Erdal Erzincan kimdir? Eşi Mercan Erzincan kimdir, kaç yaşında ve nereli?

'Kuzeyin Oğlu Volkan Konak'ın' konuğu olan "Erdal Erzincan kimdir? Kaç yaşında ve nereli?" sorularını soruyor. İşte Erzincan'ın biyografisi...

MAGAZİN 24.04.2021, 00:20
Erdal Erzincan kimdir? Eşi Mercan Erzincan kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Bu akşam Kuzeyin Oğlu Volkan Konakın konuklarından biri Erdal Erzincan. Türküleriyle programa renk katan Erzincanın hakkındaki bilgiler merak edilmeye başlarken "Erdal Erzincan kimdir? Kaç yaşında ve nereli?" soruları soruluyor.

ERDAL ERZİNCAN KİMDİR?

Erdal Erzincan,1971 yılında Erzurumda dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla da o yaşlarda tanıştı. 1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursunda dersler almaya başladı.1989 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümüne girdi ve aynı süreçte; Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı. Üniversitedeki bitirme tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

1994 yılında hazırladığı Töre isimli ilk solo albümünden sonra; Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (Enstrümantal), Al Mendil, Kervan, Giriftar (Enstrümantal) isimli albümlerini hazırladı.

Ayrıca Tolga Sağ, İsmail Özden, Yılmaz Çelik, Muharrem Temiz ile birlikte Türküler Sevdamız adı altında üç albüm hazırladı.

2004 yılında Viyanada; Cumhurbaşkanı Heinz Fischerin desteğiyle, Wiener Konzerthausta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser verdi.

Classic Cem adıyla gerçekleştirilen bu konser ayrıca Hollandada iki farklı orkestrayla sahnelendi.

2004 yılında öğrencilerinden oluşan yirmi beş kişilik bağlama orkestrasıyla yurt içinde konserler verdi.

İranlı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhorla hazırladığı enstrümantal albüm ECM Records tarafından The Wind adıyla yurt dışında ve Türkiyede yayımlandı.

Kayhan Kalhorla birlikte Türkiye ve Avrupanın yanında, World Music Institute tarafından organize edilen turne kapsamında Amerika ve Kanadada konserler verdi.

On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan müzik kursunda eğitim vermekte ve ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak da bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Kendisi gibi sanatçı olan Mercan Erzincan ile evli olup bir çocuk babasıdır.

MERCAN ERZİNCAN KİMDİR?

1976 doğumlu sanatçı Mercan Erzincan kendisi gibi sanatçı olan Erdal Erzincanın eşidir. Bu evliliğinden 1 çocuğu vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi Çalgı Eğitim Bölümü ile başladığı eğitim hayatını Temel Bilimler Bölümü mezuniyeti ile tamamlamıştır. Haliç Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmıştır. İlk albümünü 1988 senesinde Alican AĞıt ile tamamlamış ardından Düşlerim Yol Alır, Mihman ve Seyir isimli albümleri müzik piyasasına sunmuştur.

2002 senesinde Radyo Barış, 2003 yılında Cem Radyo, 2007 yılında ise Düzgün Tv ekranlarında Türk Halk Müziği programları hazırlamış ve sunmuştur.

2009da Yunanistan Girit adasında Labyrinth Musical Workshopda Türk Halk Müziği Repertuar hocası olarak katılmıştır. 1994 yılında başladığı Bağlama ve Türk Halk Müziği repertuarı eğitmenliğini Erdal Erzincan Müzik Merkezinde ve 2010 yılından itibaren aktif olarak halen Nazım Hikmet Akademisinde sürdürmektedir.

Ayrıca Kırk Yamalı Bohça isimli Kadın Müzisyenler grubunda 3 sene kadar yer almış yurtdışı ve yurtiçi bir çok konsere katılan Mercan Erzincan aslen Sivas Divriği İlçesindendir.
 

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00