dumanselehattin @ hotmail.com

Not: Ne saygınlığı yaşasak yeter!

ÖĞRETMEN EDERİ 274 GÜN

          Bütün öğrencilere sesleniyorum yarın ilk iş canınızı sıkan bir öğretmene haddini bildirin. Öldürseniz bile hepi topu cezası 274 gün. Bu günlerde sosyal medyada dolaşan öğretmen’i inciten bir video var. O meslektaşımızı görüntülerde yaşanan çirkefliğe sabrettiren şey işte bu 274 günde saklı. Öğretmenini öldüren öğrenci 274 gün sonra tahliye edildi. 274 gün yiyip içip yattı ve adaletin tecellisi (!) ile dışarı çıktı.

          Bütün velilere sesleniyorum yarın ilk işiniz çocuğunuzun okuluna uğrayıp öğretmenin kulağını bir güzel çekin. Ola ki size karşı gelecek olursa ya da canınızı sıkacak olursa hemen gereken sert muameleyi yapın. Hatta yumruklayın en fazla öldürürsünüz hepi topu cezası 274 gün. Çocuklarınıza tembihte bulunun ''sakın korkma gerekirse cezasını keseriz’’ deyin.

          Annesinden ayrılan bir genç üniversitede yarı aç yarı tok yıllarca sıcak bir yuvaya ve aileye hasret sabırla ilmek ilmek bir ömür dokur. Sadece bir gün gelip öğrencisinden yediği bir yumruk sonucunda düştüğü yerde başını zemine çarparak ölmek için yapmıştı tüm bu fedakarlığı. Aman kardeşim (!) sen de amma yaptın yahu, adamcağızın eceli gelmiş yani, çocuk sebep olmuş sadece. Olan olmuş, ölen ölmüş bir de bir gencin hayatı mı kararsın diyecekler olacaktır sanıyorum. Ya o Öğretmen ya o öğretmenin gencecik çocukları, ya o ailenin geri kalanı. Kaldıysa bu acıdan sonra birileri nefes alacak takatte aileden…

          Öğretmen bu kadar ucuz mu? Bu kadar aciz mi? Sadece 274 gün ve katil öğrencinin ailesi Adalet’ten bahs ediyor. Adalet yerin buldu diyor bir baba. Yaptığı yanına kar kalmış altı üstü 274 gün ceza evinde kalmış. Acaba öldürülen kişi öğretmen değil de bir hakim, savcı, polis ya da yüksek rakımlı bürokrat olsaydı da böyle mi olurdu merak ediyorum. Neden bu kadar sahipsiz bir eğitim camiamız var acaba. Merak ediyorum o sınıfında çile çeken videoda ki öğretmen o terbiye yoksunu çocuğa bir tokat atsaydı kaç müfettiş kaç amir o öğretmene sahip çıkabilecekti. Hatta merak ediyorum bu öğretmen bu video dolayısıyla çok sevdiği belki ama çile çektiği bu mesleğinden soğuyacak bir muameleye tabi tutulur mu? Hatta ekmeğimden olmayayım dediği için sabrettiği bir durum ekmeğinin elinden alınması için sebep mi olacak? Kim bilir?

          Ya da bir yumrukta öğretmenini öldüren öğrencinin alacağı cezayı hafifletmek için o mazlum öğretmene ne tür suçlamalar yapıldı çok merak ediyorum. Sanıyorum çocuğa çok büyük bir baskı uygulamış olduğu söylenmiştir. Ağır tahrik altında bırakılan bir masum çocuk olduğu için indirim yapılmış olabilir. Belki de çocuğun gururu kırıldığı için mazur görülmüş olabilir. Hatta sırf bu yüzden merhum öğretmene bir ceza verilip, o cezanın kendisine uygulanması imkanı kalmadığı için ceza para cezasına çevrilebilir. Eğer ailenin ödeme imkanı yoksa evlerine haciz uygulanabilir.

          Artık daha neler görecek gözlerimiz bilemiyorum. Bir öğretmenin hayatı totalde dört küsür yıl ile tecziye ediliyor, ardından yattığı hepi topu 274 gün kafi görülüyor. Üç gün sonra o çocuğu aynı okula eğitimi aksamasın (!) diye gönderirlerse şaşırmayın. Kurallar, kaideler, kanunlar yürekler kanamasın için yapılırken mazlumu iyice tüketen, zalimi iyice kanlı canlı zulüm yapması için destekleyen bir yolda gidiyor olmak ne hukukla ne de gelişmiş bir toplumla uyumlu bir fotoğraf değildir.

          Aklı isyan ettiren, vicdanı kanatan hiç bir kanun, yasa, karar hukuki olamaz. Zulmü engellemeyen hiç bir güç adil olamaz. Elli küsur yıllık bir ömrün, otuz yıllık emeğin ve değerin imhasının karşılığında hepi topu 274 gün yatmak. Evet ne tür bir acı çektiği belli dahi olmayan ya da en azından hürriyet kısıtlamasından ibaret olan bu tür bir ceza cinayet için nasıl kabul görebilir anlaşılır değil. Yaşı on sekizin altı olduğu için lehine yapılan değerlendirmeler ıslahı için nelerin yapılıp topluma dönüşünün sağlandığının izahını içeren bir beyanatla sunulmalıdır topluma.

          Bu milletin her bir ferdi tehdit altındadır. Ne bu tür basit cezalar; ne de öğretmeni ya da her hangi bir vatandaşı koruma yeteceğine sahip olmayan kanunlar, mahkemeler asla bu milletten saygı ve güven beklemesin. Kim bu yasayı düzeltecekse o gereğini yapsın. Piyasanın kaymağını yiyen her tür toplumsal yapıyı, vakıf, dernek, Stk ve sendikaları göreve davet ediyoruz. Tüm vicdan sahibi hukukçuları göreve davet ediyoruz. Meclisi; yasa yapıcı olarak iç kanatan bu tür durumları ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler yapsın acilen. Milli eğitim bakanlığı öğretmene hakaretin, saldırının mutlaka bir karşılığı olacak bir yasal düzenleme yapsın. Bu kadar zayıflatılmış bir eğitim ordusu girdiği tüm mücadeleleri kaybetmeye mahkumdur. Mücadele sadece silahla yapılmıyor dünyada ve hatta en mühim mücadele ilmi alanda, eğitim alanında olmaktadır.

          GÜÇLÜ BİR ÖĞRETMEN YÖN VEREBİLİR. Öğretmen zayıf düşünce, değil ödev yaptırmak en küçük bir davranış değişikliği dahi oluşturamıyor. Öğrencilerin istiakmetlerini. sokaklar ve internet belilrliyor böylelikle...

          GÜÇLÜ BİR ÖĞRETMEN ÖNDER VE ÖRNEK OLABİLİR. Öğretmen zayıf düşünce çocuklarımız kimi örnek alıyor biliyoruz. Mafya dizilerinde ki katilleri, gençlik dizilerinde ki yırtık ahlaklı öğrenci modellerini ve daha nicelerini...

          Güçlü bir okul Milletin heyecanını ve umudunu yeşertir ve canlı tutar. Öğretmene kendi mesleğini öğretmeye çalışacak kadar şımartılmış bir veli ve öğrenci potansiyeli ülkeyi ve eğitimin geleceğini karartacaktır. Ne veli; ne öğrenci öğretmenin ne düşmanı ne alternatifidir. Öğretmen de kimsenin alternatifi değil kendi özgül ağırlığı olması gereken önemli bir toplum figürüdür. Ki toplumun ufkunu açar. Eğitim yuvalarını kendi aleminde bırakmak iyidir ama kendi haline bırakmak iyi olmayacaktır. Ve öğretmenin güvenliği polis ya da jandarma ile yapılamaz. Öğretmen bi zatihi güçtür ve güçlü olmalıdır. Bu milletin hocasına, alimine hürmeti bu olamaz. Bozulan dengeler yeniden onarılmalıdır. Ve işlenen cürümler doğru değerlendirilerek gerçekçi engellemeler ya da düzenlemeler her açıdan yapılmalıdır.

          Öğretmen bir milleti yüceltecek yegane unsurdur.

          Bu millet bu camia bunu hak etmiyor.

          Vesselam

          Selehattin DUMAN

          Sadece ..............     12.02.2018 00:59