Gri pasaport skandalında memurlara ceza geliyor

Gri pasaportla yurt dışına insan gönderdikleri tespit edilen AKP’li belediye başkanlarına açılan soruşturmalar kapatılmasına rağmen bazı memurlara gri pasaport soruşturmasıyla ilgili cezalar gelmeye devam ediyor.

kamudan haber 22.11.2022, 21:25
Gri pasaport skandalında memurlara ceza geliyor

Sözcüden Evren DEMİDAŞın haberi...

Malatya’da AKPli Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanyaya gönderilen ancak geri gelmeyen 90 kişinin Türkiye’ye dönmemesi üzerine başlatılan “Gri pasaport soruşturması” kapsamında hazırlanan ve Edirne Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘yetkisizlik kararı verilerek dosya Yargıtaya gönderilmişti.

Elazığ Valiliği, AKPli Baskil ve Arıcak Belediyeler tarafından gri pasaport aracılığıyla yurt dışına gönderilen kişilerle ilgili işlemler yapan memurların cezalandırılması talep edildi.

RESMİ BELGELER KUSURLU KULLANILMIŞ

Elazığ Valiliği tarafından talep edilen ceza gerekçesinde, Baskil ve Arıcak Belediyeleri tarafından bazı sivil şahıslara hizmet damgalı pasaport verilmesi yönünde talepte bulunulması üzerine İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce bakanlıktan hukuki görüş talep edildiği, Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünce İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne yazılan 14.09.2020 tarih ve 192335 sayılı yazıda, yurt dışı görevlendirilmesinin uygun olmayacağı belirtilmiş olmasına rağmen, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce uygun görüş belirtilerek pek çok sivil kişiye hizmet damgalı pasaport verilmesine neden olunduğu, iddiasıyla yapılan disiplin soruşturmasında, verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması bakımından kusurlu davranıldığından fiilin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125B/a maddesi uyarınca eski il müdürü Mustafa Pirinççi, müdür yardımcısı Şafak İspirligil, Yerel Yönetimler Şube müdürü Veysel Ayıkpehlivan ve memur Atakan Pirinçcinin kınama cezası ile cezalandırılması istendi.

“SUÇLU AKP’LİYSE HİÇBİR SORUMLULUK YOK”

Gri pasaport skandalının ortaya çıkması sonrasında ülkenin itibarının zedelendiğini belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Hizmet Damgalı Gri Pasaport’un alınması son zamanlarda organize insan kaçakçılığı kullanımına dönmüştür. Belediyeler üzerinden temin edilerek hizmet pasaportlarıyla yapılan insan kaçakçılığı son derece üzücü olup ülkemizin itibarını da zedelemektedir. Son olarak Baskil ve Arıcak Belediyeleri tarafından bazı sivil şahıslara Hizmet Damgalı Pasaport verilmesine uygun görüş bildiren Müdür Yardımcısına, Şube Müdürüne ve Memura kınama cezası verilmiştir.

Bu olayda bize gösteriyor ki devlet yönetilemiyor, liyakatsizliğin her kurumda olağanlaştığı, devlet ciddiyetinin alt üst olduğu, kişisel menfaatlerin ön plana çıktığı bir dönem yaşıyoruz. İnsan kaçakçılığını CHP’li belediyeler yapsaydı acaba hükümetin tavrı aynı şekilde mi olurdu? İnsan kaçıran aklanıyor, para yiyen aracılar aklanıyor, ceza hukuku delilden suçluya gider, bunlar suçluya bakıp suçu ortadan kaldırıyorlar. Suçlu AKP’liyse hiçbir sorumluluk yok.

Şimdi bu skandalın da üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Biz bu konuyu kapatmadık, skandalın örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bireysel menfaatler değil halkın menfaati ve kurumlarda liyakati önemseyen bir yönetim anlayışı getireceğiz” diye konuştu.

ARICAK BELEDİYESİNDEN 38, BASKİL BELEDİYESİNDEN 71 KİŞİ GERİ DÖNMEMİŞTİ

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi, Eylül 2020de ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi için 45 kişiyi yurt dışına göndermiş, ancak gidenlerden sadece 2 kişi geri dönmüştü.

Gri pasaport skandalına karıştıkları ortaya çıkan Elazığın AKPli Arıcak ve Baskil belediyelerinin de dernekler aracılığıyla insanları Almanyaya gönderdiği, Arıcak Belediyesinin Almanyanın Bremen kentine 38 kişi, Baskil Belediyesinin ise Almanyanın Hamburg kentine 71 kişi gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı