte, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından okulların açılacağı tarihe ilişkin son açıklama ve yüz yüze eğitimin nasıl olacağına ilişkin detaylar...

Kamu Ajans 13.09.2020, 20:53 13.09.2020, 20:58
Okullar ne zaman açılacak, yüz yüze eğitim olacak mı? Kaçıncı sınıflar okula gidecek?

Corona virüsü salgınının erken dönemlerinden itibaren başlayan uzaktan eğitim 2020-2021 eğitim öğretim yılında da devam ediyor. Okullar ne zaman açılacak sorusu, yeni dönemin başlamasıyla birlikte öğrenciler ve veliler tarafından araştırılmaya başlandı. EBA TV üzerinden devam eden eğitimlerin ardından, kısıtlı olarak okula dönüş başlayacak. Peki, yüz yüze eğitim ne zaman ve hangi sınıflar okula başlayacak? İşte, okulların açılacağı tarih ve eğitim aşamalarına ilişkin detaylar...

YÜZ YÜZE EĞİTİM KAÇINCI SINIFLAR İLE BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre yüz yüze eğitim önümüzdeki Pazartesi yani 21 Eylülde başlıyor. Velinin onayının çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin uyum haftasında bir gün daha sonra ise haftada iki gün olacak şekilde okula gideceklerini belirtti.

Yazıda yüz yüze eğitime, İlişkin şu maddelere dikkat çekildi.

1: Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihinde sadece bir gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul birinci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.

2: Yüz yüze uyum eğimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır.

3: Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okulla gelecekleri günler, birbirinden farklı olacaktır.

4: Okul öncesi eğitime ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.

5: Okul öncesi eğitimde günde 30ar dakikalık beş etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

6: Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada iki gün olmak üzere günde 30ar dakikalık beş etkinlik saati süreyle eğitim yapılacaktır. Diğer taraftan okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir.

7: Okul öncesi eğitimde yerleşim yerini genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacaktır.

8: İlkokul birinci sınıflarda her biri 30ar dakikalık beş saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

9: Uyum haftasından sonraki 28 Eylül- 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul birinci sınıflarda haftada iki gün yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek, ders saatleri arasında 10ar dakikalık dinlenme süresi verilecek olup okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin koruması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli b-planlamalar yapılacaktır.

10: İlkokul birinci sınıflarda yer alan diğer dersler ve ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamalarıyla işlenecek.

11: İlkokul birinci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenmesi sağlanacak ve derslerin işlenmesi sırasında bakanlığımızca yayınlanan basılı ve dijital içeriklerden yararlanılacaktır.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özerin, il müdürlerini yüz yüze eğitimin uygulamasına ilişkin belirlenen usûl ve esaslar konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirmesiyle başlayan video konferansta, hazırlıklara ilişkin tüm detaylar paylaşıldı ve belirlenen plan çerçevesinde hazırlıkların en kısa sürede tamamlanması istendi.

GEREKLİ KONTROLLERİN YAPILMASI TALİMATINI VERDİ

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzunun uygulanmasıyla ilgili denetim çalışmalarının da değerlendirildiği toplantıda, dezenfeksiyon ve günlük hijyen için ihtiyaç duyulan malzemelerin temini konusunda da bilgilendirme yapıldı.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
banner51
15°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34