Merkez Bankası'na atanan iki isim kimdir?

AYM'den flaş karar! Casus yazılımla eşin telefonundan belge temin edilmesi hak ihlali

kamudan haber 14.10.2021, 12:39
Merkez Bankası'na atanan iki isim kimdir?

Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeliğine Prof. Dr. Yusuf Tuna, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına ise Taha Çakmak görevlendirildi. Görevlendirilmenin ardından dolar, Türk Lirası karşısında hızla değer kazanırken yeni atanan iki ismin kim olduğu merak konusu oldu.

Merkez Bankasının yönetiminde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğanın imzasıyla bu gece Resmi Gazetede yayımlanan kararla değişiklik yapıldı. Yönetimden üç kişi görevden alınırken yerlerine iki yeni isim atandı.

TAHA ÇAKMAK KİMDİR?

Elazığ doğumlu olan Taha Çakmakın yeni görevi başkan yardımcılığı olacak. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesinden mezun olan Çakmak, İngilterede bulunan Exeter Üniversitesinde yüksek lisans yaptıktan sonra 10 yıl Türk Hava Yollarında (THY) çalıştı. Taha Çakmak, Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğünün ardından BDDK Başkan Yardımcılığına atandı.

Ziraat Bankasının sitesine göre hala Yönetim Kurulu üyesi olan Taha Çakmak, Ekonomist Dergisinin araştırmasına göre "En Güçlü 50 İK Lideri" sıralamasında 8nci sıradaydı.

YUSUF TUNA KİMDİR

İstanbul Ticaret Üniversitesinde İşletme Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Rektör danışmanı olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Yusuf Tuna, 1959 yılında Trabzonda doğdu.

Ankara İ.T.İ.A. Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu Ekonomi-Maliye bölümünden mezun olan Tuna, akademik kariyerine 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Politikası Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak başladı. TMSF ve BDDK kurul üyelikleri görevinde bulunan Tuna, 2014 yılında yaptığı bir açıklamada, enflasyonun yüzde 4-5 bandında tutulmasının hedeflendiğini ancak bunun bir türlü olamadığını belirtti.

Tuna, “Yıllardır bir faiz kıskacında boğulup gidiyoruz. Merkez Bankası, faizleri dramatik bir şekilde yukarı çekti. Bu arada döviz durmaya başladı. Bunun teorik olarak doğru ama pratik olarak yanlış olduğunu düşünüyorum. Merkez Bankası’nı yönetenlerin bankacılık refleksleri ile hareket etmemeleri gerekir. Merkez Bankası’nın faizleri yarım puan değil de 2-3 puan aşağı düşürmesi gerekir. Bu dövizi tetiklemez, Türkiye’nin döviz sorunu yok. Yeter ki siyasi istikrar olsun” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:55
İkindi 15:58
Akşam 18:30
Yatsı 19:49