ajanskamu @ gmail.com

“Anne-baba, çocuğunun bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminde, temel becerileri edinmesinde, kişiliğinin şekillenmesinde, insan

ilişkilerini öğrenmesinde, dünyayı keşfetmesinde çok önemli bir yere sahiptir.”

***

İyi bir ebeveyn olarak çocuğunuza paha biçilmez bir armağan verirsiniz. Çocuklar iyi ebeveynler tarafından büyütüldüğünde kendilerini daha iyi hissediyorlar ve yeteneklerine daha fazla güveniyorlar. Okula coşkuyla koşuyorlar.

Çocuğunuz İçin İyi Bir Örnek Olun
Çocuklar büyüklerini gözlemleyerek nasıl davranacakları hakkında çok şey öğrenirler.

Çocuklar, özellikle küçük çocuklar ebeveynlerinin yanılmaz olduklarını düşünürler.

Ebeveynlerini iyi kararlar alan, hata yapmayan, çok akıllı ve güçlü olarak görürler. Bu görüntüyü korumak için elinizden geleni yapın. Çocuğunuzda görmek istediğiniz; saygı, nezaket, dürüstlük, hoşgörü gibi kavramların yerli yerine oturmasını sağlayın. Karşılığında  bir şey beklemeden bunu yapın.

Çocuklar günlük hayatta, okulda arkadaşları arasında, medyada modeller arıyorlar. Bazı dizi karakterlerinin olumsuz hal ve hareketleri ister istemez çocuklar üzerinde etkili oluyor. “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim,”özdeyişi ışığında hayatlarının şekillenmesine yardımcı olacaksınız.

Ebeveynin en önemli görevi, çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını, yiyeceklerini, giyeceklerini karşılayıp, yaşayacağı aile yuvasını kurmaktır. Bu sorumluluklarının yanı sıra çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunda olduğunuz da bir gerçek. Ancak işiniz bittiğinde çocuğunuzla geçirmeniz gereken zamanı iyi değerlendirmelisiniz.


İşinizi bahane ederek çocuklarınızı ihmal ederseniz hüsrana uğrarsınız. Yalnız maddi ihtiyaçlarını karşılamak yetmiyor. Özel okula vermek, okul ihtiyaçlarının tümünü karşılamak, gezi, gözlem, sosyal ve sportif faaliyetlere göndermek, günlük harçlığını fazlasıyla vermek çocuğu tatmin etmiyor. Bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyor. Manevi yönden de doyurulması gerekir. İç dünyasında kopan fırtınanın farkına varmalısınız. İnceleme ve soruşturma konusu olarak gündeme gelen bir olayda müfettiş, kız öğrenciye; “Servis şoförüne neden âşık oldunuz diye soruyor. Kız öğrencinin verdiği cevap manidar. “Anne babamın bana göstermediği, vermediği sevgiyi onda bulduğum için,” diye cevap veriyor. Çocuğunuzla bağlantı kurmanın yollarını arayın. Onları bağrınıza basın. Güzel bir akşam yemeğinde birlikte bir araya gelmek, sohbet etmek, şakalaşmak, geleceğe yönelik planlar yapmak, güzellikleri paylaşmak aile bağlarını güçlendirir.

„Bir matematik profesörü Nobel ödülü almıştı. Ödül töreninden sonraki ilk dersinde, öğrencilerinden biri kendisine şöyle bir soru sordu: “Efendim! Dünyada yüzlerce matematik profesörü var. Ancak bu kadar bilim adamı arasında, ödülü size lâyık gördüler. Sizi diğerlerinden ayıran özellik neydi?” Profesör, bu farklı soruya önce bir tebessümle cevap verdi. Ardından da, kendisinden merakla cevap bekleyen öğrencisine şunları söyledi: “Doğrusunu söylemek gerekirse, hepsini anneme borçluyum! Çünkü ben küçük bir öğrenciyken, diğer çocukların anneleri, onlar okuldan evlerine döndüklerinde kendilerine: „Söyle bakalım, öğretmeninin sorduğu sorulara iyi cevaplar verebildin  mi?‟  diye  sorarlardı.  Benim  annem ise bana: „Söyle bakalım‟ derdi. „Bugün öğretmenine  iyi  bir  soru  sordun  mu?‟  İşte  beni farklı yapan bu oldu. Her zaman diğerlerinin sormadığı soruları sordum ve hayatım boyunca da, sormaya devam ettim!”(Alıntı)‟

 

İletişimi Öncelikli Hale Getirin
Her ne kadar çocuklarınız size itaat etmek zorunda olsalar da onlardan istediğimiz her şeyi yapmalarını bekleyemezsiniz. Bazı şeyler söylemeyin. Örnek olun. Eve kitap almayan, kitap okumayan birinin çocuğuna, kitap oku demesinin bir anlamı var mıdır?

