14.05.2020, 21:42

Koltuğumla Konuşmalar-4

Koltuğumla Konuşmalar-4

Bu yazıda bahsi geçen her şey yazarın hayal dünyasında üretilmiştir. Koltuk sahibi hiçbir kimse ile burada anlatılanların alakası yoktur. Tamamen tasarımlama yapılmıştır. Yazarın kendisiyle konuşmalarından ibrettir.

Ey değerli koltuk. İlk insandan bu yana her şeyin ilklerinin nasıl oluştuğunu merak ediyorum. Mesela; ilk profesör olan hoca bir gün yüksek bir yere çıkıp kendisinin alanında en iyisi olduğunu, alanında profesör olduğunu iddia etti.Daha sonra ilk profesör gibi cesareti olmayanlar doçent olduğunu iddia ettiler. Böylece akademik dünyada yeni ast, üst alanlar ve rütbeler oluştu. Rütbesi yüksek olanlar alttaki kişilerin yukarı çıkabilmeleri için gereken kıstasları belirlediler. Bu yeni hiyerarşi bilim dünyasında elit bir üst grup oluşturdu. Yani unvanın verdiği imkân alttakilere karşı istediği gibi davranma hakkını verdi. Master ve doktora tez çalışmalar yapmak üzere öğrenciler arasından istediklerini seçtiler. Amirler ve memurlar sistemi oluştu. Yine akademik olarak bölüm başkanı, dekan ve rektör gibi daha etkili makamlar oluştu.

İlk çağlarda; yontma taş çağında, insanların çoğalmasıyla koltuklar ilk olarak taşlardan yapıldı. Bu taşlar bir yerden bir yere taşınmada zorluklar çıkardığı için yerini tarım toplumuna geçişle ağaç koltuklara bıraktı. Bulunulan yere göre koltuk biraz daha yukarıda bulunur. Koltuğa oturan halka tepeden bakabilirdi. Aslında yükseklik korkusu yaşayan ve kendine güvenmeyenler koltuğa tabi olanlara karşı güvensiz davranışlar sergilerdi. Halk koltuk sahibinin şerrinden, koltuk sahibi halkın şerrinden korkardı. Dünya tarihine bakın, hepimiz sözde yasalar önünde eşitiz. Yargılayanlar da, sorgulayanlarda sözde hepimize karşı yasaları, mevzuatı uyguluyorlar. Halkının çoğu aynı inançlara sahip ülkelerde bile inançların kaideleri bile farklı uygulanıyor, maalesef.

Bizim inandığımız kitapta ilk insanın yaradılışı şöyle anlatılır. Evet, sizi yarattık, sonra size mükemmel bir şekil verdik ve meleklere, “ Tüm insanlığın temsilcisi olarak karşınızda duran Âdem’e secde edin, size üstünlüğünü kabul ederek önünde saygıyla eğilin!” Dedik. Bunun üzerine meleklerin hepsi Allah’ın emrine uyarak derhâl secde ettiler, ancak aralarında yaşayan ve aslen bir cin olan İblis hariç; zira o, bunu gururuna yediremedi, Allah’ın emrine başkaldırma pahasına, Âdem’e secde etmekten kaçındı.

Allah İblis’in niçin secde etmediğini gayet iyi bildiği hâlde, insanlığa ibret olması için ona sordu: “Sana emrettiğimde, Âdem’e secde etmekten seni alıkoyan neydi? İblis, “Ben ondan daha üstünüm, çünkü beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın! Bence ateş çamurdan üstün olduğuna göre, benim ona secde etmem doğru olmazdı. Bu yüzden, arzu ve beklentilerime uygun düşmeyen bu emri asla yerine getirmeyeceğim!” dedi.(Araf 11-12)

Evet, ey koltuk sen de üstün olmadığın halde bir üstünlük taslıyorsun. Unutma nice krallar, nice padişahlar geldi ve geçtiler. Sende bir gün yok olacaksın. Üzerine oturanlara ehliyet ve liyakati tavsiye edeceğine benim …dan olsun çamurdan olsun, vesvesesine kapılma. “Allah size emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.(Nisa 58)”

Güç çok tehlikelidir. Kılıç gibi keskindir. Elinde tutanlar ahlaktan nasipsizlerse mazlumları mağdur etmekten geri durmazlar. Koltuğa oturanları önce bir ahlak tartısında tartmak lazımdır. Yetkili olanların imkânları halkın yararına mı yoksa kendisi ve yakınlarının yararına mı kullanacağını bilemeyiz! Dünya hak etmediği halde koltuğunda oturanlardan çok çekti. Koltuk sahipleri ilk önce hakkı hakikati söyleyenlerle mücadele ediyorlar.Bilmiyorlar ki güneş balçıkla sıvanmaz. Zulümle abat olunmaz. (1ilhamifindik@gmail.com)

Yorumlar (5)
İsmigül baykan 2 hafta önce
Çok beğendim eskiden günümüze olarak misaller getirilerek emeğinize sağlık müdürüm devamını olmasını diliyorum
ertan KESKİN 2 hafta önce
Vicdanı esas alan dik duruşunuzu ilhamla takip ediyorum. Hayırlı günler olsun,Ancak yine de dikkat !bilim kurulu üyesi siz eşyalarınızla konuşursanız problem değil ama eşya sizinle konuşursa ozaman kendinizi gözden geçirin tavsiyesinde bulunuyor.latife olsun .elinize sağlık
Mehmet TOPUZ 2 hafta önce
Güzel bir yazı olmuş . Tıpkı önceki gibi.
Ferruh Başar 2 hafta önce
Bir gün müdür yardımcısı odasında aramızdaki ihtilaflı bir konuyu konuşuyorduk. Müdür bey de vardı odada.Önceden bizimle öğretmenler odasında otururken bizimle aynı şeyleri savunanların havalı döner koltuklara oturunca birden fikirlerinin değiştiğini önceki söylemlerinin tersini savunduklarını söylemiştin. Alttan üste doğru bu değişimin katlanarak arttığını üste çıktıkça insanların öğretmen olduğunu unuttuğunu söylemiştim.Bu koltuktlarda bir sorun olabileceğini esprili bir ifadeyle söylemiştim. Müdür bey de kabul ederek bu durumun incelemeye değer olduğunu söylemişti. Evet koltuk önemli. En önemlisi koltuk. Gücü olmayanlara güç verir koltuk.
Mehmet TOPUZ 2 hafta önce
Güzel bir yazı olmuş . Tıpkı önceki gibi.
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19