dumanselehattin @ hotmail.com

 

          Bir kaç gün önce sanıyorum ''Pazartesi'' itibariyle işçiler hükûmetle âniden anlaştılar. Türk İş’in eylem kararının üzerinden sadece iki gün geçmişti ki hükûmet küçük bir revizyon ile işi çözdü. Diyorduk ki mikrofon açık kaldı ve işin rengi değişti. Evet diyen taraf olarak işçi açısından taleplerin arkasında duramamış bir örgüt söz konusu olduğu tüm kamuoyunca değerlendirildi. Elbette daha sonra ben yanlış yapmadım vb. açıklamalar yapıldı ise de artık Ergün Atalay bu yaşanan skandal ile anılacak olup uzun yıllar boyunca yaptığı sendikacılık hizmetleri heba olacaktır.

         Şimdi sıra memurların zam pazarlığında. Bu yıl özellikle bu hususta bir şey yazmamak niyetinde olmama rağmen gelinen noktada yine rahat duramadım. Aslında dört gün önce attığım tvit serisinde yazmıştım onları sıralı olarak paylaşayım isterseniz.

1)Toplu sözleşmede Türk İş'le hükümet anlaştı. Yansıyan sonuç aşağı yukarı memur sendikalarının taleplerinin civarında. Hükümet işçiye bunu verdiyse memura bunun en az bir / bir buçuk puan altını verecektir. Daha önce imza attığı için eleştirilen Memur Sen bu sefer imza atmayacak.

2) Görüşmelerin geldiği nokta itibarıyla hakem heyetine müracaat söz konusu olacaktır. Hakem heyeti hükûmetin teklifinin yarın puan fazlasını da verebilir olduğu gibi de onaylayabilir. Bu arada hükümet bir sürpriz yapıp tekliflere yakın bir puanla sendikaları ofsayta bırakırsa...

3) Sendikalar için nasıl handikap o zaman başlayacaktır. İmzayı atsa bir türlü atmasa bir türlü. Hakem heyetinden çıkacak sonuç memuru memnun etmezse niye imzalamadın diye eleştirecekler. Hakem heyetine gitmeden imzalarsa bıraksaydın hakem heyetine gitseydi diyecekler.

4) Her halükarda bu görüşmelerin faturası alanda mutlaka @MemurSenKonf 'e kesilecek, diğer sendikalar kazanımlarla övünüp kayıpları yetkili sendikaya yamayacaklar. İşin ilginç tarafı 657 teklife rağmen eski kazanımların devamı ve yenilerin elde edilmesi sağlansa da bu olacak.

         Bunlar beklenti değil öngörü olarak yazıldı o günde. Şimdi gelinen noktada hükûmet beklenenin çok çok altında teklif verince kıyamet koptu. Bir pazarlıkta umulanın çok üstünde bir fiyat söz konusu ise indirim talebi bile yapmam şahsen. Çünkü ne kadar indirim yaparsa yapsın benim asıl hedefime yaklaşma imkânı bile bulunmayan konuda lafı uzatmayı sevmem ve başka alternatif ile çözüme bakarım. Burada ise böyle bir ihtimâl bulunmamaktadır. Muhatabın değişmesi söz konusu değildir. Bu saatten sonra teklifin; üzerinde düşünülecek, konuşulacak bir boyuta gelmesi imkânsız gözükmektedir.

          Özellikle geçen dönem toplu görüşmelerinde son anda imza atılması dolayısıyla yapılan eleştiriler Memur Sen’i alanda çok yordu. Aynı şeye rıza göstermeyecekleri aşikardır. Bu işin sonu hakem heyeti olarak görülmektedir. Belki bu arada azıcık bir artırma yapar hükümet ama onun imzayı celb edecek bir mahiyeti olacağını sanmıyorum. Özellikle Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yetkili sendika sağlam durursa eylem planında her türlü desteği vereceğiz şeklinde bir açıklama yaparak ciddi ve sağlam bir sendikal duruş sergiledi. Her ne kadar Talip Geylan attığı tvit ile tepki çekse de konfederasyon genel başkanı işi toparladı diyebiliriz.

          Burada en önemli olan, görüşmelerde talep edilen bir dünya zam dışı taleplerin de hiç değerlendirmeye alınmamış olması ki bu hükümet açısından çok büyük bir handikaptır. Eski kazanımların devamı ve yeni taleplerin temini için masa bir kaç kez daha toplanabilir ama görülen o ki işçilere istediklerinin yarısı civarını kabul ettiren hükûmet burada da aynı yolu izleyecek gibi durmaktadır. İyi de memura vermeyip te ne yapacaksınız Allah aşkına. Piyasa için de çok büyük bir rahatlamayı sağlayacak bir zam yapmadığınız takdirde tüm kamuoyu bundan olumsuz etkilenecektir.

         Belediyelerde sıkı politikalar yürüttünüz de ne oldu? Hepsi elden gitti. Oralarda kadro vermedikleriniz şimdi mağdur oluyor. Kamu çalışanının memnuniyetsizliği siyaseten de sizi bitirecek kadar en azından sarsacak kadar mühim bir mesele iken bilmediğimiz ne var ki ekonomik olarak bu kadar cimri davranılıyor? Eğer çıkar verilecek bu oranlarda bir zammın ülkeye zarar vereceğini söylerseniz herkesin aklına Erbakan Hükûmeti zammı gelecektir. Ki bir çok kişi yazdı bunları sosyal mecralarda. O kadar görüşmeler yapıldı da siz sendikaları hangi kulağınızla dinlediniz pek anlayamadık.

          Verilen teklif ne can kulağı dinlemesinin ne de yan kulak dinlemesinin sonucu gibi durmaktadır. Memurla dalga geçer gibi bir teklifi izah edecek hiçbir yöntem bulamazsınız. Zannımca bir sonraki teklif talep edilen zam oranının yarısı gibi olacak ve hakem heyetine gidildikten sonra üç aşağı beş yukarı yüzde dörtler civarında olacaktır. Hakem heyetinin önüne giderse de o teklifi aşmak pek mümkün görünmemektedir. İlk defa sendikalar özellikle yetkili sendika bu kadar zorlu bir süreç yaşayacağa benzer. Yapılacak eylemler işin rengini en fazla yarım puan etkiler. Zammın dışında ki talepler konusunda mutlaka kazanım elde edilmeli. Yoksa bundan sonra işler daha da zorlaşacaktır.

          Bizden söylemesi.

          Vesselam

          Selehattin DUMAN

          17.08.2019 05.27