Golyat nedir, ne demek? Golyat kimdir?

Golyat nedir, ne demek? Osman Sınav imzalı Yalnız Kurt dizisiyle gündeme gelen Golyat kimdir?

MAGAZİN 20.11.2021, 13:09
Golyat nedir, ne demek? Golyat kimdir?

Kurtlar Vadisi olmak üzere Türkiye’nin dizi tarihine birçok yapımla katkı sağlayan Osman Sınavın yeni projesi Yalnız Kurttun ilk fragmanı yayınlandı. Yalnız Kurt dizisi, Golyat isimli bir küresel gücün yaptıklarını ve buna karşı verilen mücadeleden bahsedecek. Söz konusu diziden sonra Golyat hakkında yapılan araştırmalar yoğunlaştı.

Deli Yürek, Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Sakarya Fırat ve Sen Anlat Karadeniz gibi unutulmaz dizilere imza atan Osman Sınav, bu sene Yalnız Kurt ile izleyiciyle buluşacak. Yeni Kurtlar Vadisi olarak gösterilen Yalnız Kurt dizisinin yönetmen koltuğunda M. Çağatay Tosun, ikinci yönetmen koltuğunda ise Osman Sınavın oğlu Yusuf Ömer Sınav oturuyor. Senaryosunu Murat Koca ve Alper Erzenin kaleme aldığı, süpervizörlüğünü ise Şevket Dedelioğlunun üstlendiği dizi, yeni sezonun en iddialı yapımları arasında yer alıyor. Golyat nedir, ne demek? O Yalnız Kurt dizisiyle gündeme gelen Golyat kimdir?

Yaşanılan dünyanın perde arkasında neler olduğuna ışık tutacak bir hikayeyi konu edinen Yalnız Kurt dizisi, Golyat isimli bir küresel gücün yaptıklarını ve buna karşı verilen mücadeleden bahsedecek.

Golyat ne demek, Golyat kimdir?

Câlût ya da Golyat MÖ 11. yüzyılda yaşadığına inanılan ve Tanah, Eski Ahit ve Kuranda bahsi geçen savaşçı dev. İsrail Krallığının gelecekteki hükümdarı Davud (İslamda Davud peygamber) ile yaptığı ve kaybettiği düello ile bilinir.

Tanah ve Eski Ahite göre Antik Filistin şehri Gattandır. 1. Samuel 17 bölümüne göre Antik Filistinliler, İsrail Kralı Şaul (İslamda Tâlût) ile savaş halindeydiler ve Câlût her gün İsrail askerlerini düelloya davet ediyordu.

Sadece Davud Câlûtun karşısına çıkmaya cesaret edebildi ve onu sapanıyla yendi. Yenilmez savaşçılarını kaybeden Filistinlilerin cesareti kırıldı ve savaşı bırakarak kaçtılar. Devin kolları kesilerek tapınağa konuldu.

Câlûtu yenen Davudun halk tarafından çok sevilmesi, adına maniler dizilmesi Kral Şaulu endişelendirmeye başladı (1. Samuel, 18). Halkın Davudu kral yapmak istediğini düşünmeye başladı ve onu öldürmeye karar verdi. Davud Şauldan kaçarken Câlûtun kılıcını yanına aldı (1. Samuel 21: 1-9).

Tanah ve Eski Ahitteki bir başka bölümde (2. Samuel 21: 18-22) Beytüllahimli Yareoregimin oğlu Elhananın Câlûtu öldürdüğü söylenir. Akademisyenler bunun bir elle kopyalama hatası olabileceği düşünür, zira paralel başka bir bölümde "Elhanan, Gatlı Golyatın kardeşi Lahmiyi öldürdü," denir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı