rafetural @ hotmail.com

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Hayırlı Olsun

       Genel seçimlerin ardından Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğünde beklenen değişim gerçekleşti. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne vekaleten bakan Osman Elmalı Milli Eğitim Bakanlığına müşavir olarak atanırken yerine Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci atandı.

        Gittiği her ilde yeni ve özgün projeler üretmesi ile Türkiye’nin yakından tanıdığı Celalettin Ekinci Bey’e yeni görevinde başarılar diliyorum. Hayırlı görevler yapmayı Mevlam nasip etsin. Kayseri için Celalettin Ekinci isminin büyük bir şans olduğunu düşünüyorum.  Gaziantep ve Muğla gibi iki büyük şehirde başarılı işlere imza atarak, edindiği tecrübeyi burada kullanacağı kanaatindeyim.

        Ben de sorumlu bir eğitimci olarak uzun zamandır yakından takip ettiğim bir isimdi Celalettin Bey. Daha önce uyguladığı bazı örnek projeleri, tüm eğitim camiasının gıpta ile takip ettiğine çok defa şahit oldum. Yoğun ziyaretçi trafiğine rağmen Kayseri’ye geldikten sonra iki defa ziyaret etme fırsatım oldu. “Kapısının herkese sonuna kadar açık olduğunu, şehrin eğitim ve öğretim kalitesinin artması için çalışan herkes ile istişare içerisinde olacağını” çok samimi bir şekilde sohbetimizde vurguladı. Buradan yakın ilgi ve alakasından ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum.

         Bizim Anadolu’da malum bir deyim vardır: “Oturduğu koltuğu doldurmak” diye.  İşte Celalettin Bey de bu deyim tam karşılığını bulmuş. Bu manada yaptığı işler yapacağı işlerin teminatı olacağı için kendisine olan özgüveni tam.

        Geldiği ilk günden işe dört elle sarılarak; çalışma arkadaşlarını, eğitim camiasının paydaşları olan tüm sendika, dernek, vakıf, öğretmen ve öğrencileri dinleyerek gerekli brifingleri almış. Kayseri ile ilgili gerekli tüm malumata kısa sürede sahip olmuş.

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Celalettin Ekinci ; “Eğitim fedakârlık ister. Sizler alanlarınızda çalışacaksınız, bizlerde sizlerin karşılaştığınız engelleri kaldıracağız. Çalışmak için, üretmek için hiçbir zaman mazeret üretmemeliyiz.

Ahlaki değerlere önem vermeliyiz. Bir birimize zulüm etmemeliyiz. Bu toplumda bir şeyler değişecekse, biz eğitimciler sayesinde olmalı.

Kişisel düşüncelerden arınmalıyız. Çalışma barışını sağlamalıyız, güzel düşünce ve güzel tebessümle insanlara yaklaşmalıyız.

Adalet ve liyakat temelli, kendimizi her gün çek ederek çalışmalıyız.

Bazı veballer tek başına taşınmaz, omuz vermelisiniz. Eğitimde planlama, işlerin daha sağlıklı işlemesi için önemli.

Başarının hazzı çok güzel, Kayseri için düşünen akılları bir araya getireceğiz. Kayseri eğitim alt yapısı iyi, onun için el ele vererek Kayseri de eğitim bir başka olacak inşallah. Arkamıza Kayseri halkını ve öğretmenlerimizi aldıktan sonra iddia ediyorum; Kayseri eğitim ve öğretimde Türkiye’nin örnek şehirlerinden birisi olacak" ifadesini kullandı.

       Bu açıklamasından da anlaşılacağı üzere Kayseri de eğitim camiasının beklediği ‘çalışma barışı’nın sağlanacağını umut ediyorum. Bu açıklamalar öğretmen camiası adına sevindirici. Bu tür söylemler eğitim öğretim işlevinin esas öznesi konumundaki ‘öğretmen’in gücüne güç katacaktır. 

      Sizler de takdir edersiniz ki şehrimizde eğitim öğretim camiası, yaşanan bazı olumsuzluklar yüzünden oluşan gergin atmosferden fazlası ile zarar gördü. İnşallah yeni İl Milli Eğitim Müdürü ile oluşan bu pozitif ortam artarak devam eder.

        Mesai kavramı gözetmeden gece gündüz eğitim adına ne yapabiliriz sorusuna cevap arayan ve çözümler üreten bir kişi, özgün projelerin mimarı, özgüveni yerinde, lider bir kişilik Celalettin Ekinci. Eğitimimiz adına, ülkemiz adına, Kayseri’ye iz bırakan bir isim olacağına inancım tam.

        Kayseri halkının ve eğitim öğretim camiasının her paydaşının Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci Bey’in yaptığı her güzel işte yanında olacağını temenni ederek, bu vesile ile bir kez daha muvaffakiyetler diliyorum kendisine.