mahmutbalta @ hotmail.com

Eğitim öğretim yılını yarıladığımız bu günlerde dilimize yerleşen ama hiç de şık durmayan ifadeyle ‘’Sömestr’’ tatilini karşılamaya hazırlanıyoruz.

Her zaman ki gibi öğretmenler dinlenmek için biraz fırsat bulacak, öğrenciler tatile gireceği için sevinecek, veliler ise çocuklarıyla nasıl zaman geçireceklerinin derdine düşecek.

Karneleri öğrencilere değil velilere verelim sesleri yükselecek, televizyonlar milyonlarca öğrenci ve öğretmen tatile girdi haberleri ile dolacak bunları izleyen vatandaşlarda öğretmenlerin tatillerini hesaplayarak ne kadar dinlenmesi bol bir meslek olduğunun muhabbetini yapacak.

Bütün bu tantana arasında gözden kaçan yine eğitimin değerlendirilmesi, muhakemesi ve ortaya çıkan sonuçların yorumlanması olacaktır.

Halbuki yapmamız gereken ama yıllardır bir araya gelerek yapamadığımız durum ve sonuç değerlendirme analizleridir.

Eylül ayında okullar açılırken hedeflediğimiz durum neydi? Ortaya koyduğumuz hedeeflerimize ne kadar yaklaştık? Bu soruların cevaplarının bulunup analiz edilmesi gerekir.

Sınıf ölçeğinden başlayarak okul, ilçe, il ve bakanlık düzeyinde bir değerlendirme analizinin yapılması ve bunun devamlı hale gelmesi hiç şüphe yok ki eğitim sistemimize ciddi katkılar sağlayacaktır.

Uygulanan eğitim müfredatı, teknik ve metotların ilk test, son test tekniği ile getirisi götürüsünün hesaplanması uygulamaların verimliliği açısından faydalar sağlayacaktır.

Her dönemin sonunda öğretmenlerin sınıflarının genel durumlarını çeşitli başlıklar altında yıl içinde not etmesi ve yılsonunda değerlendirme yöntemiyle olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya çıkarıcı bir çalışma yapması ve bunu okul yönetimine sunması sınıflardan gelen bu değerlendirme raporlarıyla okul yönetiminin okulun genel eğitimsel durumunu görmesi ve uygulamada nelere dikkat edilmesi gerektiği ne tür tedbirlerin alacağını bilmesi açısından oldukça önemlidir.

Aynı şekilde bu sonuçların ilçe, il ve bakanlıkça da değerlendirilmeye tabi tutulması eğitimin top yekün gelişimine katkıda bulunacaktır.

Bunun için yapılması gereken öğrencilerimize kendilerini değerlendirme yetisini kazandırma çalışmalarının yapılmasıdır. Yaptığı bir işin neticesinde kendilerini değerlendirme becerisi edinen bireyler kendine değer katacağı gibi içinde yaşadığı toplumun gelişimine de katkı sunacaktır.

Eğitim öğretim yılını yarıladığımız bu günlerde başta eğitimciler ve bu alanda söz sahibi olan kişiler olmak üzere bütün paydaşlar bu yarıyılın değerlendirmesini iyi yapmalı ve bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan sorunları çözüm önerileriyle birlikte uygun platformlarda dile getirmeli başarılı ve öğrenmeyi zevkli hale getiren uygulamaların ise daha da geliştirilerek devamının sağlanması noktasında gerekli inisyatifi almalıdırlar.