Beklentilerini netleştirin. İzah ve ikna edin. Çözüm yollarını birlikte arayın. Bazı konularda görüşlerini alın. Alışveriş merkezinde ihtiyaçlarınızı karşılarken size katkı sağlaması için teşvik edin. Bazı gerçeklerle yüzleşmeye hazırlıklı olun. O artık sevimli bir bebek değildir. Büyüdüğünün, serpildiğinin farkına varın.

Hepimizin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu problem değil. Bunlardan sızlanmak yerine, yetenekleriniz ve zayıf noktalarınızı belirleyin. Bunların üzerinde çalışın. Aynı anda her şeyle ilgilenmek yerine, en çok dikkat etmeniz gereken alanlara odaklanın. Bu çocuğunuza yapılan en büyük iyiliktir.

Birden fazla çocuğunuz varsa onların ihtiyaçları büyüdükçe farklılaşacaktır. Küçük çocuklar daha fazla yardıma ve rehberliğe ihtiyaç duyacaklardır. Bu gayet doğal. Çocuklarımızın her birine aynı sevgiyi, aynı şefkati vermek için çaba gösterin. Aralarında ayrım yapmayız. Eşit davranın. Asla keyfi olarak çocuğunuzdan  birine diğerinden daha fazla sevgi, hediye veya ceza vermeyin. Çocuklar bu olumsuz hareketin farkına varacak ve sizi bir ömür boyu affetmeyecektir.

Etkili bir ebeveyn olmak istiyorsanız, çocuğunuzu sevginiz, disipliniz, adaletinizle yönlendirmek sizin elinizdedir. Hiç kimse mükemmel değildir. Çocuğunuz da mükemmel değildir. Çocuğunuzu sert bir şekilde suçlamaktan, onu eleştirmekten kaçının. Tüm bunlar onun güvenini zedeleyecek ve daha sonra sizi suçlayacaktır. İsterseniz hatalarınızın her birini çocuğunuza yeni bir şey öğretmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.

Her Evde Disiplin Gerekli Bir Şeydir
Koyduğumuz disiplin kaidelerinde tutarlı olun. Disiplinin amacı, çocukların başkalarına saygı duyma ve kendilerini kontrol etme duygusunu geliştirmelerine yardımcı olmaktır.


Evde koyacağınız kurallarla kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacaksınız. İyi davranışlarını teşvik, kötü davranışlarını cezalandırmak için kullanacaksınız.

Tutarlı olun. Pes etmeyin. İyi davrandığı o anları paylaşın.

Ebeveynlerin rolü sadece çocukların yaptıkları hataları takip etmek değil aynı zamanda başarılı olduklarında        onları         tebrik        etmektir. Ödüllendirmede ölçülü olun. Sevginiz, sarılmanız,           övgüleriniz      harikalar  yaratabilir. Onu      olumlu bir        şekilde            cesaretlendirerek, yakında onun istediğiniz çizgiye geldiğinin farkına varacaksınız.

Çocuğunuza  yardım edin ama onları şımartmayın.


Hayatında her şeyi ilk defa yapıyorlar. Aksine siz yılların tecrübesine ve deneyimine sahipsiniz.

Disiplin konusunda eşinizle birlikte hareket ediniz. Çocuğunuza disiplini öğretirken, önemli kararlar vermeden önce eşinizle mutlaka konuşun. Birlikte adil ve yeterli, uygulanabilirbir    cezaya    karar    verin. Biriniz   daha  az cezalandırıcı     ise,     çocuğunuz     bu    zayıflığı çabucak öğrenecektir. Çocuğunuzu yalnız yetiştiriyorsanız tek otorite kaynağı siz olacaksınız. Kurallarınız ve cezalarınızda tutarlı olmanız daha da önemlidir.

Kısaca anne-baba; çocuğunun bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminde, temel becerileri edinmesinde, kişiliğinin şekillenmesinde, insan ilişkilerini öğrenmesinde, dünyayı keşfetmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

 

Kaynak:

Seminer notlarım “Les parents effectifs”