ajanskamu @ gmail.com

Önce habere bir göz atalım.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Forbes Dergisi işbirliğinde başlatılan, 30 yaş altında spor, sanat, eğitim, girişimcilik, medya, finans, hukuk ve müzik gibi çeşitli sektörlerde başarılarıyla ön plana çıkıp, "30 Altı 30" programında yer alanlara ödülleri verildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu ödülüyle her fırsatta kendi vücudunu teşhir etmekten başka hiçbir meziyeti olmayan Aleyna Tilki'yi 'Türkiye'nin ilham veren gençleri' arasında göstererek 'Müzik' ödülü verdi.

Dikkatinizi çekmemiş olamaz. Tilki gençlerimize ilham veriyormuş. Artık ilhamını Tilki’den alan gençlerimizi kimse tutamaz. Zira böyle bir insanın Devlet adına ödüllendirilmesi tüm vatandandaşlara; rızkınızı helal yoldan kazanmak gibi asil bir davranışın peşine düşmeyin. Soyunun, malınızı sergileyin. Hem para kazanırsınız hem de sıradan kişilere örnek gösterilirsiniz demektir.


Gençlik ve Spor Bakanlığı "Yılın İlham Veren Genci" ödülünü Aleyna Tilki'ye verirken bütün genç kızların alkollü ortamlarda gayriahlaki kıyafetlerle sahneye çıkmalarını ve kendinden 20 yaş büyük erkeklerle aşk hayatı yaşamalarını zımnen de olsa tasvip ettiğini hatta tavsiye ettiğini ifade etmiş oldu.

Vatandaşlar olarak artık kızlarımızın bu ünlü şarkıcı gibi olmak istemesini yadırgamamalıyız. Bu saatten sonra kızlarımızın birer Tilki olmasına nasıl mani olacağız? Onları örf ve adetlerine bağlı, ülkesinin geleceğinin teminatı birer yurttaş olmalarını nasıl sağlayacağız. Kim, nasıl tutar artık gençlerimizi?

Diğer taraftan bu toplum da bir garip.

Twitter'dan paylaştığı "bugün cumartesi, yarın pazar sonra pazartesi olucak" tweet'i ile bir saatte 40 bin beğeni kazanan yeni model ergen idolü Tilki’nin Amerikan ünlüsü özentiliği, farklı olma çabaları, değişik giyim tarzı, hülasa her şeyi itici. Onun  oyuncak bebekle poz vermesi olsun, kız kardeşiyle öpüşmesi olsun sönen lolita imajını ve beraberinde getirdiği erotizm referanslarını canlandırmak içindir. Pedofiliye çanak tutan bu tarz tavırların, ifadesiz tabak gibi suratıyla olsa olsa bir varoş popstarı olur o.

Bakanlık neye hizmet ettiğinin farkında mı? Bu zihin uyuşukluğu ile böyle bir insanı bilmem neyin ödülüne layık görenlerin o makamlara nasıl geldikleri sorgulanmalı!