aygunmustafa2 @ gmail.com

Yol Ayrımındaki Gençlik, Prof. Dr. Necati Cemaloğlu’nun kişisel gelişim alanında gençler için yazdığı kitabının adı. Bu kitabı diğer kişisel gelişim kitaplarından ayıran en önemli yanı özellikle eğitim öğretim alanına yoğunlaşması. Yazar kendi tecrübeleri ile harmanladığı tavsiyelerini, nezih bir üslupla gençlerin dikkatine sunuyor.

Bir kitap insanın hayatını değiştirebilir. Kendinizde eksik olanı görmenizi, frekansınızı yakalayıp hayata doğru sesler vermenizi sağlayabilir. Yol Ayrımındaki Gençlik de gençlerin kendilerinin ve yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayabilecek bir eser. Özellikle ortaöğretim dönemi, gençlerin neyi, niçin, nasıl yapacaklarını bilemedikleri, bocaladıkları bir dönemdir. Gençler bu dönemde hayatlarını değiştirecek kararlar almak zorundadır. Böyle bir kararı yardımsız almalarının ne kadar zor olacağını bir düşünün.

Kişisel gelişim kitapları özellikle iş hayatındaki problemleri çözme, başarı, mücadele ve mutluluk konularını ele almaktadırlar. Benim kişisel gelişim kitaplarına ilgim üniversite yıllarına dayanır. Bu alanda hatırı sayılır bir deneyime sahip olduğumu söyleyebilirim. Bu türe merakım, o yıllarda Timaş Yayınlarından çıkan Dale Carnegie’nin Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı ile başlamıştı. Ardından, aynı yazarın Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı ile Üzüntüsüz Yaşama Sanatı adlı kitaplarını bir solukta okumuştum. Bu kitaplar beni gerçekten derinden etkilemişti. Bir işe nasıl motive olacağım, zorluklarla nasıl başa çıkacağım, insanlarla nasıl etkili iletişim kuracağım, kendi yeteneklerimi nasıl keşfedip geliştirebileceğim vb. konularında daha önce kimseden duymadığım önerileri vardı.

Bu alanda onlarca kitap olduğunu işin içine girince daha iyi anladım. NLP’nin moda halini aldığı dönemde Anthony Robbins’in İçindeki Devi Uyandır, Sınırsız Güç adlı kitapları benim için çığır açıcıydı. Jane Alan, Zaman Yönetimi adlı kitabı ile zamanı verimli kullanma konusunda harika tavsiyeler veriyordu. Robin Sharma, Frrarisini Satan Bilge ile hayatta önemli olanın ne olduğu konusunda sorgulamalar yaptırıyordu. Scott Witt, Beyin Gücünü %100 Kullanma Tekniği ile beyni daha aktif nasıl kullanılacağını ayrıntılı bir şekilde anlatıyordu. Harbert N. Cosson’un Hayatta İlerle ve İlerlet ile bakış açınıza genişlik katıyor, çalışmaktan nasıl zevk alınacağını öğretiyordu.

Batı tandanslı yazarların işletme mantığı içerisinde yazdığı kitapların bizim kültürümüze uzak bir anlayış barındırdığından olacak bu alanda yerli yazarlarında eser vermeye başladığını fark ettim. Doğan Cuceloğlu, İyi Düşün Doğru Karar Ver ve İçimizdeki Biz; Üstün Dökmen, Küçük Şeyler; Ahmet Şerif İzgören, Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır; Oğuz Saygı’nın Negatif Limanlardan Pozitif Sulara; Mustafa İslamoğlu, Tavsiyeler adlı kitapları bu anlamda yerli eser eksikliğini gideriyorlardı.

Yerli olsun, yabancı olsun, elimde bir kişisel gelişim kitabını gören bazı dostlarım, bu kitapların zaman kaybı olduğunu, tavsiyelerinin kendilerinde işe yaramadığını, fazla seküler bulduklarını söylemekten kendilerini alamadılar. Hatta bir arkadaşım, Dale Carnegie’nin masrafları azaltma konusundaki “aldıklarını yazın ve gereksiz olanı bulun ve dikkat edin” tavsiyesini, kitapta yazılanı yaptıktan sonra “niçin gereksiz harcama yaptım diye düşünmeye başladım ve daha çok üzüntü duydum” diyerek eleştirmişti.

Ben her zaman tecrübenin kıymetli olduğuna inananlardanım. Başkalarının deneyimlerinden çok şeyler öğrenebiliriz. Kendimiz ile onlar arasındaki farklar olması gayet normal ve insanidir. Bu nedenle aynı durum bizim üzerimizde onların üzerinde bıraktığı etkiyi göstermeyebilir. Ancak biz yine de kendimize göre dersler çıkarabiliriz.

Yol Ayrımındaki Gençlik, öğrencilere başarılı olmak için neleri yapmaları nelerden kaçınmaları gerektiği, anlama ve kalıcılığı sağlama, ders çalışma yöntemleri, meslek seçimi, eleştirel düşünme, sorumluluk alma, girişimci olma vb. konularda değerli bilgiler sunmakta, eğitici hikayeler ile anlattıklarını desteklemektedir. Birkaç ilimizin valisi bu eseri okuduktan sonra öğrencilere dağıtmak üzere temin ettiklerini duydum. Bu anlamda ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmenlerin gönül rahatlığı ile öğrencilerine tavsiye edebilecekleri bir eser olduğunu söyleyebilirim.