Melik Tapar Öldü mü? Melik Tapar kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Uyanış Büyük Selçuklu 21. Bölüm Full izle

Melik Tapar kimdir, ne zaman, nasıl öldü? Melik Tapar'ın ölümü Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle gündeme geldi Melik Tapar'ın ölümü Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle gündeme geldi. Tarihi dizide Melik Tapar karakterini Ali Gözüşirin canlandırıyor. Asıl adı Gıyaseddin Muhammed Tapar olan Melik Tapar, toplam 13 yıl tahtta kalmıştı. Peki, Melik Tapar kimdir, ne zaman, nasıl öldü? İşte Melik Tapar'ın hayatı ve ölümüyle ilgili bilgiler...

MAGAZİN 15.02.2021, 23:57


Melik Tapar adıyla bilinen Gıyaseddîn Muhammed Tapar, 21 Ocak 1082 tarihinde dünyaya geldi. Annesi cariye kökenli Taceddin Seferiyye Hatundur. Yeğeni Muizzeddin Melikşahtan sonra Bağdadda Selçuklu tahtına çıktı. Bağdadda hüküm sürmesinden dolayı Selçuklu hanedanının başı olarak sayılıyordu ama Horasan ve Maveraünnehirde hüküm süren kardeşi Sultan Ahmed Sencer daha büyük bir güce sahipti.

1107de Halep atabeyi Rıdvanla birlik olup Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan ile Habur Nehri kıyısında Musul Muharebesine girişti. I. Kılıç Arslan savaşı kaybederek muharebe meydanında öldü.

Muhammed Tapar hemen yarı kardeşi olan ve Sultan olarak tahta geçen Berkyaruk ile gayet ciddi askeri mücadeleye başladı. Kronik-tarihçi Hamdullah Müstevfî-i Kazvînînin "Tarih-i Guzide" adlı eserine göre Mayıs 1100de (Hicri Recep 493te) Muhammed Tapar kardeşine karşı bir muharebede galip geldi; ama 1101de mağlup oldu ve 1102deki muharebede de yenik düştü. Fakat iki taraf arasında yapılan antlaşmaya göre Muhammed Tapara Melik unvanı verilip Suriye, Diyarbakır; Irakın Fırat Nehri kıyıları bölgeleri, Ermenistan, Mugan, Gürcistan ve Azerbaycan yörelerinde hükümdarlığı kabul edildi

1104te Sultan Berkyaruk veremden hasta idi ve devamlı Selçuklu tahtına iddiaları olanlarla savaşmaktan bıkmıştı. Büyük Selçuklu Devletinin batısında Irak, İran ve Doğu Anadoluda bulunan kendinin hüküm ettiği arazilerin yönetimini Muhammed Tapar ile paylaşmak için anlaşma yaptı. 1104te Berkyaruk öldü ve bundan sonra Muhammed Tapar batıda Büyük Selçuklu Devletinin tek hükümdarı oldu. Horasan ve Maveraünnehirde ise Selçuklu Devleti Sultanı Ahmed Sencerdi.

1106da Muhammed Tapar, Nizarî İsmailî kalesi olan Sahdizi eline geçirdi. Nizarî İsmailîlere karşı bir askeri sefer açmayı planladı. Bu sefere Hazar Denizi güneyinde Tabaristanda hüküm süren Bavendiler hükümdarı IV. Şahriyarı ordusu ile katılmaya davet etti. IV. Şehriyar Muhammed Taparın kendisine yazdığı mektubun küçümseyici üslubundan ve kendisi de Şii olduğu için Nizarî İsmaililere saldırıda bulunmak istememesinden dolayı Muhammed Taparın asker isteğini kabul etmedi.

Bundan çok geçmeden Muhammed Tapar Emir Çavlı komutasında bir Selçuklu ordusunu Bavendilerin önemli merkezi olan Sariyi zaptetme hedefi ile Tabaristana gönderdi. Fakat IV. Şehriyar ve oğlu III. Karin komutasında olan Bavendiler ordusu, üzerine gelen Selçuklu ordusunu hiç beklenmedik bir şekilde mağlup etti.

