ajanskamu @ gmail.com

      Bilindiği gibi Sendikaların önceki yıllarda dile getirdiği ancak özellikle Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hiçbir ilerleme kaydetmedikleri  konulardan biridir 3600 Ek Gösterge konusu.Hatta Sendikalar arasında da kısmen rekabet konularının başında gelirdi bu konu.Çünkü Emekli olmayı hak edenler, en başta maaşlarında yaşanacak büyük düşüş nedeniyle hak ettikleri halde büyük bir kısmı Emekli olmayı çok zorunlu bir durum olmadığı sürece aklından bile geçirmiyor.Nitekim bu konunun gerçekleşmesi ihtimali olamayacağı düşüncesiyle son birkaç Toplu Sözleşme döneminde gündeme dahi gelememişti bu.

       Sayın  Cumhurbaşkanımızın 27 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı ilk 100 Günlük Eylem Planı’nda bu müjdeyi vermesiyle  tüm gözler tekrar bu konuya çevrildi. 2017-2018 Eğitim –Öğretim dönemi sonunda Emekli Olmak için dilekçe verenler bunun  yaz aylarında gerçekleşmesini beklerken ,bu gerçekleşmeyince dilekçe verenlerin büyük bir bölümü Emekli olmaktan vazgeçti.Bu arada Milli Eğitim Bakanımız da 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir müjde vereceğinden söz ederek yeniden büyük bir beklenti oluşturdu.Bu da olmayınca gözler tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza çevrildi.

     Sayın Cumhurbaşkanımızın 13 Aralık 2018 tarihinde kamuoyuna açıkladığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağına dair  ifadesi sonrası yeniden bir umutlanma yaşanmıştı.Ancak geçen süre içerisinde bu konu bir türlü TBMM gündemine gelemedi. Dolayısıyla Devlet Memurları açısından çok büyük bir beklenti oluşmasına ve aradan neredeyse bir yıl geçmesine rağmen bu konunun henüz yasalaşamaması bu yıl Emekli olmayı düşünen binlerce memurun emekliliğini ertelemesi tehlikesini doğuruyor.

      Dileğimiz ve beklentimiz  bu konunun en kısa zamanda TBMM gündemine gelmesi ve Emekli olmayı bekleyen memurların bu haklı beklentilerinin bir an önce gerçekleşmesidir.

       Onun için diyoruz ki “3600 Ek Gösterge Hemen Şimdi” SAYGILARIMLA

     İbrahim KAYA