O Memurlarla İlgili Önemli Açıklama

Devlet Personel Başkanlığı'ndan memurların naklen atanmasına ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Kamudan Haber 20.04.2019, 00:59 20.04.2019, 00:59
O Memurlarla İlgili Önemli Açıklama

Memurlar üniversitelerde boş bulunan öğretim elemanı kadrolarına atanabilir mi? Öğretim elemanları kendi üniversitesinde veya başka bir üniversiteye öğretim elemanı kadrolarına nasıl atanabilirler? Öğretim elemanı kadrosuna naklen atama yapılabilir mi?


Devlet Personel Başkanlığı, üniversitede görev yapan memurlar ile öğretim elemanlarının kendi üniversitesinde ya da başka bir üniversitede öğretim elemanları kadrolarına naklen atanmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada memurların atama kararlarıyla ilgili bilgiler verildi. İşte Devlet Personel Başkanlığı tarafından bildirilen görüşün detayları...


Devlet Personel Başkanlığı görüşü;
 
1-)Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanuna göre görev yapan personelin üniversitlerde münhal bulunan öğretim elemanı kadrolaranına naklen atamasının mümkün değil. Ancak 2914 Sayılı Kanuna tabi öğretim elemanı kadrosuna memurların memuriyet statüsündan ayrılmak suretiyle atanabilir.
 
2-)Üniversitlerde görev yapan 657 sayılı kanuna tabi personelin öğretim elemanı kadrolarına 2914 ve 2547 sayılı kanunlarda belirtilen usullerde atanabileceği, 657 sayılı kanunun 76. maddesi uyarınca kurum içi naklen ataması mümkün değildir.
 
Öğretim elemanı kadrolarında görev yapan personelin, hali hazırda görev yaptığı veya farklı bir üniversiteye 2914 ve 2547 sayılı kanunlarda belirtilen usule uygun olarak istihdam edilebileceği; 657 sayılı kanunun 76. ve 74. maddesi çerçevesinde naklen atanamayacağı mütalaa edilmektedir.

Yorumlar (0)
banner51
banner49
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15