2022 resmi tatil takvimi belli oldu!

2022'nin resmi günlerinin çoğunluğunun hafta sonuna denk gelmesi, hafta sonunu ayrı, resmi tatil günlerini ayrıca değerlendirmek isteyen herkesi hayal kırıklığına uğrattı. Uzun soluklu tatil planlaması yapacaklar, izin günlerini ve bayramları birleştirmenin hesaplarını yapıyor.Peki resmi tatiller ne zaman, kaç gün sürecek? İşte 2022 resmi ve dini tatil günleri

kamudan haber 15.11.2021, 20:20
2022 resmi tatil takvimi belli oldu!

2022 resmi ve dini tatil takvimi belli oldu! Memur ve özel sektör çalışanları için 2022 tatil günleri Memurları, işçileri, tüm çalışanları ve öğrencileri ilgilendiren resmi tatil günlerinin hangi güne denk geleceği sıkça araştırılıyor.

Yeni yıla kısa bir zaman kala dini ve resmi tatil günleri ise en çok merak edilen konuların başında geliyor. Öğrencilerin yüz yüze eğitime başlaması, pandemi nedeniyle evden çalışanlarının işyerlerine dönmesi tatil tarihlerinin daha fazla gündeme gelmesine neden oldu. Özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı tarihleri, dini bayramların daha uzun olması nedeniyle tatil için tercih ediliyor. Önceden rezervasyon yaparak fırsatları kaçırmak istemeyenler için dini ve milli bayram tarihlerine detaylı bir şekilde bu haber üzerinden ulaşabilirsiniz. İşte 2022deki resmi ve dini tatil günleri...

YILBAŞI: 1 Ocak Cumartesi

Her yeni yılın ilk günü resmi tatil olarak kullanılmaktadır. Farklı ülkelerde Noel Bayramı olarak kutlanan ve günlerce devam eden yılbaşı tatili , Türkiyede yeni yılın gelmesini karşılama maksadı ile 1 gün sürmektedir.

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI: 23 Nisan Cumartesi

Mustafa Kemalin çocuklara hediye ettiği 23 Nisan Bayramı her sene kutlanmaktadır. Kutlamalar kapsamında tatil ilan edilen bu bayram, sadece çocuklar için tatil değil. Tüm resmi kurum ve kuruluşlarda ve özel sektörde 1 günlük tatil kullanılmaktadır.

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ: 1 Mayıs Pazar

Meclis kararı ile 2009dan itibaren ülkemizde İşçi Bayramı olarak bilinen 1 Mayıs resmi tatil kategorisine girdi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 1 gün süre ile ülke çapında tatildir.

AREFE GÜNÜ: 1 Mayıs Pazar

İslam alemini, bayramdan bir gün öncesi için kullandığı Arefe günü, Türkiyede resmi tatil günleri içinde. 2022de, Ramazanın sonlanması ile kutlanan Bayram Arefesinde, çalışanlara yönelik resmi izin bulunmaktadır. Bu resmi tatil yarım günü kapsamaktadır.

RAMAZAN BAYRAMI: 2 Mayıs Pazartesi- 3 Mayıs Salı- 4 Mayıs Çarşamba

Müslümanların 30 günlük tuttuğu orucun sonunda Ramazan Bayramına erişmektedir. Bu bayram resmi tatil olarak belirlenmiştir. Bu sene Ramazan Bayramının ilk günü Pazartesi gününe denk gelmektedir. Bu bayram 3 günü kapsamaktadır.

GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI: 19 Mayıs Perşembe

Kurtuluş Savaşının başladığı gün olan 19 Mayıs gençliğe hediye edilerek bayram olarak kabul edilmiştir. Yıllar içinde farklı isimlerle kutlanan bu bayram günümüzde Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ifade edilmektedir. Bugün 1 günlük tatil kapsamındadır.

AREFE GÜNÜ: 8 Temmuz Cuma

Dini bayramlardan bir diğeri olan Kurban Bayramının bir gün evveli olan Arefe günü resmi tatil günlerinden biridir. Arefe günü bu yıl Cuma günüdür ve yarım gün süre ile tatildir.

KURBAN BAYRAMI: 9 Temmuz Cumartesi- 10 Temmuz Pazar- 11 Temmuz Pazartesi- 12 Temmuz Salı

Allaha yaklaşmak ve Allahın rızasına erişmek amacıyla kutlanan ve kurban kesilen bu bayram da ülkemizde tatil ilan edilmektedir. 4 gün devam eden bu tatilin ilk günü 2022de Cumartesi gününe denk gelmektedir.

DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ: 15 Temmuz Cuma

2016da Türkiyede FETÖnün darbe girişimin ardından, milletin başarısını takdir etmek amacıyla 15 Temmuz günü Demokrasi Bayramı olarak ilan edildi. 2017den beri kutlanan bu bayram 1 gün süre ile ülke çapında tatil edilmektedir.

ZAFER BAYRAMI: 30 Ağustos Salı

30 Ağustos 1922de Dumlupınarda Atatürkün baş komutanlığında olduğu ordunun Büyük Taarruzda başarıya ulaşması adeta bir bayram havası oluşturdu. Bu zaferin ardından bugüne Zafer Bayramı dendi. Türkiyede resmi tatillerden biri olan Zafer Bayramı, 1926dan beri bayram olarak kutlanmaktadır. Bu bayramda 1 gün süre ile tatil ilan edilmektedir.

CUMHURİYET BAYRAMI: 28 Ekim Cuma- 29 Ekim Cumartesi

Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti Devletnin resmi tatil günleri içindedir. 1925ten beri ülke çapında kutlanan Cumhuriyet Bayramında 1,5 gün tatil yapılmaktadır. 29 Ekimin bir gün öncesinde yarım gün, 29 Ekimde ise tam gün tatildir. Yarım günlük tüm devlet dairelerini kapsamaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı