Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Sahipsiz mi?

696 sayılı KHK ile kadroya alınan taşeron işçilere sendikalar sahip çıkmıyor.

Kamu Çalışanları 15.11.2018, 12:05 15.11.2018, 12:05
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Sahipsiz mi?

2 Nisan tarihinde KHK ile kamuda istihdam edilen yüz binlerce taşeron işçi sosyal ve sendikal haklardan yararlandırılmıyor, sendikalar ise bu duruma tepkisiz kalıyor.

SÜT DÖKMÜŞ KEDİYE DÖNDÜLER!

Sendikaların sahiplenmediği işçiler düşük maaşla geçinmeye çalışıyor. Yıllardır asgari ücrete tabi olarak çalışıp, kadro bekleyen taşeronlar, kadrolu olduklarına bir türlü sevinemiyor. Bakanlığın kendince düzenlediği toplu sözleşmeye tabi olan işçiler 4/D kadrosuna alındı fakat maaşlarda iyileştirme olmadı. Yıllık % 4 zammına tabi tutulan ve sendikal hakları elinden alınan işçiler neye uğradığını şaşırdılar. Sendikaların ise bu duruma tepkisiz kalışı, çalışanları gün geçtikçe üzmeye başladı. Gerek Türk-iş, gerek Hak-iş ve diğer sendikaların yaşanan bu ekonomik pranga karşısında işçilerin haklarını dile getirmeleri beklenirken, sendikalar süt dökmüş kediye döndü. 

Aynı iş yerinde aynı işi yapan ve aynı kadroda yer alan işçiler arasında gerek ücret, gerek sosyal ve sendikal haklar bakımından uçurumlar bulunuyor. Asgari ücret seviyesinde maaşla geçinmeye çalışan taşerondan kadroya alınan işçiler, hükümetin seçim öncesinde bu durumu düzeltmesini istiyor. Yüz binlerce insan yerel seçim öncesi hükümetin vereceği müjdeli haberi bekliyor.

SİYASİ PARTİLERDEN SES SEDA YOK!

Diğer siyasi partiler de bu konuda çalışanlara destek olmuyor. Kamuda adeta kadrolu taşeron muamelesi gören işçiler, Çalışma Bakanlığı"nın 2019"da yapacağı toplu sözleşmeye dahil edilmek istiyor. Çalışanlar, ""Sendikal hak, kanuni bir haktır. Yıllarca asgari ücretle çalışıp büyük bir sevinçle kadroya geçtik ama maaşlarımızda herhangi bir düzelme, iyileşme yok. Asgari ücret seviyesinde maaş alıyoruz. Yetkililerin bir an önce haklarımızı iade etmesini bekliyoruz. Bu 2. sınıf muamelenin son bulmasını istiyoruz. Bizlerde çalıştığımız kurumlarda, gerçek kadrolu olmak istiyoruz. 2019 yılında yapılacak olan toplu sözleşmeye dahil edilerek bu mağduriyetimizin artık son bulmasını istiyoruz"", şeklinde konuşuyorlar. 

 

 

Yorumlar (1)
4/d li mağdur 2 yıl önce
CUMHURBASKANIM İÇİ BOŞ KADRO VERDINIZ.. BİR TALİMATINIZA BAKAR YILLARCA 3 KURUŞA ÇALIŞTIK.. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ.. İKRAMİYE VE ENFLASYON FARKI BIZIMDE HAKKIMIZ.. EYY HAK İŞ EYY TÜRK İŞ SENDIKALARI NEREDESINIZ ??????????
banner51
sisli
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09