egitimciyazar45 @ gmail.com

Güzel ülkemizin geri kalmışlığını yıllardır kamçılayan ama önemsenme durumu lafın ötesine geçemeyen, tek bir sorunu var; eğitim…

Oysa dünyada; gerek bireysel, gerek toplumsal, gerekse devletsel olarak bakıldığında tek bir amaç var; refah düzeyini yükseltip, mutlu, sağlıklı, kendi kendine yetebilen bir yaşam sürmek. Bu amaca ulaşmak için; eğitimli ve eğitimi önemli gören, kendini yetiştirebilmiş, kaliteli, başarılı, donanımlı ve çağın gerekliliklerine ayak uydurabilen eğitim ordusu oluşturmak şarttır.

Eğitim sorununu çözememiş, eğitim ordusunu oluşturamamış, deyim yerindeyse eğitimde yaya kalmış, eğitilmiş insan topluluğunu hem nitelik hem de nicelik olarak arttıramamış ve eğitim sistemini çağın gerekliliğine adapte edememiş devletlerin bulunduğu konumdan daha yükseklere çıkabilmesi,  vatandaşlarına üst düzey yaşam inşa edebilmesi imkânsızdır.

Bu gerçeklikler ortada iken, biz ‘’eğitim şart’’ tekerlemesini söyleyip duruyoruz. Yıllardır gerek koalisyon hükümetleri zamanında gerekse tek partili şu dönemde eğitim sistemimize verilen önemi bırakın, eğitim sistemimize verilen zarar yüzünden, mehter takımı edasında iki ileri bir geri şekilde yol alıyorduk. Oysa daha fazla vakit  kaybetmeden   ‘milli’  ve ‘ilmi’ uzun vadeli bir eğitim politikası ortaya koyulmalıydı…Tam da bu  kapsamda ; Sayın Recep Tayyip Erdoğan kanayan bu yaraya artık dur diyebilecek bir panzehir buldu…

Geçen yıl , Cumhurbaşkanının görülmemiş bir destek  ile göreve getirdiği Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk  ile üzerine  ölü toprağı serpilmiş eğitim sistemimizde biraz olsun  kıpırdanmalar  yaşanmaya başladı.Deyim yerindeyse aranan kan ya da o panzehir sayın Ziya Selçuk’tu. Ak Parti iktidarı  döneminde ilk kez bu denli eğitimin  içinden gelen  , dertlenen ve  kesinlikle siyaset yapmayan biri bakan yapıldı.Ziya Selçuk  kalibresindeki birinin bu denli  ağır bir sorumluluğu  üstlenmesi de ayrıca taktir edilmesi gereken bir durumdur.

Sayın bakan siyasetin  içinden gelmediği için  siyasi bir  ağız ve düşünce  yapısı sunmamaktadır.Çünkü siyasetçi gibi düşünen biri olsa, ancak kendinden önceki Milli Eğitim Bakanlarının baktığı kadar bakabilirdi !

Herkesçe bilinen  bir gerçektir  ki eğitime yapılan  yatırım siyasetçilerin beklentisini karşılamaz.Siyasetçi  kısa vadeli yatırımlarla kendini , kendi düşünce  ve siyasi yapısını  hakim kılmaya  çalışır.Oysa bugün eğitim adına  attığınız bir  tohum yaklaşık  15-20 sene  sonra ancak  kendini gösterir bir  ürün haline gelebilmektedir.O nedenle ülkemizde  siyasilerin gündeminde genelde son sıradadır Eğitim ! Haksızlık da yapmayalım ;  ücretsiz  kitap  verilmesi , ücretsiz taşıma ve  yemek  gibi imkanlar sunulması  siyasi  iradenin  eğitim anlamında bir şeyleri değiştirmeye çalıştığının en bariz  göstergesidir aslında.Ama direksiyonu doğru kişiye teslim edememesi yüzünden iktidarın en fazla eleştirildiği konunun yine eğitim olması trajik bir durum oluşturmaktadır.

Bu bakımdan sayın bakan ve ortaya koydukları son derece umut verici.2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile de aslında  umutlarımızın  kaynağını belgelendirmiş  oldu.Bir  çok kesim bakan beyin  işinin oldukça zor olduğunu, kalıplaşmış yapıya ve kendinden önce dizayn edilmiş bürokrasi duvarını  aşamayacağını  dile getirmektedir.Haksız sayılmazlar, elbette bakan beyin  işi zor , kolay olsa zaten  kendisine  ihtiyaç da olmazdı !

Sayın Selçuk ,öyle  emin adımlarla  ilerliyor ki ; o  aşılmaz denen duvarlar yükselmesi  için  önünde birer basamak halini  alıyor.Aynı zamanda kendisine  olan  inanmışlık her geçen gün artmakta iken ANKARA merkezli o bürokratik  yapı çeşitli algı senaryoları  ile olumsuz bir iklim yaratma  çabasında…Çünkü düzen bozulsun  istemiyorlar…Çünkü “liyakat” değil dertleri , eğitim hiç değil.. Sadece “sadakat” adı altından saltanatlarını devam ettirme  çabası,bütün gayeleri bundan  ibaret…O yapıya bir sözüm olacak ; bu millet inandığında neler yapabileceğini;  15 Temmuz’da  kendini  dokunulmaz,  ulaşılmaz  görenleri ,kendini milletten  üstün görenleri  yerle  yeksan ederek gösterdi.Ve ben görüyorum ki eğitimdeki sorunların  çözümü  noktasında Sayın Ziya Selçuk’a  son derece  inanmış bir  eğitim ordusu var.

Bu inanmışlık  şimdi değil ama bir 20 sene sonra meyvelerini verecektir.O vakit  bazen imrenerek baktığımız ama aslında  kültürel ve tarihsel  anlamda bizim  çok altımızda olan ülkeleri yakalamış olacağız.

“Bizden ama bizden farklı nesiller yetiştirebilmek” için; artık  siyasi beklentilerimizi bir kenara bırakıp, saltanatını devam ettirmek isteyen bürokratik yapının  karşısında olarak  eğitim adına dertlenen  , eğitim adına bir şeyler  ortaya koymaya  çalışan kişi ya da kişilerin arkasında olmalıyız.Unutulmamalıdır ki, bu son tren ve  ülke olarak bunu kaçırma  lüksümüz yok…

Saygılarımla…