Bakandan 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK'dan 3600 Ek Gösterge Açıklaması geldi.

Kamu Çalışanları 10.01.2020, 15:35 10.01.2020, 15:35
Bakandan 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hürriyet Gazetesine röportaj verdi. Selçuk, Emeklilikte yaşa takılanlar ve 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu

Emeklilikte yaşa takılanların yaş ortalamasının 43-47 olduğunu söyleyen Selçuk, Bunların yüzde 80-90ı da çalışmaya devam ediyor. Biliyorsunuz, emekliliği hak etmenin üç şartı var: yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi. Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılanlar dediğimizde, yaştan dolayı emeklilik hakkını kazanamayanlar var. Konuyu etraflıca inceledik ve birden fazla alternatif üzerinden çalışıp maliyetleri çıkardık. Yüksek maliyetinin yanı sıra sosyal güvenlik reformundan bir geri dönüşü ifade ettiği için ilke olarak da karşıyız. Reformu geriye döndürmek aktüeryal dengenin bozulması demek dedi.

KIDEMDE SOSYAL MUTABAKAT

KIDEM tazminatında bir değişiklik düşünüp düşünmedikleri sorusunu yanıtlayan Selçuk, 11. Kalkınma Planında, kıdem tazminatı reformu, tarafların sosyal mutabakatıyla gerçekleştirilecek diye ifade ettik. Dolayısıyla, sosyal mutabakatı önemsiyoruz. Şu anda kıdem tazminatı şöyle olur veya olmaz diyemem. Çünkü sosyal taraflarla bu konuyu tüm boyutlarıyla konuşamıyoruz. Hemen kırmızı çizgiler çekiliyor. Maalesef, sosyal tarafların tüm netliği konuşamadığı her konu, hep arafta kalıyor diye konuştu.

3600 SÖZÜ YERİNE GETİRİLECEK

ESNEK çalışmayla ilgili herkesin farklı bir şey anladığını kaydeden Zehra Zümrüt Selçuk, Esnek çalışma esasen istihdamı artırılabilecek bir yöntem. Ulusal İstihdam Stratejisinde güvenceli esneklik var. Neler yapılabileceğini ve içeriğini sosyal taraflarla etraflıca konuşacağız dedi. Selçuk, bazı unvanların ek göstergesinin 3600e yükseltilmesiyle ilgili olarak ise, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın sözü, elbette yerine getirilecek diye konuştu.

SİNERJİYİ HIZLI SAĞLADIK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını yönetmenin zor olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Selçuk, Ben tek bakanlık olarak görevi devraldım. Önceki dönemdeki iki bakanlığın birbirlerini tamamlayıcı birçok yönleri vardı. Mevcut çalışmalarımızda da bunu daha iyi görüyoruz. Sinerjiyi hızla sağladık dedi.

Kaynak: Çalışma Bakanından 3600 Ek Gösterge ve EYT açıklaması

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43