12.12.2018, 17:33

Liselerde Sorunlar Çoğalıyor

Ortaöğretim kurumları denilince liseler aklımıza geliyor.2012 yılında zorunlu eğitim kapsamına alınınca liselere yerleştirme konusunda TEOG sistemi doğdu. TEOG ancak 5 yıl kalabildi. Özellikle evinden uzak yerlere yerleşen öğrencilerin varlığı ve yerleştirmede çözüm bulunmaması sistem değişikliğini zorunlu kıldı. Yeni sistemde çok fazla araştırılmadan el yordamıyla kurgulandı. 2018 yılı yerleştirmede öğrencilere %10 sınav sonuçlarına göre, %90 mahalli yerleştirmeye göre liselere yerleştirme yapıldı. Hatta mahalli yerleştirmede oluşan talebi karşılayabilmek için sınıf mevcutları 40 sayılarına kadar ulaştı. Böylece değişik seviyelerdeki öğrenciler aynı sınıflarda öğrenim görecekler. Bu yeni sistemin sonuçlarını 3-4 yıla kadar görebileceğiz.

Liselerde, özelliklede meslek liselerinde öğrenci talebinin azalmasına bağlı olarak okulların öğretmen normlarında bir düşme oldu. Yine 12. Sınıflarda bir kısım öğrenciler devam problemi yaşamamak ve üniversite sınavlarına rahat hazırlanabilmek için açık öğretim liselerine kayıt yaptırdılar. Bu iki faktöre bağlı çok sayıda öğretmen norm fazlası oldu. Okullarda pansiyonlu ve bazı meslek liseleri dışında müdür başyardımcılığı da kaldırılmıştı. Buna evine yakın bir yere atanabilme için önce müdür yardımcısı daha sonra istifa edip eğitim bölgesine  öğretmen olarak atananları da eklersek liseler belki de tarihinin en zor günlerini yaşamaya başladılar. Hiç bir şekilde arzu etmem, istemem ancak yeni sistemle birlikte öğrencilerin okullardan beklentileri karşılanmayacağı için okullardan özel okullara veya açık liselere kaçış hızlanacaktır. Bu güne kadar yapılanlar meslek liselerine olan talebi istenen düzeyde artıramadı.

Ülkemizde binlerce lise mezunu var. Bunların çoğu Anadolu liselerinden mezun oluyor.%30 gibi meslek lisesi öğrencileri mevcut. Bu oranlar üzerinden gitmeyeceğim. Sebebi ise çok basit, sayılara değil niteliğe baktığımızda liseler ,üniversiteye hazırlayan okullar olarak görüldüğü için ekseri çoğunluk istediğini alamıyor ve büyük bir mutsuz çoğunluk var. Yine üniversite kazanan, okuyan ve mezun olup iş bulamayanları da kattığımızda ülkemiz için önümüzde büyük bir istihdam bekleyen gençlik söz konusudur.25-30 yaşında olupta anne babanın eline bakmak çok zor bir durumdur. İş bulması, eş olması, yuva kurması gerekenler okumaktan yorulmuş ve hayatta kuru ekmeğe muhtaç bir duruma düşmemeliler. Maalesef ülkemizin en önemli sorunlarından birisi okullarımızın, ailelerimizin hayata hazırlama vasfını taşımamalarıdır. Son yıllarda devasa binalar yapıldı. Donatım olarak çağın en ileri teknolojileri kullanılmaya başlandı. Fakat nitelik olarak fazla bir ilerleme kaydedemedik. Bunun en önemli sebebi yeni neslin, yaşadığı çağla buluştuğu zamanın ruhunu anlayamadık. Anlayamadığımız sorunları çözmemiz elbette mümkün değildir. Bu anlaşılmamanın en temel problemi bence insanda yatıyor. Her şeyi değiştirip ancak kendini unutan büyüklerimiz olduğu müddetçe yol alamayacağımızı düşünüyorum.

En kötü hırsız geleceğimizi çalan hırsızdır. Dünyada milyonlarca geleceği çalınan insan var. Bu insanların bir kısmı, en temel ihtiyaçlarını karşılayabilme çabasıyla meşguldür. Dünyanın %3’ü dünya gelirlerinin %97’sine hükmederken, kalan %97’sinin gelirlerin %3’ünü kullanıyor olması gelir dağılımı adaletsizliğinin en acı göstergesidir. Bu tablo içine çalışmayan miskinleri de katacak olursak sefalet, göz yaşı ve kederin olmaması neredeyse imkânsızdır. Okullardan mezun olup bir baltaya sap olamamayı da katacak olursak sonuç diplomalı işsizler ordusudur. Bu ordumuza halk eğitim, meslek kursları ve iş kur ile yeni meslekler ve istihdam alanları kazandırmaya çalışsak ta sorunu tamamen çözemeyiz. Lokal, pansuman tedaviler sorunları erteler, kalıcı çözümler bulmak gerekiyor. Bunun için ülke olarak merhum üstad’ın bir adam yaratmak eserinde olduğu gibi yeni bir adam yetiştirmenin tüm aşamalarını kurgulayacağımız bir modele ihtiyaç vardır. Bu modelin kurucuları işini severek yapan ehliyetli, liyakatli ,idealist karakterler olacaktır. Ne dersiniz? (1ilhamifindik@gmail.com)

 

Yorumlar (0)
banner51
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15