Bazı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Sıfırlanacak mı?

Uzaktan eğitime geçilmesi bazı öğretmenlerin maddi gelirlerini ciddi oranda düşürecek.

Meb Personel 18.11.2020, 14:44
Bazı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Sıfırlanacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz eğitim öğretim yılında pandemi dolayısıyla okulların kapalı kalması süresince özlük haklarına riayet ederek öğretmenlerin ek ders ücretlerini ödemiş, herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemişti.

2020-2021 eğitim öğretim yılı açıldığında telafi eğitimi için ek ders ücreti ödenmeyeceğine karar verilmiş, akabinde ise canlı derslere göre ek ders ödemesi yapılacağı kararlaştırılmış ve bir çok sendika ve eğitimcinin tepkisine rağmen geri adım atılmamıştı. Öyle ki geçtiğimiz eylül ayında öğretmenlerin çok büyük bir kısmı ek ders ücreti alamamış, maddi sıkıntıya düşmüştü.

Öğretmenlerin özlük haklarına göre idari izinli olunan günlerde(milli bayram, kar tatili vb.) öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilemeyeceği yer alsa da bakanlığın uygulaması eğitim camiasını şaşırtmıştı. Mevzuata göre öğretmenlerin ek ders ücretleri canlı ders durumuna bakılmaksızın haftalık ders yüküne göre tam ödenmesi gerekmektedir.

Bakanlık, eylül ayındaki tavrını devam ettirirse özellikle kırsal bölgelerde, köylerde, beldelerde, yeterli ekipman ve internet altyapısının olmadığı, sosyo-ekonomik durumun düşük olduğu yerlerde canlı derslere öğrenci katılımı geçmiş dönemlerdeki gibi olmayacak ve dolayısıyla öğretmenlerin ek ders ücretleri, kendilerinden kaynaklanmasa bile haksız olarak kesilecektir.

Bu konuda önlem alınması, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin hiç bir surette kesilmemesi, mevzuata uygun hareket edilmesi, öğretmenlerin okul/kurum müdürlüğünün insiyatifine bırakılmaması gibi bir dizi açıklayıcı, açık ve net, somut, tartışmaya kapalı olan resmi yazının acilen illere gönderilmesi gerekmektedir.

Umarız eylül ayında olduğu gibi öğretmenler tekrar mağdur edilmez...

Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09