Fahiş fiyata karşı bir yeni adım daha: Artık o ürünleri satamayacaklar

Fahiş fiyat ve bazı marketlerin pahalı gıda politikalarına karşı alınan önlemlere her geçen gün yenileri ekleniyor.

kamudan haber 06.10.2021, 08:40
Fahiş fiyata karşı bir yeni adım daha: Artık o ürünleri satamayacaklar

Edinilen son dakika haberlerine göre AK Parti, perakende düzenlemesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. E-ticaretle uğşana vergi muafiyeti, süpermarket ombudsmanlığı, pazar gücünü kötüye kullanmanın engellenmesi gündemde

Fahiş fiyatlar mücadele ve ucuz gıda temininde son dakika haberleri: AK Parti, fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için daha önce gündeme gelen perakende düzenlemesini hayata geçirmeyi hedefliyor. Düzenlemenin e-ticaret, zincir market, küçük esnaf ve vatandaşa ucuz ürün ulaştırmak olmak üzere dört ayağı olacak. Zincir marketlerin tıpkı ABDde olduğu gibi otoyol kenarlarında kurulması düşünülüyor. AK Parti kaynakları, şu anda mahalle aralarında bulunan mevcut marketlerin durumlarının korunacağını ifade ediyor. E-ticaret ile uğraşanlara bazı alanlarda vergi muafiyeti getirilmesi de planlanıyor.

KOZMETİK SATAMAYACAKLAR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatif marketinden alışveriş yaparken bu marketlerin sayısının artırılacağı müjdesini vermişti. Dün de Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Meclise gelerek AK Parti grup yöneticileri ile görüştü.

Bir yandan tarım kooperatiflerinin market sayısı artırılırken diğer yandan perakende düzenlemesi ile vatandaşın ucuz ürüne ulaşmasının sağlanması hedefleniyor. Düzenlemede, bin 500 metrekareden küçük alanda hizmet veren zincir marketlerde kozmetik ve kırtasiye gibi ürünlerinin satışının yasaklanması tartışılıyor.

GÜCÜ KÖTÜYE KULLANAMAYACAKLAR

Çalışma kapsamında, Süpermarket Ombusmanlığı sistemi de değerlendiriliyor. Böylelikle büyük zincir marketlerin pazar güçlerini tedarikçilere karşı kötüye kullanmalarını ve serbest piyasa sistemine aykırı şekilde haksız kazanç elde etmelerini önüne geçilecek. Düzenleme ile perakendeciler ve tedarikçiler tedarik sözleşmeleri yapacak. Pazarlama maliyetleri ve raftan çıkarma işleri mevzuata uygun hale getirilecek. Mevzuat ihlali durumunda süpermarket ombudsmanı devreye girecek. Soruşturma ve ceza süreçlerini yönetecek.

5Lİ ZİNCİRİN TEKELİNİ SANAL MARKET KIRACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğanın Tarım Kredi Kooperatiflerinin market sayılarının artırılacağını açıklamasının ardından yerli ve milli e-ticaret platformu PttAVM.com da harekete geçti. Halihazırda Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünlerini online ortamda satan PTT iştirak şirketi PttAVM.com bu dönemde bünyesindeki kooperatif ürün yelpazesini genişletecek.

PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, "Halihazırda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) ürünlerini vatandaşlarımıza uygun fiyatlarla ulaştırıyoruz. Yeni dönemde ürün yelpazemizi genişleterek vatandaşa daha fazla ürünü buluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

BİZ DE DENETİMLERE BAŞLADIK

Piyasadaki fahiş fiyat denetimlerinin yerinde olduğunu düşündüğünü aktaran Çevikoğlu, "Biz de satıcılarımızın belirlediği ürünlerde yoğun bir denetim gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar ciddi bir sorunla karşılaşmadık ama problem tespit edersek gerekli adımları atacağız" diye konuştu. Kamu iştirak şirketi olarak sorumluluklarının farkında olduklarını da sözlerine ekleyen Çevikoğlu, "Sadece afet dönemlerinde değil koronavirüs sürecinde de bunlar ortaya çıktı. Tanesi 50 kuruş olmayan maskeler 10 TLden satıldı. Biz vatandaşımız zorluk çekerken o ortamdan nemalanmak isteyenlere kapı olmayacağız" dedi.

TARIM KREDİDE FİYATLAR EN AZ % 5 DAHA UYGUN

Tarım Kredi Kooperatifi Mağazalarında birçok ürünün fiyatının zincir marketlerdekilerden daha düşük olduğu ortaya çıktı. 10 temel ürünün fiyatını karşılaştırdık. Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerindeki fiyatların zincir marketlere göre yüzde 5 daha avantajlı oldukları görüldü. Dışarıda 32.95 TLden liradan satılan 30luk yumurta bu marketlerde 23.80 liradan satışa sunuluyor. Diğer marketlerde 8.99 TL olan domates 6.95 liradan, salatalık ise 4.50 liradan satılıyor.

1.000 MARKET AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün İstanbuldaki evinin yakınında bulunan Tarım Kredi Kooperatifinin satış mağazasına gitmiş ve fiyatların ve kaliteli ürünlerin uygunluğundan bahsetmişti. Erdoğanın ziyaret ettiği Tarım Kredi Kooperatifi satış mağazasında bir süpermarkette satılan her ürün mevcut. Mağazada, gıda, sebze, meyve, kasap ve fırın bölümleri bulunuyor. Eylül itibarıyla 483e ulaşan mağaza sayısı yıl sonunda 1.000e çıkacak.

Eda Işık

Kaynak : Sabah

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:38
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:41
Yatsı 20:00