Yapılandırma öncesi KYK borçlarıyla ilgili flaş gelişme! KYK borçları silinecek mi?

Geçtiğimiz günlerde AK Parti borçların yapılandırılacağını duyurmuş, bu borçların için KYK borçlarının da olduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili milyonlarca mezun, KYK borçlarının silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Yapılandırma işlemi öncesinde KYK borçlarıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Detaylar haberimizde

kamudan haber 22.10.2020, 21:11
Yapılandırma öncesi KYK borçlarıyla ilgili flaş gelişme! KYK borçları silinecek mi?

Üniversite hayatında ekonomik olarak zorluk çeken öğrenciler, eğitimlerine verimli bir şekilde devam etmek için Kredi Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenim kredisinden yararlanıyor. Ancak alınan bu krediler yaklaşık 2 yıl sonra faizli bir şekilde geri ödenmeye başlıyor. Ödemede zorluk çeken milyonlarca mezun KYK borçlarının silinmesini talep ediyor.

"BİRİKMİŞ FAİZLERİ SİLMEK VE FAİZ İŞLETMEMEK UYGUN OLACAKTIR"

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Genel Kurulda yapmış olduğu açıklamasında KYK borçlarının silinmesini talep etti. Konuyla ilgili yaptığı açıklamasında gençlerin bu haberi beklediklerini belirten Aycan, "Bu dönemde gençlerin yükünü azaltmak, en azından faiz yükünü kaldırmak, birikmiş faizleri silmek ve faiz işletmemek uygun olacaktır. Gençler bunu beklemektedir" açıklamasını yaptı.

GENÇLER BU FIRSATI BEKLEMEKTEDİR

Aycan, Genel Kurulda yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Covid-19 gençleri de etkilemiştir. Okulunu bitiren gençler çalışmaya başlayamamışlardır. Bu nedenle, kullandıkları yükseköğrenim kredilerinin taksitlerini ödeyememektedirler. Fakat gecikme faizi işlemektedir. Bu dönemde gençlerin yükünü azaltmak, en azından faiz yükünü kaldırmak, birikmiş faizleri silmek ve faiz işletmemek uygun olacaktır. Gençler bunu beklemektedir. Covid-19 gençlerin eğitimini de etkilemiştir. Çalışmalarını, tezlerini dönem içinde tamamlayamamışlardır. Bu dönemde eğitimlerini tamamlayamayan veya daha önce terör dışı nedenlerle eğitimlerini tamamlayamayan yükseköğrenim gençliğine bir fırsat verilmesi, okullarına dönmeleri ve eğitimlerini tamamlamaları uygun olacaktır. Gençler bu fırsatı beklemektedir"

CHPDEN DE TEKLİF GELDİ

Genel Kurulda bir diğer teklif de CHPden geldi. CHPli Bayram Yılmazkaya yaptığı açıklamasında KYK borçlarının silinmesini isteyerek, şu açıklamayı kaydetti:

"Sayın Başkan, üniversiteden mezun olan 5 milyon genç öğrenim kredisi borcunu ödeyemiyor. Bu gençlerin 280 bini öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takipte, haciz ve icralarla karşı karşıya. Her yıl yüz binlerce öğrencinin, yükseköğrenim süresince kullandığı kredileri mezun olduktan iki yıl sonra ödemesi gerekiyor. Ancak üniversite mezunu gençler iş bulmakta zorlandığı ve hatta iş bulamadığı için bu borcu ödeyemiyor. Ödeyemediği için KYK da her ay yüzde 1,4 oranında gecikme zammı uyguluyor. Aylık faizler yüzünden 30 bin liraları bulan borç yüküyle karşılaşan gençler umutsuz. Anne ve babalarının baktığı gençler iş bulamadıkları için bunalmış ve tükenmişlik sendromu yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanı bir yıl önce KYK borçlarının silineceği yönünde gençlere müjde vermişti, ne oldu? Gençlerin borçlarını ödeyememelerinin en büyük nedeni üniversiteyi bitirseler de işsiz olmaları. Bazı iş adamlarının devlete olan milyarlarca lira borcu bir gecede bir kararnameyle siliniyor, bu gençlerin borcu neden silinmiyor? Gençler Mecliste çözüm bekliyorlar, gençlerin bu borcu bir an önce silinmeli diyorum, teşekkür ediyorum"

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38