Ekranların sevilen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu 21. bölümü yayınlandı. 15 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin son bölümü tek parça olarak internete yüklendi. İşte Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin 21.  bölüm tek parça linki…

Uyanış Büyük Selçuklu 21. Bölüm izle

Uyanış Büyük Selçuklu   21. Bölüm tek parça olarak izleyebileceğiniz link.

Uyanış Büyük Selçuklu Yeni Bölüm Özeti:

Melikşah’ın kardeşi Melik Tekiş, taht şehri olan Isfahan’a gelmişti. Melikşah’ın huzuruna çıkmış ve Melikşah’a herkesten sakladığı gizli oğlunun kim olduğunu sormuştu. Sarayda yeni bir fitne ateşinin yanmasına sebep olacak olan Tekiş’in yeni hamlesi ne olacaktır? Melik Tekiş’in ortaya attığı bu tehlikeli iddia neticesinde Tapar’ın aklına şüphe tohumları atılmıştı. Ana hasreti yeniden alevlenen Tapar ne yapacaktır?

Melikşah, Kuvel Kalesi’nin fethi için ordusunu güçlendirmek adına harekete geçmiş, Zübeyde’nin önerisiyle Berkyaruk’tan çelik kervanı getirtilmesini kararlaştırmıştı. Ne var ki; Zübeyde’nin getirttiği çelik kervanı, Terken’in emriyle Tacülmülk’ün Sabbah’la birlik olup oynadığı tehlikeli bir oyunla basılmış; Selçuklu için son derece mühim olan çelikler ve yapımı uzun zaman alan mancınık yayları da Batıni ve Haçlı ittifakının eline geçmişti. Selçuklu’yu zor duruma düşürdüğünü anlayan Terken, Tacülmülk’e mancınık yaylarını geri getirmesi için emir verecektir. Bu durum Tacülmülk ile Sabbah’ın tehlikeli ortaklığını hangi yönde etkileyecektir? Tacülmülk mancınık yaylarını geri getirmeyi başarabilecek midir?

Getirttiği çelik kervanının saldırıya uğramasında Tacülmülk’ten şüphelenecek olan Zübeyde ne yapacaktır?

Bâtıni casusu olan Efruz’un zehirlemesiyle İlteber, Turna’nın isteneceği gün ölmüştü. İlteber’in ölümü ne gibi gelişmeleri beraberinde getirecektir? Şelemzar’daki dengeler alt üst olacak mıdır? Turna, İlteber’in ölümünü fırsat bilip başına üşüşecek olan alacaklılardan nasıl kurtulacaktır? Faysal, Turna’yı zora sokup gözden düşürmek için ne gibi faaliyetlere girişecektir? Sencer, İlteber’in ölümünden sonra karışıklığa sürüklenecek olan Şelemzar’ın asayişini sağlamayı başarabilecek midir?

Kendisini öldürmeye tevessül eden Haçlıların elinden kurtaran Melikşah’tan etkilenen Kont Albert, Hıristiyan dünyasının kendisine sırt çevirdiğinin farkına varacaktır. Büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak olan Kont Albert, Melikşah’a yardım edecek midir?

Konstantinopolis tarafından binlerce kişilik orduyla desteklenen İzakyos, Selçuklu topraklarında ne gibi yıkıcı faaliyetlere girişecektir? Selçuklu’yu karıştırmak için İzakyos’tan asker desteği alacak olan Markus’un bugüne kadarki en cüretkâr hamlesi ne olacaktır?

Yorumlar (1)
Nuri Cebiroğlu 3 hafta önce
Hayatımda gördüğüm en berbat senaryo. Selçuklunun düşmanı sarayda başladı sarayda bitti en masum düşman bizans. İnsan senaryoyu birqz ciddiye alır.
14°
açık
Günün Anketi Tümü
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 06:01
Güneş 07:25
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:06
Yatsı 20:25