Öğrencisi olduğu üniversiteye 36 yıl sonra rektör oldu

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1984'te mezun olan Meryem Tuncel, geçen 36 yılın ardından öğrencisi olduğu üniversiteye rektör olarak geri döndü.

Kamudan Haber 04.10.2020, 16:29
Öğrencisi olduğu üniversiteye 36 yıl sonra rektör oldu

Adanada 36 yıl önce Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Meryem Tuncel, öğrencisi olduğu üniversiteye rektör olarak döndü. Tıp Fakültesini bitip doktor olarak mecburi hizmet görevi için Amasyanın Suluova İlçesini giden Tuncel, bir süre dispanserde görev yaptıktan sonra farklı yerlerde görev yaptı. Uzun süre ABDde geçiren Tuncel, dil eğitimini de burada aldıktan sonra ABDde, dalında çok başarılı ve dünya çapında bilinen pek çok bilim insanı ile çalışma fırsatı yakaladı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzasıyla Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Meryem Tuncel, 36 yıl önce mezun olduğu üniversiteye hizmet etmenin gururunu yaşıyor.

BUGÜNLERE KOLAY GELMEDİM

SABAHa özel açıklamalarda bulunan Tuncel, uzun yıllar kaldığı Amerikada zorlu bir süreç geçirdiği belirterek, Amerikada bırakacak kimsesi olmadığı için oğlunu uykusundan kaldırıp nöbete birlikte gittiğini anlatarak, "Oğlum şu anda 26 yaşında ve benim gibi tıp okuyor. İleride iyi bir doktor olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu. Yaklaşık 1,5 ay önce koltuğa oturan rektör Tuncel, "Zor bir yaşantım oldu, bugünlere kolay gelmedim. Ama dünyada çok az sayıda insanın hayatı kolay geçiyordur" dedi.
Bir zamanlar öğrencisi olduğu üniversiteye rektör olarak dönmenin farklı bir duygu olduğunu anlatan Tuncel, gençlere da tavsiyelerde bulundu.

KENDİNİZE İNANIN

Yenilgilere, öğrenmek ve gelecek seferde daha iyiyi yapmak için bir fırsat olarak baktığını ifade eden Tuncel, "Gençler başarısızlıkları, ders çıkartıp başarıya ulaşmanın bir eşiği olarak değerlendirmeli. Uzun yıllar önce çalıştığım bölümün başkanı olan Amerikalı bir doktor arkadaşım Meryem aklına bir şeyi koymuşsa hayırı asla cevap olarak kabul etmez demişti. Aslında düşündüğümde, onun çok doğru bir değerlendirme yapmış olduğunu görüyorum. Mücadeleden yılmam ama mücadele tarzım asla kavgacı ve sorun çıkarıcı bir şekilde değildir. ABDde geçirdiğim yıllarda dünyanın pek çok yerinden, değişik kültürlerde insanlarla çalıştım ve hiç kimseyle en ufak bir kişisel sorun yaşamadım. Bence insan kendine inandığı sürece başarının sınırı yoktur ve sevgili gençlere bunu hiç unutmamalarını tavsiye ederim" diye konuştu.

MELİH TORUNLAR

Sabah

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40