Sınav kağıtları ortada yok!

Dışişleri Bakanlığı’na sızan FETÖ’cülerin sınav evraklarının incelenmesini isteyen savcılık, şüpheli adayların test kağıtlarının hiçbirinin olmadığını tespit etti.

Kamuajans 12.11.2019, 20:45 12.11.2019, 20:45
Sınav kağıtları ortada yok!

FETÖ’nün soruları çaldığı Dışişleri Bakanlığı 2010, 2011, 2012 ve 2013 Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı ile ilgili 250 şüpheli hakkındaki soruşturmalar tamamlanıyor. Şimdiye kadar 30’a yakın şüpheli hakkında dava açılırken, soruşturmalarda dikkat çekici bir ayrıntı ortaya çıktı. Yeni Şafak’ın haberine göre, savcılık, “test, yazılı (kompozisyon) ve sözlü” şeklinde 3 aşamadan oluşan sınav evraklarının bilirkişi incelemesini istedi. Yapılan araştırma sonucunda söz konusu test evraklarının tamamının imha edildiği ortaya çıktı. Dışişleri Bakanlığı, yine yazılı sınav evraklarının bir kısmının da imha edildiğini, geri kalan kısmının ise arşivde bulunduğunu bildirdi.

 

Soruların çalındığı Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı’nın “yazılı” aşaması, yabancı dilde “kompozisyon” ve “çeviri” şeklinde. İddianamenin ek klasörlerinde yer alan bilirkişi raporlarına göre, yazılı cevap kağıtlarında olağandışı benzerlikler söz konusu.

KOMPOZİSYONLARI DA AYNI
Özellikle 2010’daki yazılı sınavda birçok adayın, aynı kalemden çıkmış gibi aynı kompozisyonları yazdığı belirlendi. Yine sınavı kazanan adayların KPDS ve YDS’de çok düşük puanlar almalarına rağmen, Dışişleri sınavında “üstün başarı” göstermeleri “hayatın olağan akışına aykırı” olarak değerlendirildi. Örgütün soru hırsızlığının ortaya çıkmasını önlemek için evrakların önemli kısmını imha ettiği değerlendiriliyor.

‘ABİ’LİKTEN BAKANLIĞA
Ankara Başsavcılığınca hakkında soruşturma yürütülen şüphelilerden biri de 2010’daki Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı ile Dışişleri Bakanlığına yerleşen Fatih G. 672 sayılı KHK ile ihraç edilen şüphelinin, 31 Aralık 2010’da göreve başladığı aktarıldı. Hala Sincan Cezaevi’nde tutuklu olan şüpheli, suçlamaları ve örgüt bağlantısını kabul etmedi. Ancak iddianamede tanık olarak yer alan K.C.K., M.D. ve A.Ç., şüphelinin FETÖ bağlantısına ilişkin beyanlarda bulundu. K.C.K., Fatih G.’nin örgüt içerisinde bir dönem Bölge Talebe Mesulü olarak görev yaptığını anlattı.

 

Yorumlar (0)
banner51
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36