Bakan Bilgin: Bütün kamu çalışanları ücret artışından istifade edecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin memurlara yapılacak zam oranına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, memurlara yüzde 42 düzeyinde zam yapılacağını söyledi.

kamudan haber 04.07.2022, 16:21 04.07.2022, 16:23
Bakan Bilgin: Bütün kamu çalışanları ücret artışından istifade edecek

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 42ye yakın zammı değerlendirdi. Bakan Bilgin "Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir Zam oranını gerçekleştireceğiz" dedi.

Bakan Bilgin "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla" ifadelerini kullandı.

Memur ve memur emeklilerine verilen zammın ciddi bir artış olduğunu söyleyen Bilgin "Yüzde 42lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik" değerlendirmesinde bulundu.

İşte Bakan Bilginin açıklamalarından satır başları

"Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek."

"Türk devleti çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket etmekte ve böyle davranmaktadır."

 "Yüzde 30luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi."

"İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık."

"Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiyedeki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır."

"Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiyenin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız."

"Bazılarının asgari ücrete 3 ayda bir zam yapalım talebi var. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz."

"Ümit ediyoruz 2023 önümüzü daha fazla göreceğimiz bir dönem olacak. Dünya bu küresel krizi sürdüremez. Bu kriz daha derinleşirse dünyada birçok ekonomi çöker."

 "Emeklilikte Yaşa Takılanla (EYT) meselesi masamızda. Türkiyenin emekçileri endişe etmesinler. Türkiyenin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz."

 "Sorun yok mu, var. Sorun enflasyonun kendisi."

"Sözleşmeli sorununu sadeleştireceğiz. Kadro haklarını vereceğiz. Bazı sözleşmelilere kamunun ihtiyacı var"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı