3600'de kritik viraja girildi

İlk toplantısını 16 Şubat'ta, ikinci toplantısını 16 Mart'ta yapan 3600 Ek Gösterge Komisyonunun bugün yapılacak son toplantısı ertelendi. Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren 3600'le ilgili düzenlemenin bu ay içinde Meclis'e sunulması bekleniyor

kamudan haber 10.05.2022, 10:14
3600'de kritik viraja girildi

Kamu personelinin merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesinde bugün yapılacak son toplantı ertelendi. Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisi, toplantılardan çıkacak haberi bekliyordu. Sendika temsilcilerinden edinilen bilgilere göre masanın bir tarafında hükümetin, diğer tarafında Memur-Senin oturacağı görüşmeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilginin programının yoğunluğu gerekçesiyle ileri bir tarihe kaldı. Toplantının yeni tarihi henüz netleşmezken, düzenlemenin bu ay içerisinde Meclise sunulması bekleniyor.

MEMUR-SEN TEKLİF BEKLİYOR

3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerinin maaş, emekli aylığı ve ikramiyelerinde artış olması beklenirken, çalışmanın kimleri hangi şartlarda kapsayacağıyla ilgili tartışmalar da devam ediyor. Memurlar, 3600 ek gösterge düzenlemesinin kapsamının genişletilmesini istiyor. Daha önceki toplantılarda ve komisyon çalışmalarında hükümet kanadına tekliflerini ve taleplerini sunan Memur-Sen, ek gösterge çalışmalarıyla ilgili hükümetten teklif bekliyor.

TARİHİ FIRSAT OLARAK GÖRÜLMELİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada "Toplu Sözleşme masasında aldığımız ek göstergelerin yeniden düzenlenmesi kararımızda 3. toplantıya kadar Memur-Sen tarafı olarak söyleneceklerimizi aktardık. Şimdi teklifi bekliyoruz. Ek göstergesi olmayan kamu görevlilerini de gösterge kapsamına almak, kamu görevlilerinin ek gösterge düzenlemesindeki asıl muradı olan emekli maaşı ve ikramiyesine dokunacak adımları atmak için hükümet tarafı bu çalışmayı tarihi bir fırsat olarak kullanmalıdır" demişti. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul da sosyal medyada yaptığı açıklamada "2200 ek gösterge ve göstergesi bunun altında olanlar için; en yüksek devlet memuru maaşının yüzde 55i, emekliliğe esas aylığın bir birleşeni. Bu yüzde 55lik yansıtma oranının da yüzde 75e yükseltilmesini istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 3600 Ek Gösterge Komisyonu, ilk toplantısını 16 Şubatta, ikinci toplantısını ise 16 Martta yapmıştı.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı