mahmutbalta @ hotmail.com

3 Milyon 200 bin memur ve 2 Milyon Memur emeklisinin 2020- 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5.Dönem toplu sözleşme maratonu 1 Ağustos 2019 tarihinde başladı.

İki yılda bir yapılan ve memurların işçilere nazaran çok geç elde ettiği haklardan biri olan ‘’Toplu sözleşme’’ hakkı birçok talep, teklif, gündem maddesi ve tartışma konusuyla başladı.

Bu tartışmaların başında istenilecek olan zammın oranı ve diğer mali haklar var.

Yetkili olmayan sendikaların biraz da rol çalmak ve bir adım öne geçmek amacıyla teklif ettikleri zam oranlarına nazaran genel yetkili sendika Memur- sen ülke gerçeklerine uygun ve çalışanları da rahatlatacak teklifler ile toplu sözleşme masasına oturmuştur.

Memur-sen genel başkanı Sayın Ali YALÇIN’IN açıkladığı talep ve teklifler şöyle:

2020 yılı için:

1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere %3 Refah Payı +Taban Aylığa 200 TL zam + Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %7 zam,

2021 yılı için:

1 Ocak 2021’den geçerli olmak üzere %2 Refah Payı Birinci Altı Ayda %6, ikinci Altı Ayda %6 zam

Yani;

Mevcutta 3.334 TL olan en düşük memur maaşı

2020 ilk altı ayında 3.908 TL, ikinci altı ayında 4.182 TL

2021 ilk altı ayında 4.522 TL, ikinci altı ayında 4.793 TL olacak.

Memur-sen’in mali alandaki teklifleri 4 ana başlıktan oluşuyor.

Oransal zam

Refah payı

Seyyanen zam

Enflasyon farkı

Kamu işveren tarafı yani bakanlığın masaya hangi tekliflerle geleceği ve süreci nasıl yöneteceği oldukça önemli zira toplu sözleşme sürecini daha önce verilen sözlerin tutulması için bir fırsat ve kamu çalışanlarının büyüyen ekonomiden payına düşeni alması için bir imkan olarak görmeleri gerekir.

Kamu çalışanlarının refah düzeyinden hak ettiklerini alabilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü kamu çalışanları yıllarca bu ülkede külfeti en çık çeken ve fedakarlık yapan kesim olmuştur.

Toplu sözleşme masası sadece mali hakların değil, kamu çalışanlarının özlük ve sosyal haklarının da görüşülüp kararların alınacağı bir platform olacak.

kamu çalışanlarının isteği ise Hükümetin mali haklar konusundan cömert olması, sosyal ve özlük haklar konusunda ise cesur ve yasakları ortadan kaldıracak adımlar atması.

Özlük ve sosyal haklar açısından bakıldığında kamu çalışanlarının öne çıkan talepleri şu şekilde

Kılık kıyafet yasakların kaldırılması ve bunun yasal bir mevzuata kavuşturulması

Grev yasağının kaldırılması

Siyaset yasağının kaldırılması

Bu taleplerde toplu sözleşme masasında olacak.

Bu toplu sözleşmenin en önemli gündem konusu eğitimciler açısından düşündüğümüzde hiç şüphe yok ki öğretmenlerin ek gösterge rakamlarının 3600 e yükseltilmesi olacak. Zira daha önce sözü verilen ama bir türlü yerine getirilemeyen bu vaadin sahada yansıması çok etkili olmuş emekli olmak için 3600 ek göstergeyi bekleyenlerin sayısı artmıştır.

Emekli olduktan sonra maaşında ciddi azalmalar olan ve yaşam standardı düşen memurlar için 3600 ek gösterge olmazsa olmaz konulardan biri haline gelmiştir.

Genelde bütün memurlar özelde eğitimciler için oldukça ciddi bir çalışmanın ürünü olarak ortaya konulan memur-sen toplu sözleşme taleplerinin genel başkan Sayın Ali YALÇIN başkanlığındaki heyetin yapacağı başarılı müzakereler ile birçok kazanıma dönüşeceğine yürekten inanıyor. 5. Dönem toplu sözleşmenin bütün memur, memur emeklisi ve yakınlarına hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum