mahmutbalta @ hotmail.com

Eğitim serencamımızda okullarımızı öğrencilerimize sevdiremediğimiz gerçeğinden mütevellit, çocuklarımızın en büyük beklenti, arzu ve iştiyakları tatillerin gelmesi üzerine kurulu.

Hal böyle olunca bir tatil sektörü oluştu ülkemizde her bütçeye uygun kurslar, etüt merkezleri, sportif faaliyet yürüten yerler açıldı ama maalesef bunların isimleri de okul takısı aldı.

Yaz okulları

Yaz okullarının esprisi neydi peki!

Sportif, sanatsal ve sosyal faaliyetler yoğunlukta araya ise akademik dersler serpiştirilmiş bir program.

Yani

Daha çok oyun, daha az test

Daha çok spor daha az soru

Daha az yazılı, sözlü sınav kaygısı

Daha çok yüzme ve eğlence,

Bu durum öğrenciler açısından ilgi çekici gibi görünse de aslında velileri daha çok memnun ediyor.

Okulların tatile girmesiyle annesi, babası, dedesi, ninesi ve diğer akrabalarıyla daha çok zaman geçireceğini düşünerek mutlu olan çocuk yaz okuluna gideceği haberini alınca ayrı bir kabus yaşıyor.

Veliler ise okul bitince çocukların tamamen kendilerine kalma ve beraber zaman geçirmelerine hazırlıklı olmadıkları için onları en yakın yaz okuluna göndererek derin bir nefes alıyorlar.

Aslında tatillerde neler yapılır sorusunun cevabını biz toplum olarak yakın geçmiş zamana kadar gayet güzel bir şekilde vermiştik.

Bundan 10-15 yıl öncesine kadar okulu tatile giren çocuklar, yaz tatillerinde okulda öğrendikleri pratik bilgileri hayata geçirme fırsatı bulurlardı.

Bir meslek erbabının yanında bir iş yerinde çalışmaya başlarlardı. Burada her türden insan ile muhatap olur. Büyüğüne küçüğüne nasıl davranması gerektiğini öğrenir, toplumsal yaşamın kalitesi açısından adabı muaşeretin önemini kavrar, kendisi bir emek vererek bir şeyler üreterek sosyal yaşamın içinde faydalı bir birey olarak bu durumun onurunu ve mutluluğunu yaşayarak dört gözle derslerine öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşacağı günün gelmesi için okulların açılmasını beklerdi.

Toplum olarak yukarıda bahsettiğimiz hasletimizi kaybedince ve maalesef yerine başka bir alternatif de koyamayınca okulların tatile girmesi öğrencileri için bir can sıkıntısına, ebeveynler için ise bir kabusa dönüştü.

Bazı anne babalar çocuklarını yanlarından ayırmayarak gözümüzün önünde olsunlar mantığı ile hareket etti.

Bu ailelerin çocukları sürekli kapalı mekanlar da kalınca internet, televizyon ve benzeri teknolojik aletlerle haddinden fazla zaman geçirmeye başladı. Bu durum onları hem fiziksel hem de psikososyal açıdan oldukça olumsuz etkilere maruz bıraktı.

Kimi ebeveynler de çocuklarını yaz okullarına yönlendirerek kendilerine biraz daha zaman ayırmanın yollarını aradı, bu durumda olan çocuklar ise bir okuldan başka bir okula geçmenin tekdüzeliğini yaşadı ve mutsuz oldular.

Pekiyi bunun orta yolu yok mu?

Çocuklar tatilde ve de özellikle yaz tatilinde neler yapmalı?

Eğer ki bu yaz, çocuklarımızın gelişim süreçlerine olumlu yönde etki etsin istiyorsak

Çocuklarımızın enerjilerini doğru yönlendirelim
Kaslarını çalıştıracağı aktiviteler yaptıralım.
Arkadaşlıklar kuracağı ortamlar oluşturalım.
Suyla, toprakla başka canlılar ile haşır neşir olacağı yerlere götürelim.
Okuma alışkanlığı kazandıralım
Hayallerini dinleyelim ve onlara ket vurmayalım.
Ve onlardan bir şeyler öğrenme gayreti içinde olalım.