sasonarsiv @ gmail.com

 

 

 

Var.

Müfredat sadeleşsin de çocuklarla biraz muhabbet etme fırsatımız olsun. Konuşalım, tanışalım...

Zarife Teyzenin bahçesinde erik toplayalım, Salih Dedenin keçilerini otlatalım.

Var.

Teorik ve dört duvara bağlı dersler azalsın, pratik ve hayatın içinde dersler olsun. Mesela teorik derste yaşlılara yardımcı olmanın onlara değer vermenin önemini anlatalım.

Hemen ardından öte mahallede yalnız yaşayan Gülbiye Ninenin evini temizlemeye gidelim. Ona çay yapalım, beraber içelim. Hayat tecrübelerini dinleyelim. Birimiz ona kitap okurken, diğerlerimiz evini temizleyelim. En sonunda da erkekler bahçesini düzenlerken, kızlar da onu gıdıklaya gıdıklaya güldürsünler. Sonra bunu her hafta tekrar edelim.

Mesela yerlere çöp atmanın kötü bir davranış olduğunu anlatalım sınıfta. Sonra da çıkıp sokaklara dağılalım. Yerlere çöp atanları saygıyla ve usulca uyaralım.

Varsa çöpleri toplayıp bidonlara atalım. Ola ki çöp bidonları toplanmamışsa hemen randevu alıp belediye başkanına gidelim. Bak, diyelim; başkanım, çöpleri zamanında toplamayan görevlilerinizi uyarın lütfen. Bakın, biz sizi uyarıyoruz.

Var.

Çocuklara, hayvanların da bizim yaşamımızın bir parçası olduğunu anlatalım. Sonra da okulumuzun uygun yerlerinde, bahçesinin bir köşesinde birkaç hayvan besleyelim. Birkaç keçi, kaz, ördek, kedi köpek vs...

Onların bakım sorumluluğunu üstlensin yavrular. Bakalım hayvanına en iyi kim bakacak ve en merhametli kim davranacak, yarışması düzenleyelim.

Var.

Diyelim ki derste, bitkiler hayatın devamı için çoook önemlidir çocuklar. Dedikten hemen sonra vuralım kendimizi kırlara, onlara bitki çeşitlerini ve özelliklerini anlatalım.

Her çocuk bilsin hangi otun ne olduğunu, neye yaradığını. Ağaçların, kuşların, denizin, martıların ve hatta börtü böceğin nasıl bir yaşam dengesi sağladıklarını görsünler gözleriyle.

Var.

Gençlerimize kadın erkek ilişkilerininin güzel bir dünya için ne kadar önemli olduğunu anlatalım.

Kadın ile erkeğin bir elmanın iki yarısı gibi bir birini tamamladığını, birinin diğerine üstün olmadığını ama her ikisinin farklı yarılar olduğunu anlatalım. Her iki cinsin özelliklerini, benzerlik ve farklılıklarını anlatalım.

Sonra da yıl boyunca karşı cinse nasıl davrandıklarını gözlemleyip, yanlışlarını düzeltelim.

Var.

İnsanların eşit yaratıldığını, eşit haklara sahip olduklarını, başka insanlara ve doğaya kasten zarar vermedikleri sürece bu haklarının devam ettiğini sınıfta defterlerine yazdıralım.

Yine yol boyunca diğer insanlara ve doğaya davranışlarını gözlemleyerek, hatalarını düzeltelim.

Türkçe, matematik, müzik, tarih, coğrafya da anlatalım ama az ve öz anlatalım. Anlayacakları kadar analtalım. Uygulayacakları kadar öğretelim.

Bir üst sınıfa geçmenin ölçüsünün yarısı teorik bilgiler ise; yarısı da hayat dersleri olsun.

Mesela kedilere kötü davranan bir çocuk kaç puan alırsa alsın, fen lisesine giremesin.

Okul sadece okulda kalmasın. Dışarı taşsın. Herkesin kapısından, bacasından içeri girsin. Toplumsal bir ahlak devriminin, güzel ahlakı tamamlama misyonunun öncüsü olsun.

Evet eğitime dair bir görüşümüz var.

Daha çoook var eğitime ve çocuklara dair. Kimin umurunda, dediğinizi duyar gibiyim ama olsun. Ben diyeyim de...

Yazıya, benim için değerli bir insan olan Sayın Ahmet Şükrü Kılıç 'ın sosyal medya hesabından alıntıladığım birkaç cümlesi ile son vereyim ki ana fikir ortaya çıksın:

"Bu ülkenin entelektüeli de, aydını da, yazarı da, romancısı da, şairi de şiir mısralarının ezberlendiği gibi harika sözler üretebiliyor, insanın yüreğine dokunan yazılar yazabiliyor, dilden dile dolaşan hikayeler uydurabiliyor, yeri geldiğinde kullanılacak atasözüne, deyimlere denk laflar sarfedebiliyor, olmayan şey yeri geldiğinde anlatabileceğimiz örnek davranışlarının, misal verebileceğimiz duruşlarının olmamasıdır."

Kemaleddin Bal hocam "eğitime dair bir görüşünüz var mı" diye yazınca uykum kaçtı. Bu yazıyı yazdım işte. Şimdi uyuyabilirim. Sabah namazından sonra pek uyumam aslında ama bugün yorgunum. Dün çok gezdim galiba. Dinleneyim de okula yüzü asık gitmeyeyim.

02.09.2019 (05.30)
İzzet Irmak