Üniversitelerde Disiplin Kurullarında Sendika Yer alır mı? Mahkemeden Karar

Toplu sözleşmelerde hukuki düzenleme yapılmasına rağmen Üniversitelerde yüksek disiplin kurullarına sendika temsilcilerinin alınmaması nedeniyle YÖK’e sendikamız tarafından bir başvuru yapılmıştı.

Kamudan Haber 20.10.2020, 18:36
Üniversitelerde Disiplin Kurullarında Sendika Yer alır mı? Mahkemeden Karar

Söz konusu başvurumuz YÖK Kanununda böyle bir düzenleme olmadığı ve Danıştay’ın 2017 yılındaki kararına atıf yapılarak reddedilmişti. 

Söz konu red işlemi ile ilgili açtığımız davayı görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda, Anayasada memurların ve diğer kamu görevlilerinin hakları ve yükümlülüklerinin kanunla düzenleneceği, ancak malî ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme hükümlerinin saklı olduğu belirtilmek suretiyle memurların ve diğer kamu görevlilerinin malî ve sosyal haklarının toplu sözleşme ile düzenlenebileceği belirtildiğine vurgu yaptı. 

Sendika temsilcilerinin Yüksek öğretim kurumlarındaki disiplin kurullarında yer almaları yönünde toplu sözleşmede bir hüküm olduğuna atıfta bulunarak Yüksek Öğretim Kanununda yer almasa bile yükseköğretim kurumları disiplin ve yüksek disiplin kurullarında sendika temsilcisinin bulunması gerektiğine dikkat çekti. 

Aksi  yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına karar vererek işlemi iptal etti. (Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi)

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09