Sisam Adası Haritada Nerede Bulunuyor? Sisam Adası (Samos) Nerede? Sisam Adası Nereye Bağlı?

İzmir'de meydana gelen ve tüm ülkeyi üzüntüye boğan depremin ardından Sisam adı merak konusu oldu. İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde meydana gelen depremden dolayı Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı binalar yıkıldı. Sisam adası deprem merkezi olarak açıklandı.

MAGAZİN 02.01.2021, 01:33 02.01.2021, 01:42
Sisam Adası Haritada Nerede Bulunuyor? Sisam Adası (Samos) Nerede? Sisam Adası Nereye Bağlı?

Sisam Yunanistanda, Ege Denizinde, Dilek Yarımadasının karşısında bir ada. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehri, merkezi bu şehir olan ve Sisam adasını, Ahikerya adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden biridir.

AFAD tarafından verilen bilgiye göre 30 Ekim 2020 Cuma saat 14:51de Ege Denizinde, İzmirin Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Sisam adası olan deprem yıkımlara neden olurken, ufak çaplı tsunami meydana getirdi. Richter ölçeğine göre deprem 7.1 büyüklüğünde kayda geçti.

Sisam Adası açıklarında meydana gelen sarsıntı, Yunanistanda Girit Adasından başkent Atinaya kadar geniş bir alanda hissedildi. Yunan basınında yer alan haberlere göre, merkez üssünün Sisam Adası açıkları olduğu belirtilen deprem nedeniyle adada çok sayıda bina ve yol hasar aldı. Başkent Atinadan Girit Adasına kadar ülkedeki geniş bir alanda hissedilen depremde Sisamda sayıda evin hasar gördüğü belirtildi.

Sisam Adası (Samos) Nerede? Sisam Adası Nereye Bağlı, Haritada Nerede Bulunuyor?


Sisam Yunanistanda, Ege Denizinde, Dilek Yarımadasının karşısında bulunuyor. Sisam adasını, Ahikerya adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden birisidir.

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42