Üniversiteli İşçiler Meclis Gündeminde

niversiteli işçilere Meclis'te yeni adım. Verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar.

Kamu Çalışanları 19.07.2019, 11:45 19.07.2019, 11:45
Üniversiteli İşçiler Meclis Gündeminde

Üniversiteli işçilere Mecliste yeni adım. Verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar. Kamu Kurum Kuruluşlarında Belediyelerde ve KİTlerde işçi statüsünde çalışan Üniversite Mezunu Üniversiteli İşçiler ; seslerini duyurmak için geçtiğimiz günlerde Ankara çıkarması yaptılar. Ziyaretlerinde yaşanan sorunu anlatan çalışanlar kendilerine daha önce kamu toplu sözleşemesinde verilen sözlerin tutulmasını istiyorlar.

 

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUKun yanıtlaması istemiyleTBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Üniversiteli işçilerle ilgili sorunları ne aşamada olduğunu ve bakanlığın bu sorunun çözümü ile ilgili bir çalışmasının olup olmadığını sordu. Soru önergesinde şunlara değinildi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıda belirtilen sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 08.07.2019

1. Kamu kumrularında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan daimi kadrodaki üniversite mezunu işçiler mezuniyetleri dışında farklı işler çalıştırılmakta mıdır? Çalıştırılmakta ise bu durumun çalışanların yeterliliğini köreltmesi ve mağduriyetlere sebep olması hususunda düşünceleriniz nelerdir?

2. Aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olmalarına rağmen memur ve sözleşmeli çalışanlar unvanlarını kullanarak görevlerinde yükselebilirken işçi pozisyonunda çalışanların mezuniyetleri dışında çalıştırılarak, doktoralarını yapmış olsalar dahi görevlerinde yükselme gibi haklara sahip olmamalarını, anayasanın eşitlik ilkesine uygun buluyor musunuz?

3. Memur ve sözleşmeli çalışanlar ile aynı işi yapan işçi kadrosunda çalışanların, memurluk statüsüne geçirilmemesinin sebepleri nelerdir?

4. Tayin, nakil, görevde yükselme ve imza yetkisi gibi özlük hakları olmayan üniversiteli işçilerin görev alanlarında kalifiye elaman olarak çalıştırılması amacıyla kadroya geçirilmesi hususunda bakanlığınızca bir çalışmanız olacak mıdır?

Yorumlar (0)
banner51
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36